Қазақстанда мекендейтін сүтқоректілер

 

Сабақтың тақырыбы:  Қазақстанда мекендейтін сүтқоректілер

Сабақтың мақсаты:  Оқушыларды Қазақстанда тіршілік ететін сүтқоректілермен таныстыру және Қызыл кітапқа тіркелген сүтқоректілер туралы мәлімет беру.

Сабақтың көрнекілігі:  сұтқоректілер суреттері, кеспе қағаздар, буклеттер, слайдтар.

Сабақта қолданылатын әдістәсілдер: сұрақ-жауап, аралас сабақ.

Сабақтағы жұмыс түрі: топтық, жұптық, жеке.

Күтілетін нәтиже: Оқушылар

  1. Сүтқоректілердің мекен ету ортасын.
  2. Сүтқоректілердің тіршіліктегі мәнін.
  3. Қызыл кітапқа тіркелген сүтқоректілерді біліп шығады.

 

Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Түсіндірмелер

 

1.      Ұйымдастыру кезеңі

 

 

 

 

 

2.      Үй тапсырмасын тексеру

 

 

 

3.Кіріспе.

Ой шақыру мен жазу арқылы СТО бағдарламасындағы ББҮ кестесі арқылы түсіндіру.

 

 

 

 

4. ДЖИК-Со әдісі. Әр топқа тақырыптан тақырыпша бөліп беру.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Мағынаны тану. Сұрақтар беру.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.      Рөлдік ойын. Ойын барысын түсіндіру.

 

 

 

 

 

 

2.      Кесте толтыру.

 

 

3.      Үйге тапсырма.

 

 

 

9. Бағалау.

1. Топтарға бөлініп топ мүшелерімен танысу

 

 

 

 

Үйде дайындап келген рефераттарын және мақал-мәтелдерін  қорғау

 

3.Әр топ оқушылары өз тапсырмаларын алып, соған жауап береді, қорғайды

 

 

 

 

 

4.Оқушылар оқулықпен жұмыс жасайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.Сұрақтарға жауап беру.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.Оқушылар өз арасында рөльдерді бөліп алады.

1.Лидер

2.Хатшы

3.Баяндамашы

4.Бақылаушы

5.Уақыт сақшысы

 

7.Кесте толтырып шығады.

 

 

8.Қазақстанның қорықтары бойынша хабарлама жазып келу

Әр партада 1,2,3,4 деп белгіленген нөмірлер жатады. Сол нөмірлерді алып, оқушылар өз орындарына отырады.

 

 

Құстар туралы мақал-мәтелдер және рефераттар

 

 

1.Жалпы сүтқоректілер туралы не білетіндерін кестенің білемін бағанасына толтыру.

2.Сүтқоректілер туралы не білгісі келетіндері жайлы кестенің білгім келеді бағанына толтыру.

 

 

1-топ. Бунақденеқоректілер отряды, кемірушілер отряды.

 

2-топ. Қолқанаттылар, жұптұяқтылар отряды.

 

3-топ. Жыртқыштар, мысықтұқымдастар отряды.

 

4-топ. Қазақстандағы жануарларды қорғау шаралары.

 

 

Оқулықты оқып болған соң, әр топқа өз тақырыпшаларындағы мәтінге сәйкес келетін сұрақтар жазылған үлестірме қағаздар таратылып, ондағы сұрақтар талқыланады.

1.Бунақденеқоректілер отрядының қкілдерін ата.

2.Олардың миы қалай дамыған?

3.Кемірушілер отрядының неше түрі белгілі? (1-топ)

 

 

Төменде берілген жеке отрядтардың тұсына сәйкес келетін белгілердің санын тауып қойыңдар.

 

 

 

 

Кестедегі үйрендім бағанасы толтырылады.

 

 

 

 

 

Рөльдік ойындар бойынша топ өзін-өзі бағалайды.