Қазақ – жоңғар шайқастары.

Мектеп М.Әуезов атындағы орта мектеп КММ
Күні Мұғалімнің аты жөні: Насиева Гульдана Беккалиевна
Сынып  8  

Қатысқандар –

Қатыспағандар —

 

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

7.1 А Қазақ жоңғар соғыстары
Сабақтың тақырыбы:

№1

Қазақ – жоңғар шайқастары.

Зерттеу сұрағы: Неліктен Аңырақай шайқасы қазақ жоңғар соғысындағы түбегейлі бетбұрыс деп саналады?

 

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары 7.3.2.1-жоңғар шапқыншылығына қарсы күресте танылған хандармен батырлардың рөлін түсіндіру.
Сабақ мақсаты Барлық оқушылар:

Жоңғар шапқыншылығына қарсы күресте танылған хандар мен батырларды таниды.

Оқушылардың басым бөлігі: Бұланты,  Аңырақай шайқастарындағы хандар мен батырлардын рөлін түсінеді
Кейбір оқушылар:

Қазақ жоңғар  соғыстарының хандар мен батырлардын рөлін   нақты тарихи фактілер арқылы сипаттайды

Бағалау критерийі Жоңғар шапқыншылығына қарсы күрескен  хандармен батырлардың рөлін сипаттайды

 

Тілдік мақсаттар Оқушылар: Неліктен Аңырақай шайқасы қазақ жоңғар соғысындағы түбегейлі бетбұрыс деп саналғанын анықтайды.

Мәтіннен жоңғар шапқыншылығы кезіндегі батырлардың ерліктері мен танысады (оқылым).

Қарақұм Ордасы оқиғасының себебі мен салдарын анықтайды (жазылым).

Жоңғар шапқыншылығы туралы бейнетаспа көріп, өз ойларын айтады  (тыңдалым, айтылым)

Пәнге қатысты терминология, сөз тіркестері

Керуен жолдары, жоңғарларға қарсы саясат, үздіксіз жортуылдар

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер

Талқылауға арналған тапсырмалар:

 Жоңғар хандығының қазақ жеріне шабуылына қарсы Отан соғысы болды, өйткені ……

Сіз неліктен …  екенін айта аласыз ба?

Неліктен қазақ жоңғар шапқыншылығы болған себебін айта аласыз ба?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Қабанбай дарабоз батыр деп аталды, себебі …….

Құндылықтарға баулу Оқушыларды тұлғалар, батырлар ерлігі арқылы жауапкершілікке тәрбиелеу
Пәнаралық байланыс  Әдебиет  және георграфия

 

Алдыңғы білім Қарақұм Ордабасы құрылтайының халықтың жоңғар басқыншыларына қарсы шыққаны жайлы түсінік қалыптасқан.
Сабақтың барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар
 Сабақтың басы

 7-10 минут

Сәлемдесу, түгендеу. Сыныпта психологиялық  орта қалыптастыру «Жылы тілектер»

Тапсырма 1.

«Ұшақ» тәсілі  бойынша үй тапсырмасын пысықтау

1. Қарақұмдағы жиын қандай шешім қабылдады?

2. Қарақұмдағы құрылтай қай жылы болды?

3. Әйгілі Елім –ай әнінде қандай оқиға сипатталады?

4 .Тәуке хан қайтыс болғаннан кейін Қазақстанда қандай өзгерістер болды?

5. Қазақтардың қандай әдет- ғұрып жоралғыларын білесіндер?

ҚБ: «Сұхбаттасатын жұп»

Не оңай болды

Не қиын боды?

Тағы да не нәрсе туралы білгіңіз келетін жайлы әңгімелеңіз

Тапсырма 2

Оқушыларға Аңырақай шайқасы туралы бейне материал көрсетіледі, сұрақтар қойылады?

Аңырақай шайқасына қатысқан хандар мен батырлар?

Бұл шайқас қазақ жоңғар соғысына қандай өзгерістер әкелді?

Ия, балалр бүгінгі сабағымыз не туралы деп ойлайсыңдар?

Қандай мақсат қоясыздар?

7.3.2.1-жоңғар шапқыншылығына қарсы күресте танылған хандармен батырлардың рөлін түсіндіру.

Сабағымызда «Неліктен Аңырақай шайқасы қазақ жоңғар соғысындағы түбегейлі бетбұрыс деп саналады?» зерттеу сұрағына жауап іздейік

 

 

 

 

 

Қағаздан жасалған ұшақ

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

22-25 минут

 

Тапсырма 2. Оқулықтағы мәтінмен жұмыс.

Мәтінді оқиды. «Айналмалы бекет» тәсілі

1 топ Жоңғарлардың әскери күш қуатының артуы

2 топ Қазақ халқының жоңғар шапқыншылығына қарсы азаттық күресі

 «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі бойынша  оқушылар жұмыс жүргізеді.

Деңгейлік тапсырма.

 А. Хроналогиямен жұмыс. “Сандар сөйлейді” тәсілін қолданады

 Б. Терминолгиямен жұмыс “ Мағынасын ажырат” тәсілін қолданады.

 

 

 

ҚБ «БББ» кестесі

Білемін Білгім келеді Білдім
     

 

 

 

Тапсырма 3

«Фишбоун» әдісі Қарақұм Ордасы оқиғасының себебі мен салдарын жазады.

 

Сергіту сәті: «Кім жылдам?»

 

 

оқулық

 

 

 

 

А3, маркерлер, түрлі-түсті қағаздар

 

 

Қалам, дәптер

Сабақтың соңы

8-10 минут

ҚБ тапсырмалары.Қазақ жоңғар шайқастары. 

1 Жоңғарларға қарсы соғыста ерлік көрсеткен қазақ қыздарын жаз

2 Қазақ ауыз әдебиетінде ГауҺар батыр айтыпты деген сөз қаандай сөз ?

3Аңырақай шайқасы қашан, қай жерде боды?

4 Қазақтар бір біріне барынша берілген, адал болуға  қай жерде ант берісті?

 Дескрипторлар:

1  Жоңғар соғысында ерлік көрсеткен қазақтың батыр қыздарын атайды

2   Гауһар батырдың айтқан сөзін жазады

3 Аңырақай шайқасының жылын, болған жерін жазады

4        Қазақтардың адал болуға ант беріскен жерін атап жазады.

ҚБ “екі жұлдыз бір тілек”, “Мадақтау сзндвичі”, “Жылы тілек

 

 

Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

 

Жаңартылған бағдарламада берілген  әдіс- тәсілдерді қолданып, оқушыларға жаңа тақырыпты түсінуге қолдау көрсетемін. Қабілеті жоғары оқушыларға  сараланған,  жан жақты қаралған тапсырмалар дайындап берем.

 

 

 

Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

 

«Ұшақ» тәсілі  бойынша үй тапсырмасын пысықтау

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі

«Фишбоун» әдісі Қарақұм Ордасы оқиғасының себебі мен салдарын жазады.60 сөзден тұратын қазақ батырлары туралы эссе жазу,  «Төрт сөйлем» әдісі бойынша  қорытындылау, ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек»

 

 

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

 

СЭС талаптарын сақтау, топпен  жұмыс жасағанда қауіпсіздік ережесін сақтау

Сабақ бойынша рефлексия  

 

 

 

 

 

 

 

 

Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға қатысты)

1.

2.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң  ықпал етер еді (оқытуды да оқуға қатысты)

1.

2.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?