Менің сыныптастарым. А. Тоқмағамбетов. Сыбырлақ.

                                                                             Сыныбы: 2

Пәні: әдебиеттік оқу

Тақырыбы Менің сыныптастарым. А. Тоқмағамбетов. Сыбырлақ.
Мақсаты Білу:Жаңа тақырыпты меңгере отырып, қасындағы досына сипаттама беру. Түсіну:Әдептілік ережесі туралы жазу.

 Қолдану:Сыбырлақ оқушыға мінездеме жазу, өлеңдегі түсініксіз сөздердің мағынасын анықтау.

 Талдау:Автор туралы оқып білгендерін топтастыру.

 Жинақтау: Кейіпкерлердің іс-әрекеттерін талдай отырып, олардың жақсы, жаман қасиеттерін сипаттай отырып, кеңес беру

Бағалау: Кейіпкерлер бейнесі арқылы автордың айтпақ болған ойын ашу, оларға баға беру

 

Күтілетін нәтиже Білу:Жаңа тақырыпты меңгере отырып, қасындағы досына сипаттама береді. Түсіну:Әдептілік ережесі туралы жазады.

 Қолдану:Сыбырлақ оқушыға мінездеме жазу, өлеңдегі түсініксіз сөздердің мағынасын анықтайды.

 Талдау:Автор туралы оқып білгендерін топтастырады.

 Жинақтау: Кейіпкерлердің іс-әрекеттерін талдай отырып, олардың жақсы, жаман қасиеттерін сипаттай отырып, кеңес береді.

Бағалау: Кейіпкерлер бейнесі арқылы автордың айтпақ болған ойын ашады, оларға баға береді.

 

Ресурстар Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар  және  әртүрлі  заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.
Сабақтың құрылымы І. Ақпарат блогы.

ІІ. Логикалық тапсырмалар блогы.

ІІІ. Жаттықтыру және білімді есепке алу блогы.

ІV. Интеллектуалдық тренинг блогы.

V. Күтілетін нәтиже блогы.

Оқыту әдісі:

«АКТ» «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқытуды басқару және көшбасшылық».

Мұғалім іс-әрекетінің тәсілі:

Бағыт-бағдар береді, оқушыларға қажет болғанда көмек береді, олардың танымдық тапсырмаларды өз бетімен орындауын қадағалайды.

Оқу іс-әрекетін ұйымдастыру формасы:

Бақылау-сынақ сабағы.

Танымдық тапсырмалар:

Сабақтың ЖБЕА блогында беріледі.

Оқушы іс-әрекетін ұйымдастыру:

Күтілетін нәтижеге қол жеткізу үшін алгоритм бойынша жаттығуларды орындап, суреттерді пайдаланып сұрақтарға жауап беру; Өз мүмкіндігіне қарай деңгейлік тапсырмаларды орындау.

Оқушыда дағды қалыптастыру: Өзін-өзі дамыту дағдылары – өзінің деңгейін бағалау, оны жоғарылату бағытында жүйелі жұмыс жасау, белгіленген мақсатқа жетіп барып

қанағаттану, осындай «сәттілік сәтіне» ұмтылу; жинақталған білім мен

қалыптасқан дағды негізінде ой қорыта алу.

Негізгі ұғымдар мен терминдер: әдептілік, әдепсіздік

Ақпарат көздері: Интернет желісі, Оқулық.

Сабақты бағалау:

Оқушының оқу іс-әрекеті ол СТК-дағы тапсырмаларды орындау деңгейіне

байланысты бағаланады.

 

І. Ақпарат блогы.
Тақырып жоспары:

1.Менің сыныптастарым

2. Сыбырлақ

3. Асқар Тоқмағамбетов

Миға шабуыл

Сыныптасың туралы не білесің?

Жаңа тақырыпқа байланысты сұрақтар қойылады.

—          Сыныптасыңның аты кім?

—          Сабақты қалай оқиды?

—          Қандай іс- әрекеті ұнамайды?

—          Нені ұнатады?

—          Несімен ұнайды?

—          Сенің сыныбыңда сыбырлақ оқушы бар ма?

 

Жаңа сабақ тақырыбын хабарлау.

 

Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады.

Мәтінді мәнерлеп түсініп оқу.

Өлең туралы ауызша әңгімелеу

Автор туралы мәлімет беру.

Сергіту сәті 

ІІ. Логикалық тапсырмалар блогы.  
Сәйкестендіру
Бір бала бар жыбырлап
Құлағыңа дыбырлап
Аузы- мұрны сыбырлақ
Отырғанда сыбырлап
Аузын ашып ыңылдап
Бостан- босқа қымыңдап
Түк айта алмай жыбырлап
 
ІІІ. Жаттықтыру және білімді есепке алу блогы.   
1-деңгей

1.      Қасыңдағы досыңа сипаттама бер.

2.      Әдептілік ережесін жазу

ІІ деңгей

1.      «Сыбырлақ» өлеңіндегі оқушыға мінездеме жазу

2.      Сөздікпен жұмыс

3.      Дыбырлап- күбірлеп сөйлеу

Қымыңдап- оқушының қимыл әрекеті

Ыңылдап- сабақ сұрағанда айта алмауы

Әсте- тіпті

ІІІ деңгей

Автор туралы оқып үйренгендерін топтастыру

ІV. Интеллектуалдық тренинг блогы.
Постер қорғау

1-топ. Сыбырлақ балаға айтар кеңесің.

2-топ. Оқушының бойындағы жақсы және жаман әдеттерді екі бағанға бөліп жазу. (Еркін жіктелім)

3-топ. Сыныптағы сыбырлақ және жыбырлақ балалар туралы әңгімелеу, оның бойындағы жақсы қасиеттерін де сипаттау.

V. Күтілетін нәтиже блогы.
Бағалау

Кестені толтыра отырып, сабақтың мазмұны бойынша қорытынды шығар.

 

Кейіпкер Кейіпкерлер арқылы автордың айтпақ болған ойы Кейіпкерлер бейнесі арқылы өзімізге қандай үлгі аламыз?
Сыбырлақ бала    
Әдепті бала    

 

 

Үй тапсырмасы: Жақсы және жаман қасиеттер туралы мақал- мәтел жаттап келу