Санды жəне əріпті өрнектер

   САБАҚ: 

2.1 Санды жəне əріпті өрнектер 

Мектеп: С.Датұлы жалпы орта метебі  
Күні: Оқытушының аты-жөні:  Жиренбаева Н
СЫНЫП 1 Қатысушылар саны: 13 Қатыспағандар:
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары 1.2.1.5  Жақшасыз әріпті, санды өрнектерді салыстыру
Сабақтың мақсаттары Барлық оқушылар орындай алады:

•       Жақшасыз әріпті, санды өрнектерді  ажырата алады және

әріпті , санды өрнектерді салыстыру тәсілін біледі

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: 

•       Жақшасыз әріпті, санды өрнектерді  түсінеді, көрсетіп бере алады және оларды  салыстырудың бірнеше тәсілін біледі

Кейбір оқушылар орындай алады:

•       Жақшасыз әріпті, санды өрнектердің  мағынасын түсіндіре алады  және есепті  шығарады

Тілдік мақсат Оқушылар орындай алады:

•       Әріпті, санды өрнектерге амалдар қолдануды орындай алады ережесін айтып береді

 

түйінді сөздер мен сөз  тіркестері:,

    артық кем,  аз  көп ,   үлкен , кіші , тең ,

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін тілдік бірліктер:
Талқылауға арналған  сұрақтар:   

•артық, кем сөздерін қалай түсінеміз?

•      Оны қай жерде қолданасың?

Жазылым бойынша:

Жазылуы – әріпті, айтылуы – әрпті,

Жазылуы – салыстыру, айтылуы — салысытру

Осыған дейінгі меңгерген білім Қосу және азайту жағдайында нолдің қасиетін әріпті өрнек түрінде көрсете алады.
Жоспар
Жоспарланған кезең уақыт Жоспарланған жаттығу түрлері  (төмендегі жазбаларды өзіңіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз) Бағалау Ресурстар
Басы

 

0-3 мин

 

 

 

 

 

3-7 мин

(Т) топқа бөлу 

1-топ   Алма

2-топ   Шие

3- топ  Алмұрт

 

Мақсаты: Жаңа сабақ мақсатын түсіну. Салыстыруға

 

(МК) Зейінді шоғырландыру сұрақтары. Оқу  әңгмелері әдісі

 

•       Әріпті өрнек дегеніміз не?

•       Санды өрнек дегеніміз не?

•       Салыстыру дегенді қалай түсінесің?

 

 

 

 

 

 

Кеспе қағаздар

АКТ

 

 

 

Диалогтық сұрақтар

АОртасы

 

7-14 мин (Ұ,МК) Саралау әдісі

Жұптық жұмыс.

Берілген деректерді қолданып, санды және әріпті өрнектер құрастырып жазыңыз. Жұпта бір-біріңізге екі түрлі тәсілмен оқып беріңіздер.

 

4+5 ,а+2 ,6-в ,3-2 ,5-6

 

Дескриптор:

Білім алушы — санды өрнектер құрастырады;

— әріпті өрнектер құрастырады; — өрнектерді екі түрлі тәсілмен оқиды

 

Мақсат: өрнектерді ажырата алуға үйрету.

 

  Сурет
14-20 мин (МК) оқулықтықтағы есептерді

Белсенді  оқу  әдісін

2-тапсырма

Өрнектерді салыстырыңыз.

Бос торкөзге салыстыру таңбасын қойыңыз.

11-3  <  19-1              70 -х     <  50-х

 

 

Дескриптор:

Білім алушы

— жақшасыз берілген санды өрнектерді дұрыс салыстырады;

— жақшасыз берілген әріпті өрнектерді дұрыс салыстырады;

— салыстыру таңбаларын дұрыс қояды

Флишбоун  қолданып шешу.

5+6   >  4+4

А+6     > 4+а

6>  4

 

Мақсат: Салыстыру тәсілдерін ұғындыру.

2      , 1 тілек Кеспе қағаздар,
20-22 мин Сергіту сәті. Цыплятки әнімен билеу.

 

 

  АКТ
22-41 мин (Ұ,МК)Бірлескен  оқу

 

әріпті өрнек, санды өрнек және салыстыруға постер жасау және қорғау.

 

Мақсат: оқушалардың ойлау, елестету

қабілеттерін анықтау

  А3 формат, маркерлер
41-43 мин (Қ) Рефлексия:

1.      Не қызық болды?

2.      Не қиын болды?

3.      Нені үйрендік?

  Стикерлер, ручка
Аяқталуы

 

43-45 мин (МК,Ұ) жұмыс орны ретке келтіріледі.    
Қосымша ақпарат
Саралау – Көбірек қолдау

көрсетуді қалай

жоспарлайсыз?

Анағұрлым қабілетті

оқушыларға

жаттығуларды

күрделендіруді қалай орындайсыз?

 

 

Постер жасау және қорғау

Бағалау — Оқушылардың

үйренгенін тексеруді қалай

жоспарлайсыз?

Кері  байланыс  арқылы-Ауыша,Жабша

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс (тәрбие элементі).

Дүниетану,АКТ,

Дифференциялды оқыту өз бетінше жаттығулар кезінде мұғалім қолдауының алмасуы, арқылы іске асады.

 

Жетістік критерийлеріне сәйкес тапсырманы орындап мақсатқа жетуіне байланысты жетті немесе талпынды деп бағаланады Дүниетану, музыкамен (музыкалық сүйемелдеу), ғылыммен (материалдарды зерттеу)  пәндерімен пәнаралық байланыс бар. Таныстырылым қолданылады, Интерактивті тақтаны 20 — 25 минуттан артық қолдануға болмайды. Практикалық жұмыс барысында техникалық қауіпсіздік ережесі сақталады.
Рефлексия: Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары сəтті болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне

неліктен?

Өз сабағыңыз туралы рефлексияны төмендегі бос орынға жазыңыз. Сол жақтағы бағанада келтірілген сұрақтардың арасынан Сіздің сабағыңызға сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
-ИЯ

Әріпті өрнек, санды өрнекті  ажаратты

-Бірлескен оқу болды

-Ия

-Оқушыларға саралау әдісін көбірек  қолдану

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:САРАЛАУ ӘДІСІ

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

1.

2.БІРЛЕСКЕН  ОҚУ