Дауыссыз л мен р

 

 

 

Сыныбы: 2 «В»

Пәні: қазақ тілі

Тақырыбы Дауыссыз л мен р
Мақсаты Білу: Дауыссыз дыбыстардың түрлерін ажырата білу,еске түсіру

Түсіну:Дауыссыз дыбыстардың түрлерін ажырата білу.л, р әріптерінің алдында ы,і естілгенімен, олардың жазылмайтынын дәлелдеу.

Қолдану: л мен р дыбыстарынан басталған сөздерді бағанға бөліп жазу, мақалдарды оқып жатқа жазу

 Талдау: Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып өлең құрастыру

Жинақтау: Берілген сөздерге дыбыстық талдау жасау.

Бағалау:  Л мен р дыбыстарынан  басталатын сөздерге мысал келтіру

Күтілетін нәтиже Білу: Дауыссыз дыбыстардың түрлерін ажырата білу,еске түсіреді.

Түсіну:Дауыссыз дыбыстардың түрлерін ажырата білу.Л, р әріптерінің алдында ы,і естілгенімен, олардың жазылмайтынын дәлелдейді.

Қолдану: Л мен р дыбыстарынан басталған сөздерді бағанға бөліп жазу, мақалдарды оқып жатқа жазады.

 Талдау: Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып өлең құрастырады

Жинақтау: Берілген сөздерге дыбыстық талдау жасайды.

Бағалау:  Л мен р дыбыстарынан  басталатын сөздерге мысал келтіреді.

Ресурстар Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар  және  әртүрлі  заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.
Сабақтың құрылымы І. Ақпарат блогы.

ІІ. Логикалық тапсырмалар блогы.

ІІІ. Жаттықтыру және білімді есепке алу блогы.

ІV. Интеллектуалдық тренинг блогы.

V. Күтілетін нәтиже блогы.

Оқыту әдісі:

«АКТ» «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқытуды басқару және көшбасшылық».

Мұғалім іс-әрекетінің тәсілі:

Бағыт-бағдар береді, оқушыларға қажет болғанда көмек береді, олардың танымдық тапсырмаларды өз бетімен орындауын қадағалайды.

Оқу іс-әрекетін ұйымдастыру формасы:

Бақылау-сынақ сабағы.

Танымдық тапсырмалар:

Сабақтың ЖБЕА блогында беріледі.

Оқушы іс-әрекетін ұйымдастыру:

Күтілетін нәтижеге қол жеткізу үшін алгоритм бойынша жаттығуларды орындап, суреттерді пайдаланып сұрақтарға жауап беру; Өз мүмкіндігіне қарай деңгейлік тапсырмаларды орындау.

Оқушыда дағды қалыптастыру: Өзін-өзі дамыту дағдылары – өзінің деңгейін бағалау, оны жоғарылату бағытында жүйелі жұмыс жасау, белгіленген мақсатқа жетіп барып

қанағаттану, осындай «сәттілік сәтіне» ұмтылу; жинақталған білім мен

қалыптасқан дағды негізінде ой қорыта алу.

Негізгі ұғымдар мен терминдер:

Ақпарат көздері: Интернет желісі, Оқулық.

Сабақты бағалау:

Оқушының оқу іс-әрекеті ол СТК-дағы тапсырмаларды орындау деңгейіне

байланысты бағаланады.

 

І. Ақпарат блогы.
Тақырып жоспары:

1.Менің сыныптастарым

2. Сыбырлақ

3. Асқар Тоқмағамбетов

 

Семантикалық карта

Сөздер Сөз басында Сөз ортасында Сөз соңында
Лайық      
Көңіл      
Жолдас      
Реніш      
Қайсар      
Маржан      

 

Ортасы 

Тапсырма «Қай әріп жоғалып қалды?»

А…ма, а…на, та…ақ,  нау…ыз, ға…ым, жа..ын, қа…ың

 

«Ойлан, тап»!

Л, р дыбыстарының сөз басында, сөз ортасында, сөз соңында келуіне мысал келтіреміз.

 

Сергіту сәті 

ІІ. Логикалық тапсырмалар блогы.  
Қайсысы артық деп ойлайсың? Лас, лауазым, ылайық, лақ, лай, ылашын, ілезде

Рас, ыразы, Рауан, ырақмет, радио, ырақат, ризық

Лашық, ірет, лебіз, рең, ылайым, лағыл, ризық

 
ІІІ. Жаттықтыру және білімді есепке алу блогы.   
1-деңгей

1.Дауыссыз дыбыс дегеніміз не?

2.Дауыссыз дыбыстың қандай түрлері бар?

3.Үнділерді атаңдар.

4.Л мен р дыбыстары дауыссыздың қай түрі?

5. Л мен р дыбыстарының сөз басында келгенде айтылуы мен жазылуы бірдей бола ма?

ІІ деңгей

47-жаттығу. Бағанға бөліп жазыңдар

48-жаттығу. Мақалдарды оқып, жатқа жаз.

ІІІ деңгей

49-жаттығу. Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, өлең құрастыр.

 

ІV. Интеллектуалдық тренинг блогы.
Дыбыстық талдау

1-топ. Арала

2-топ. Лашын

3-топ. Марал

V. Күтілетін нәтиже блогы.
Бағалау

 

 

 

 

 

ІІІ топ: Осы сөздерге сөйлем құрау

Үй тапсырмасы Сурет  бойынша   үш сөйлемнен тұратын әңгіме құра.