Аралас бездер.Ұйқыбез. Жыныс бездері.

 

№19 «Шұғыла» жалпы  орта мектебінің
биология пәнінің мұғалімі
Суичбекова Шакизаттың                                                                                                    қысқа мерзімді сабақ жоспары.

 

 

Сыныбы   8 «А»  
Сабақтың тақырыбы   Аралас бездер.Ұйқыбез. Жыныс бездері.  
Сілтеме   Р.Әлімқұлова,Р.Сәтімбеков, А. Соловьева.Алматы «Атамұра» 2012ж. АКТ.
Мақсаты   Сыныптағы оқушылардың  кем дегенде 80 пайызы 15 минут ішінде берілген мәтіннен 10 аралас бездерге  қатысты ұғымдар мен терминдерді меңгере алуы керек  
Табыс критерий-лері  
  1. Эндокринология  ғылымының зерттейтін саласын білу.
  2. Бездердің пішіндерін  ажырату,   өзіне тән ерекшелігін  ұғыну.
  3. Бездерден бөлінетін гормондардың маңызынтүсіну.

 

 
Күтілетін нәтиже  
  1. Эндокринология ғылымының зерттейтін саласын біледі.

2.   Бездердің пішіндерін  ажыратады,   өзіне тән ерекшелігін  ұғынады.

3.   Бездерден бөлінетін гормондардың маңызын түсінеді.

 
Керекті жабдықтар   Слайд,флипчарт, оқулық, жұмыс дәптері, стикер, маркерлер, түсті қағаздар,қайшы,желім.  
  Сабақ барысы:  
Сабақ кезеңдері   Мұғалімнің  әрекеті Оқушының  әрекеті модуль
 

Ұйымдас-

тыру кезеңі.

2- мин

 

 

 

Топқа бөлу:2-мин

   

1.Жұмыс күніне серпіліс жасату, жаңалыққа құмарлығын арттыру, оқушыларды ынтымақтастыққа, бірігіп жұмыс істеуге жұмылдыру «Ыстық лебіз» бір-біріне бүгінгі күнге, сабаққа тілек айту. 2.Инсулин.Глюкоген сөздерін қатыстырып кафель әдісі  арқылы топқа бөлу.

 

1.«Ыстық лебіз» бір-біріне бүгінгі күнге, сабаққа тілек айтады

 

2.Топқа бөлініп отырады. Сыни тұрғыдан өз ойлары мен пікірлерін айтады, сабақ тақырыбын анықтайды

Оқуды басқару және көшбасшылық.
 

Кіріспе  

«Сәйкестен-

діру тесті».

5-мин

 

Тұсаукесер:

3-мин.

 

 

 

 

 

 

 

  І.Үй тапсырмасын пысықтау

1.Бірінші бағанадан, екінші бағанаға сәйкес жауапты іздеп, белгілеу.

                 

1.Жаңа сабақтың тақырыбын айқындау үшін «Аралас  бездер»тақырыбындағы  ребусты  қолданамын.Және түрткі,сынақтан өткізу,басқаға бағыттау сұрақтары бойынша сабақты  әрі қарай толықтырамын.

2.Сабақтың мақсатын айтып, «Біз нені меңгеруіміз керек?»  сабақ критерийі

Оқушылар  ноутбуктан тапсырмаларды сәйкестендіреді.

 

Жаңа сабақтың тақырыбын  айқындау үшін  ребусты шешеді.    

 

 

 

 

 

 

 

АКТ,

 

 

 

Сын тұрғысы -нан ойлауға үйрету

 

 

 

 

 

«Венн диаграмма

сы»3-мин

 

 

 

 

  беріледі.

3.Ноутбукты пайдаланып, аралас бездерге қатысты   слайдтар арқылы  мәлімет беріп өтемін.

 

 

 

Ішкі секреция бездері.      Аралас бездер

 

 

Мұғалім тақтаға венн диаграммасының  сызбасын сызып қояды.

Сабақ критерийлері

1. Эндокринология

ғылымы б\ша-1 балл

2.Бездердің пішіндерін

ажырату,   өзіне тән

ерекшелігі б\ша-2 балл

3.Бездерден бөлінетін

гормондардың маңызы

б\ша-3 балл

 

 

Оқушылар жеке жұмыс дәптерлеріне орындайды.

 

АКТ

Сын тұрғысы -нан ойлауға үйрету

«Пікірта

лас»

7- мин

 

«Зымыран сұрақтары»

8-мин.

  Тақтаға екі  түсті парақ қойылған, әр топ өз таңдаған түстерін ашады содан шыққан сұраққа топ болып сипаттама береді.

