Генотип және фенотип. Аллельді гендер. Талдаушы шағылыстыру. Толық және толық емес доминаттылық. Тәуелсіз тұқым қуалау. Гендердің тіркесіп тұқым қуалауы.

Қысқа мерзімді жоспарлау 4

 

Күні: Пәні: Биология Сынып: 9
Сабақтың тақырыбы Генотип және фенотип. Аллельді гендер. Талдаушы шағылыстыру. Толық және толық емес доминаттылық. Тәуелсіз тұқым қуалау. Гендердің тіркесіп тұқым қуалауы.
Сабақтың мақсаты Сыни тұрғысынан ойланатын тапсырмалар беру арқылы жаңа тақырыпты меңгерту.

 

Оқытудың нәтижелері Сыни тұрғысынан ойлана алады.

Жаңа тақырыпты меңгереді.

Негізгі дереккөздер Плакат, маркер, бағалау парақшасы, смайликтер, күлтежапырақшалар
Модульдің кіріктірілуі Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, Оқыту үшін бағалау және оқудағы үшін бағалау, Ақпараттық-коммуникативтік технологияларды оқыту

                                                   

                                                Сабақтың барысы

 

Сабақ бөлімінің кезеңдері Уақыт Мұғалімнің ісәрекеті Оқушының ісәрекеті Бағалау Ресурстар, көрнекіліктер
Кіріспе 2 минут

 

 

 

 

2 минут

 

 

 

 

5 минут

Топқа бөлу

 

 

 

 

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

 

 

 

Үй тапсырмасын сұрау.

«Миға шабуыл» әдісі бойынша өткен сабақта өтілген тақырыптан сұрақ қою арқылы үй тапсырмасын бекітемін.

 

Түрлі-түсті стикерлермен 5 оқушыдан 5 топқа бөлінеді.

 

Стикерге бір-бірлеріне тілек жазып, плакатқа іледі.

 

Берілгент сұрақтарға жауап беру арқылы өткен тақырыпты естеріне түсіреді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топтық бағалау.

Смайликтермен формативті бағалау

Түрлі-түсті стикерлер.

 

 

 

Стикерлер, жүрек салынған плакат.

 

Бағалау парақшасы, смайликтер.

 

Жаңа сабақтың таныстырылымы 14

минут

 

 

 

 

Жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында «Топтастыру» стратегиясы бойынша топтық жұмыс жасатамын. Генотип және фенотип тақырыбында зерттеп, талқылап, ортақ бір шешімге келіп, постер жасап, қорғады. Топтық бағалау.

Смайликтермен формативті бағалау

Бағалау парақшасы, смайликтер, плакат, маркер, оқулық, интербелсенді тақта.

 

Жаңа сабақты қолдану 10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Деңгейлік тапсырмалар  орындатамын.

1 топ: Алелльді гендер туралы зерттету

2  топ: толық және толық емес доминаттылық туралы жұптасып, талқылату

3 топ: Тәуелсіз тұқым қуалау туралы эссе жаздыру

4 топ:Гендердің тіркесіп тұқым қуалауы туралы постер жасату

 

 

 

 

 

 

Деңгейлік тапсырмаларды орындап,    бір-бірлерін үйретеді.

 

 

 

 

Топтық бағалау.

Смайликтермен формативті бағалау

Бағалау парақшасы, смайликтер, плакат, оқулық.
Жаңа сабақты қорытындылау

 

 

5 минут «Зымыран сұрақтар» әдісі бойынша жаңа сабақты қорытындылаймын. Бір-бірлеріне сұрақтар қою арқылы жаңа сабаты қортындылайды. Топтық бағалау.

Смайликтермен формативті бағалау

Бағалау парақшасы, смайликтер
3минут Бағалау. Топтық бағалау жүргіземін.

Смайликтермен формативті бағалаймын.

 Бағалау критерийлеріне сүйене отырып, топ басшысы топ мүшелерін бағалайды.

Сабақтан алған көңіл-күйлерін смайликтерді көрсетіп, ынталанады.

Топтық бағалау.

Смайликтермен формативті бағалау

Бағалау парақшасы, смайликтер, интербелсенді тақта.
3 минут Рефлексия. Не білдім? Не білгім келеді? Не білемін? Деген сұрақтарға стикерге жауаптарын жазғызу. Не білдім? Не білгім келеді? Не білемін? Деген сұрақтарға жауапты стикерге түсіріп, рефлексия парағына леді.   Рефлексия парағы, стикер
1 минут Үйге тапсырма беру.    Эссе жаздыру. Күнделікке жазып алады.   Күнделік