Қазақстан азамат соғысы және шетел интервенциясы жылдарында
Тексерілді:
————————————
ГСМ | Мұғалім: | Пән: Қазақстан тарихы | |||||||||||||||||||
Мерзімі: 26.11.18 | Сынып: 11 | Оқушы саны:
|
Қатыспағандар саны: 11- | ||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: Қазақстан азамат соғысы және шетел интервенциясы жылдарында | |||||||||||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты: Қазақстандағы ХХ ғасыр басындағы азамат соғысының жүрісіне талдау жасау, тарихи маңызына баға беру | |||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлығы: Тақырыпты түсінеді | ||||||||||||||||||||
Көпшілігі: Азамат соғысының қиындықтары мен ерекшеліктеріне талдау жасай алады және «Алаш» партиясының ұлттық мемлекеттілікті жаңғыртудағы саясатын талдау . | |||||||||||||||||||||
Кейбірі: Кеңес үкіметінің Алашорданың тағдырына тигізген әсеріне баға бере алады | |||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат | Оқушылар: тақырып бойынша өз ойларын жеткізе алады | ||||||||||||||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: интервенция, азамат соғысы, автономия, Жалпықазақ съезі, декрет, пролетариат, большевик | |||||||||||||||||||||
Диалог үшін пайдалы бірліктер | ✓ Талқылауға арналған тармақтар: Неліктен «Алаш» партиясы халық қолдауына ие болды? ✓ Ұлттық баспасөздің қоғамдық-саяси сананы оятудағы рөлі қандай? ✓ 1917 жылы Ресейде басталған революция казақ ұлтының зиялы қауым өкілдерін ойландырды.
|
||||||||||||||||||||
Жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: | Жазылым бойынша ұсыныстар: саяси партиялар мен ағымдарды кесте арқылы салыстыру | ||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу: Кеңес өкіметінің құрылуы | |||||||||||||||||||||
Ресурстар: саяси және тарихи карталар, үлестірмелер, суреттер, бейне материал «Алаш партиясының құрылуы» | |||||||||||||||||||||
Пән аралық байланыс: география, дүниежүзі тарихы | |||||||||||||||||||||
Саб/кезеңі | Сабақтың барысы | Бағалау | |||||||||||||||||||
Ұйымдас-тыру кезеңі 1 минут
|
Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыра отырып, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеремін, сабақтың мақсатын түсіндіріп өтемін. | ||||||||||||||||||||
Үй тапсыр-масын сұрау
5 минут |
1. Тест жұмысы. | Дұрыс жауаптарының саны
деректердің нақтылығына байланысты бағалау парақшалары арқылы бағаланады
|
|||||||||||||||||||
Жаңа сабақ
Ой қозғау 5 минут
Жұптық жұмыс 10 минут
Жеке жұмыс жасау 9 мин
|
Қайталау repeat
• «Суретте не көріп тұрсыз?» • «Тұлғалардан кімді білесіз? » • «Суретке қатысты қандай сұрақ туындады?» 2. Бейнематериалмен жұмыс -Не көрдіңіздер? -Не естідіңіздер? -Ұлттық баспасөздің қоғамдық-саяси сананы оятудағы рөлі қандай?
Мәтінмен жұмыс. «Азамат соғысы » мен «Алаш партиясы» Дескрипторлар: ∙ -Алаш партиясының құрылған жылы мен орталығын біледі; ∙ -Алаш партиясының төрағасы мен мүшесін анықтайды; ∙ -Алаш партиясының мақсаты, бағыты және әлеуметтік негізін ажыратады; ∙ -Алаш партиясы бағдарламасының бөлімдерін біледі. ∙ -Азамат соғысының болған жылы мен орталығын біледі; ∙ — Азамат соғысының болған жерлерін анықтайды; ∙ — мақсаты, бағыты және әлеуметтік негізін ажыратады; 3. Саяси партияларға кесте арқылы талдау
Мәтінді оқып талдау Мен үшін жаңалық, мен үшін дұрыс емес, есіме сақтаймын |
Анықталған деректердің нақтылығы бойынша топ бағаланады.
|
|||||||||||||||||||
Сабақты бекіту
3 минут
3 минут |
«Серпілген сауал» әдісі. Жұптар тақырып бойынша бір-біріне сұрақтар береді. Оқушылар кезектесіп сұрақтарға жауап береді.
Жұптық жұмыс. Деректермен жұмыс. |
Дұрыс жауаптардың саны бағалау парақшасына жазылады. | |||||||||||||||||||
Үйге тапсырма
1 минут
|
1-деңгей. Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап жазу. | ||||||||||||||||||||
2-деңгей. Алаш қозғалысының қайраткерлері жайлы қосымша деректер топтау | |||||||||||||||||||||
Шығармашалыққа бейімдеуге, функционалдық сауаттылығын дамытуға арналған тапсырмалар. Қабілеті жоғары оқушыларға тапсырмалар. | 3-деңгей. «Азаттықты аңсаған Алаш азаматтары» тақырыбында шығармашылық жұмыс жазу. | ||||||||||||||||||||
Бағалау 1минут
|
Топтардың бағалау парақшалары мен өзімнің бағалауымды қорытындылай отырып бағалаймын.
Бағалау критерийлері: Білу және түсіну: «Азамат соғысы туралы біледі. «Алаш» партиясының бағдарламасы мен жетекшілерін біледі. Қолдану Азамат соғысына қатысты ақпараттарды сәйкестендіреді; Саяси партиялардың қызметін салыстыра алады.
Бағалау Ұлттық баспасөздің қоғамдық-саяси сананы оятудағы рөліне баға береді. Білу және түсіну: Азамат соғысының болу себебін біледі. |
||||||||||||||||||||
Кері байланыс
2 минут |
« 3 есеп» әдісі бойынша кері байланыс берулерін сұраймын.
Не білдім? Не есте қалды? Нені білгім келеді? |
||||||||||||||||||||
Мұғалімнің сабақтан кейінгі рефлексиясы | |||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты мен сабақта жоспарланған іс-әрекеттерді орындауда не тиімді болды? | Оқушылардың саяси партиялардың қызметін, дескрипторларды пайдаланып, кесте толтыру арқылы салыстыра алуы тиімді болды.
|
||||||||||||||||||||
Алаш партиясының бағдарламасына SWOT талдау әр оқушының білім деңгейін анықтауға мүмкіндік берді.
|
|||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты мен сабақта жоспарланған іс-әрекеттерді орындауда не тиімсіз болды? |
Тақырып ауқымды, сондықтан бір мәселеге ғана тоқталу қажет |
||||||||||||||||||||
Келесі сабақта өз жоспарыңызға қандай өзгерістер енгізген болар едіңіз? | Жеке оқушымен жұмыс түрлерін жандандыру. | ||||||||||||||||||||
Тақырыпқа сәйкес тест тапсырмаларын орындату | |||||||||||||||||||||