І-топқа:

1. Инсулиннің жетіспеуінен болатын ауру: — қантты диабет

2. Ұйқы безінен бөлінетін гормон:

— Инсулин мен глюкагон

3. Қалқанша безі бөлетін гормон:

 — Тироксин

4. Сыртқы секреция бездеріне жатады- Тер, сүт, жас, сілекей, бауыр.

5. Гликоген дегеніміз — Жануар крахмалы

ІІ-топқа:

Ұйқы безінің түсі— Бозғылдау қызғылт түсті

2.Сәби және жас кезде ағзаның өсуіне әсер ететін гормон-Инсулин.

3.Неліктен аралас бездер деп атайды? Гормондар қанға(ішке) және сыртқа сөл бөлетіндіктен

 4.Аналық жыныс жасушасы не деп аталады? Жұмыртқа жасуша.

5.Гуморальдық реттелуде негізгі рөл атқарады-Гормондар

Сұраққа оқушы жеке ойланады, сосын жұптасып талдайды,одан соң топ болып талдап,ортақ бір шешімге келеді де алдарындағы параққа жазып тапсырады.

 

Оқушылар жылдам әрі нақты жауап береді.

Дарынды және талантты балаларды оқыту

 

Диологтік әдістің зерттеушілік түрі

 

«Зейінді бағалау» әдісі.5-мин   Оқушылардың зейіндерін байқау үшін,

І-топ тақырыбы: «Ұйқыбезі»

ІІ-топ тақырыбы «Жыныс безі»

 

Топтар өздеріне тиесілі адасқан әріптерден құралған  сөйлемдерден тақырыпқа байланысты мәлімет шығаруы тиіс.

 

Сын тұрғысы -нан ойлауға үйрету
Сабақты қорытындылау.

«Автобус бекеті»

8- мин

«Терминдермен жұмыс»

   Оқушыларға  фливчарт таратамын.Әр топ 3-сұрақ жазады. Бірінші топтың сұрағына екінші топ, екінші топтың  сұрағына бірінші топ жауап жазады.

 

 

Оқушыларға тақырып соңындағы жаңа терминдерді дәптерлеріне жаздырамын.

Оқушылар бір-бірінің сұрақтарына өздерінің түстері бойынша жауап жазып, қорғайды

 

 

 

Терминдерді жазады.

Дарынды және талантты балаларды оқыту.

 

Бағалау

1-  мин

 

 

 

  Бағалау.

Бағдаршам бойынша бағалау.

Үй тапсырмасы бойынша бірін – бірі бағалайды, 2 жұлдыз, 1 ұсыныс айту арқылы бірін-бірі  формативті бағалау, критерий бойынша өзін-өзі бағалайды Оқыту үшін және оқу үшін бағалау
Үйге тапсырма

1 мин

  Оқулықтан  53-56 бет, &:  12 оқу,

мазмұнын талдау. Оқушы дәптеріне деңгейлік тапсырмаларды орындау. Тақырып соңындағы кестені орындау,     23-сурет салу.

 Оқушылар үй тапсырмасын алады.  
Рефлекция

 

  Даналық ағашы суреті ілінеді.                             Оқушылар  стикерге

Стикерді таратып беремін.                                     сабақта алған білімі

жайлы жазады.

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                «Зымыран сұрақтары»

 

1.Бактериялар қандай организмдер? Біржасушалы ядросыз ағза.

2.Олар қалай тыныс алады?

Оттегі мен тыныс алып, көмірқышқыл газы мен хим-қ энергияны бөліп шығарады.

3.Қандай организмдердің  жасушасында ядро болмайды?

Вирустар мен бактерияларда

4.Эукариоттар қандай организмдер?

Ядросы барлар (саң, өсім, жануарлар)

Бактериялардың пішіндері қандай?

Шар, таяқша, оралма, үтір т.с.с.

5.Бактериялар қалай қоректенеді?

Қоректенуіне қарай 2-ге: өлі және тірі ағза денесінде.

6.Сапрофит бактериялардың қоректену ерекшелігі қандай?

Ерекшелігі тек өлі ағзамен қоректенуде.

7.Бактериялар қалай көбейеді?

Бөліну арқылы.Әрбір 20-мин сайын.

8.Бактериоз ауруы бұл?

Көптеген өсімдіктердегі ауру.

9.Ауру туғызатын бактериялар мен   адамдардың жаппай ауруын—не деп атаймыз?   Індет (Эпидемия)

10.Тіршілігіне қолайсыз жағдайлар туса бактериялар не түзеді?  Спора

11.Тірі ағзаның денесінде тіршілік ететін бактериялар тобы не деп аталады?     Паразиттер

12.Бактериялар қандай ауру туғызады?

Оба, сіреспе, туберкулез, іш-сүзек, баспа, топалаң.