Көп таңбалы сандарды көбейту және бөлу тәсілдерін пысықтау.

Пән: Математика
Сынып: 4
Күні:  
Пән мұғалімі Байбейлова М.Е.
Сабақтың

тақырыбы:

Көп таңбалы сандарды көбейту және бөлу тәсілдерін пысықтау.
Мақсаттары:                    Көптаңбалы сандармен есептеу дағдыларын жетілдіреді, қозғалысқа берілген есептерді шығарады және теңдеулерді шешу қабілетін нығайтады; логикалық ойлауларын дамытады.
Құндылықтарыды дамыту Оқушыларды бір – біріне құрмет көрсетуге тәрбиелеу.
Күтілетін  нәтиже: Оқушылар көптаңбалы сандарды көбейту мен бөлудің жазбаша тәсілдеріне байланысты білім және біліктерін қайталайды.
Ресурстар: Тақта,  АҚТ, смайликтер, стикерлер, оқулық.
Әдіс-тәсілдер: Миға шабуыл, Кім шапшаң?
Сабақ кезең

дері

Уақыт Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті Ресурс

тар

Білім

Қызығушы

лықтарын  ояту

 

 

 

2мин Ұйымдастыру кезеңі

 

 

 

 

Психологиялық дайындық

Шаттық шеңбері

 

 

 

Бүгін қандай көңіл-күйдеміз?

Үлкенге де сіз,

Кішіге де сіз.

Барша адамды құрметтеп,

Бас иеміз біз.

 

Оқушылар смайликлер арқылы қөңіл-күйлерін көрсетеді.

 

 

 

 

 

Смайликтер

Мағынаны

тану

5 мин «Миға шабуыл» әдісі

Топтық жұмысты ұйымдастыру.

 

 

 

Бүгін қайталау сабағы.

Біз  көптаңбалы сандарды көбейту мен бөлудің тәсілдерін қайталаймыз, амалдар орындаймыз, өткен сабақта алған білімдерімізді

қайталаймыз.

Сабақ 5  кезеңдерден тұрады:

1. «Зымыран сұрақтар» үй тапсырмасы

2. «Дода» Оқулықпен жұмыс

3«Шыңды бағындыр» Өздік жұмыс

4. «Білімпаз»Тақтада жұмыс

5. «Кім тапқыр?» Логикалық есеп

 

 

Бағалау: «Бағдаршам» әдісі

Бағдаршамның түстерін пайдалана отырып оқушыларды бағалап отырамын.

Жасыл түс – «өте жақсы»

Сары – «жақсы»

Қызыл – «талпын»

 

Үй тапсырмасын тексеру.

Көбейту кестесін тексеру.

 

 

Бағалау: мұғалім бағалайды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Көбейту кестесін тексеру.

«Ыстық доп» стратегиясы

 

 

 

 

Слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Доп

 

Түсіну, 10мин Көптаңбалы сандарды көбейту және бөлу тәсілдерін пысықтау. Кітаппен жұмыс65 бет, № 10

S – 300 км } V-?

T – 5 сағат

V – 420 км қанша уақытта жүріп өтеді?

Ш: 1) 300:5=60 (км)

2) 420:60=7

Ж: 7 сағатта жүріп өтеді

Бағалау: топ өзін-өзі  бағалайды

Топ бірлесе жұмыс жасап есеп шығарады Кітап, дәптер
Қолдану,

талдау

15мин Дифференциалды оқыту

 

 

 

Тақтада есеп шығару

 

 

Әр оқушыға парақта жеке тапсырмалар беріледі

Х*709=20353+41330

Х*709=61683

Х=87

87*709=20353+41330

61683=61683

 

Х-2020=168000:700

Х-2020=240

Х=2020+240

Х=2260

2260-2020=16800:700

240=240

 

Х+90=860*400

Х+90=344000

Х=344000-90

Х=343910

343910+90=860*400

344000=344000

 

42600:Х=15

Х= 42600:15

Х=2840

42600:2840=15

15=15

 

 

Оқушылар бірін-бірі бағалайды

 

Оқушылар тақтаға шығып есеп шығарады.

Амалдарды орында

127*15+138*22=1905+3036=

4941

(247-189)*(69+127)=58*196=11368

7480-6480:120+80=1000:200=5

1110+6890:130-130=8000:0=0

Оқушылар өзін-өзі бағалайды

 

 Оқушылар есептер шығарады.

 

Қима қағаздар

 

 

 

Дәптер

Жинақтау 5мин Логикалық есеп 1 Менің атым Медет. Менің тәтемнің бір ғана інісі бар. Менің тәтемнің інісінің аты кім? Жауабы:! (Медет)

2 Термометр аяз болғасын үш градус көрсетіп тұр. Осындай екі термометр неше градус көрсетеді? Жауабы: (үш)

3 Бөлмедегі әр бұрышта бір мысықтың және соған қарама-қарсы үш мысықтың отырса, бөлмеде неше мысық бар?

Жауабы: (4 мысық)

4 Үстел үстінде үш стакан шие тұр. Марат бір стакан шиені жеп қойды. Неше стакан қалды? Жауабы: (үш стакан)

Мұғалім бағалайды

   
Бағалау 2 мин Топ бойынша бағалау Ұпай санын санау Топтағы оқушыларды бағалау  
Рефлесия   Стикер толтыру Оқушыларға стикер тарқатып беру

«БББ» әдісі

«Білемін». «Білдім», «Білгім келеді»

Стикерді толтырады Стикер
Үйге тапсырма 3мин   5,6-мысал (   65  — бет)    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау парақшасы

Оқушы «Зымыран сұрақтар»

Үй тапсырмасы

«Дода»

Оқулықпен жұмыс

«Шыңынды бағындыр»

Өздік жұмыс

«Білімпаз»

Тақтада жұмыс

«Кім тапқыр?»

Логикалық есеп

           
           
           
           
           

 

 

 

 

23 – 25 балл – «5» баға

20 – 22 балл – «4» баға

12 – 19 балл – «3» баға