Бактериялардың пішіндері,қоректенуі, көбеюі бойынша  әртүрлілігі.

Мақтарал ауданы, «Шұғыла ауылы»                                                                                          № 19«Шұғыла» жалпы  орта мектебінің
биология пәнінің мұғалімі
Суичбекова Шакизаттың                                                                                                    қысқа мерзімді сабақ жоспары.

Сыныбы   6  
Сабақтың тақырыбы   Бактериялардың пішіндері,қоректенуі, көбеюі бойынша  әртүрлілігі.  
Сілтеме   Қ. Қайым, Р.Сәтімбеков,Ә.Әметова,Ж.Қожантаева. Биология 7. Алматы «Атамұра» 2012. АКТ,слайд, кеспе қағаздары,ресурс.  

 

Мақсаты   Сыныптағы оқушылардың  кем дегенде 80 пайызы 10 минут ішінде берілген мәтіннен 9 бактериялардың пішіні,қоректенуі,көбеюіне қатысты ұғымдар мен терминдерді айта алуы керек  
Табыс критерий-лері  
  1. Микробиология  ғылымының зерттейтін саласын білу.
  2. Бактериялардың  пішіндерін  ажырату,   өзіне тән ерекшелігін  ұғыну.
  3. Бактерияның қоректену ерекшелігін сипаттап,

көбеюімен танысу.

 
Күтілетін нәтиже  
  1. Бактерияларды зерттейтін ғылым саласын біледі.
  2. Бактериялардың пішіндері мен өзіне тән ерекшеліктерін біледі.
  3.  Бактериялардың көбеюі мен қоректену ерекшеліктерін түсінеді.
 
Керекті жабдықтар   Флипчарт, постер, оқулық, жұмыс дәптері, стикер, маркерлер, түсті қағаздар,қайшы,желім.  
  Сабақ барысы:  
Сабақ кезеңдері   Мұғалімнің  әрекеті Оқушының  әрекеті модуль
 

Ұйымдастыру кезеңі.

3- мин

   

1.Ынтымақтастық атмосферасын орнату

Түлі-түсті қағаздарды таңдау, бөлінген түстер бойынша  паразиттер және сапрофиттер деп екіге топтастырамын.

Қолдарындағы түсті  қағаздарға тілек құрастыру тапсырылады.

Топқа алған қағаз түсіне байланысты бөлінеді және қолдарындағы қағаздарда жазылған сөздерден жылулық сезімдерін білдіретін тілектер құрастырып,

1-ші топ, 2-ші топ оқушыларына арнайды

 

 

Оқуды басқару және көшбасшылық.
Кіріспе 

«Сәйкестен-

діру тесті».

5-мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

І.Үй тапсырмасын пысықтау

1.Бірінші бағанадан, екінші бағанаға сәйкес жауапты іздеп, белгілеу. Мысалы: 2-5, 3-4т.б

                  І-топ

1-бағана———————————2-бағана
1. Тек тірі жасушада

өніп-өсіп көбеюге

бейімделген————————1.мыңнан
2.Вирустардың пішіні————2.бес жүз

3.Вирустар уландырады———иммунитет

4.Жануарларда вирустың

……..түрі белгілі.——————-4.вирус

5.Жүз топқа бірігетін

вирустар….астам өсімдік

ауруларын қоздырады———5.төрт жүз

ІІ-топ

1.Бактерия жасушасына

енетін вирус——————-6.тірі ағзаны

2.Бактериофаг бөліктерінің

пішінін …..топқа

бөлуге болады—-7.жіп,шар,сопақ,таяқша

3.Өсімдіктерде вирустардың

қаншаға жуық түрлері тіршілік

етеді?————8 шешек, ұшық, сары ауру

4.Ағзаның ауру қоздырғышын қабылдамайтын  қасиеті—9 бактериофак

 

5.Вирустар тудыратын

ауру түрлері—————————-10.алты

 

Жауабы:1-4;  2-7;  3-6;  4-2;  5-1;  6-9;

7-10;  8-5;  9-3;  10-8.

 

 

Оқушылар  ноутбуктан тапсырмаларды сәйкестендіреді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

АКТ,

 

Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту мен оқу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тұсаукесер: «Ой шақыру»

4-мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1.Жаңа сабақтың тақырыбын айқындау үшін «Бактерия»тақырыбындағы  ребусты  қолданамын.Және түрткі,сынақтан өткізу,басқаға бағыттау сұрақтары бойынша сабақты  әрі қарай толықтырамын.

2.Сабақтың мақсатын айтып, «Біз нені меңгеруіміз керек?»  сабақ критерийі  беріледі.

3.Ноутбук арқылы бактериялардың микроскоптағы  көрсетілген  суретін көрсетемін.

қояды

 

Жаңа сабақтың тақырыбын  айқындау үшін  ребусты шешеді.    Сабақ критерийлері

1.Микробиолгия

ғылымы б\ша-1 балл

2. Бактериялардың

пішіндері б\ша-2 балл

3.Қоректенуіндегі

ерекше-лігі б\ша-3 балл

4Көбею жолдары

б/ша-4 балл

 

 

 

 

 

 

 

Сын тұрғысы -нан ойлауға үйрету

 

 

 

АКТ

 

 

 

 

 

 

 

«Венн диаграмма

сы»4-мин

 

 

 

 

   

Мұғалім тақтаға венн диаграммасының  сызбасын сызып қояды

Бактериялар.                        Вирустар

Жасушасыз тіршілік иесі,тек тірі ағзаның денесінде тіршілік етеді
Денесі                                                       жасушадан құралған,тір және өлі ағзада тіршілік етеді.

 

 

 

 

 

 

Оқушылар тапсырманы  жұмыс дәптерлеріне орындайды.

 

 

Сын тұрғысы -нан ойлауға үйрету
 

 

«Өрмекші торы»

6-мин

 

 

   

 

Екі топқа жіп беріледі.Оқушыларға тақырыпқа байланысты пікір алмасу тапсырылады.

 

Оқушылар топ болып орындарынан тұрады.Беріген тақырыпқа байланысты нақты пікір айтады.

 

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.

 

«Зейінді бағалау» әдісі

5-мин

  Оқушылардың зейіндерін байқау үшін,

І-топ тақырыбы: «Туберкулез»

ІІ-топ тақырыбы «Гоммоз»

 

Топтар өздеріне тиесілі адасқан әріптерден құралған  сөйлемдерден тақырыпқа байланысты мәлімет шығаруы тиіс.

 

Сын тұрғысы -нан ойлауға үйрету
«Тұжырым әдісімен жұмыс жүргізу»

13- мин

 

   Әр топтың тақырыпқа байланысты «бактериялардың тіршілігі» тақырыбына флипчарт тарату. Бактериялардың тіршілігі  тақырыбына топ болып жұмыс жасайды .Топбасшымен біріге отырып өз ой-пікірлерін көрсету арқылы , постерді қорғайды. Дарынды және талантты балаларды оқыту.
 

 

«Терминдермен жұмыс» 1-мин

   

 

Оқушыларға тақырып соңындағы жаңа терминдерді дәптерлеріне жаздырамын.

 

Терминдерді жазады.

 
Бағалау

2-  мин

 

 

 

  Бағалау. Үй тапсырмасы бойынша бірін – бірі бағалайды, 2 жұлдыз, 1 ұсыныс айту арқылы бірін-бірі  формативті бағалау, критерий бойынша өзін-өзі бағалайды Оқыту үшін және оқу үшін бағалау
Үйге тапсырма

1 мин

  Оқулықтан &: 38,39  оқу,мазмұнын талдау. Оқушы дәптеріне деңгейлік тапсырмаларды орындау./ оқушы өз мүмкіндіктеріне қарай кемі 3 тапсырма орындауы тиіс/  

Оқушылар үй тапсырмасын алады.

 
Рефлекция

2- мин

  Даналық ағашы суреті ілінеді.                             Оқушылар  стикерге

Стикерді таратып беремін.                                     сабақта алған білімі

жайлы жазады.

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.