Қалтай Мұхамеджанов «Көктөбедегі кездесу» пьесасы
Пән: Әдебиет
Сынып: 11- сынып
Сабақтың тақырыбы: Қалтай Мұхамеджанов «Көктөбедегі кездесу» пьесасы
Мақсаты: Тақырыпты түсіну, мәтіннің негізгі ойын табу, дұрыс ойлау, сөйлеу қабілетін, ой өрісін дамытуға дағдыланады.
Күтілетін нәтиже : Танымдық, дамытушылық, қызығушылық қабілеттері артады .Ойын нақты жеткізе алады;- Өзін-өзі реттейді;
Модульдері:СТО (сын тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылардың жас ерекшеліктері),ОБжК (оқытуды басқару және көшбасшылық), ОҮБжОБ (оқыту үшін басқару және оқытуды бағалау),
Бағалау: Бағалау парағы
Деректер: интерактивті тақта, бағалау парақтары , аудиокітап,слайд кесте
Әдіс — тәсілдер: Дөңгелек айналым , Қосжазба күнделігі , Сұрақтар түймедағы, «Жолаушының қойын дәптері»
Сабақ кезеңдері | Уақыт
|
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті | Ресурстар |
Ұйымдастыру кезеңі: | 3мин | 1.Амандасу .2 Сыныпты түгендеу 3. 4 топқа бөлем. Стикерлермен бөлем. | Топтарына жайғасады.Бағалау парақшаларын алады.
Стикерлердің артында жазылған сөздер бойынша бөлінеді. Достық , адалдық, шындық , әділдік .Әр топ өздерінің топ аттары жайында өз көзқарастарын айта кетеді. |
|
Білу.Ой шақыру
«Дөңгелек айналым» әдісі |
3мин | Сыныптастар , достар , майдандастар кездескен кезде не жайында әңгіме дүкен құрады? | Әр оқушы 1,2 сөйлемнен айтып кетеді. | |
Түсіну. Тыңдалым
Топпен жұмыс |
10мин | 1.Қ.Мұхамеджановтың өмірі мен шығармашылығын тыңдайды.
2.Тыңдалым «Көктөбедегі кездесу» пьесасының қысқаша мазмұнын тыңдайды. |
1.Тыңдалым бойынша түсінгендерін тексеру мақсатында тест тапсырмаларын орындайды.
2.Мазмұндайды. |
Аудиокітап |
Қолдану. | 10 мин | Әр топқа тапсырмалар беріледі.Уақытты үнемдей отырып тапсырманы орындау. | 1-топ : Көктөбедегі кездесудің көтерер мәселесі де қай кезең, қай қоғамда да мән-маңызын жоймайтын — адамгершілік, имандылық мәселелері. (Әрі қарай жалғастыр)
2-топ : Қосжазба күнделігі: (мәтінде берілген оқиғаларға өз пікірін жазады). 3-топ: Мектеп-интернет директоры Айша апайдың іс-әрекетін баяндап жазыңыз. 4-топ Пьеса кейіпкерлері біздің заманымызда кездескен жағыдайда… |
Дәптер
|
Талдау.Сұрақтар түймедағы | 10 мин | Әр топ берілген сұрақтарға жауап береді. | 1-топ Дәлелдеуші сұрақтар: Пьесадағы көтерілген мәселе –адамның қандай жағдайда болса да, адам болып қалу мәселесі .
1.«Егер мен дұрыс түсінсем, онда …?» 2.«Мен қателесуім мүмкін, бірақ, меніңше сіздің айтып тұрғаныңыз …?» 2-топ Бағалау сұрақтары — Неге … жақсы, ал … жаман?» «… … айырмашылығы неде?» 3-топ : Практикалық сұрақтар— «Әңгіме кейіпкерінің орнында болсаңыз сіз не істер едіңіз?» 4-топ : Шығармашылық сұрақтар (жорамал)- «Қалай ойлайсыздар, … кейін (егер) … қалай болады? Сабырды адастырған қоғам ба? Айдар Сабина |
Дәптер |
Жинақтау. Жеке жұмыс | 4 мин | «Жолаушының қойын дәптері» әдісін ұсынамын.
|
«Жолаушының қойын дәптері» әдісі арқылы тақырыптан алған әсерлерін өзіне керегін қойын дәптеріне жазып алады. | Кесте |
Үйге тапсырма | 1мин | Пьесаға пікір жазып келу. | Күнделіктеріне жазып алады. | Оқулық |
Бағалау | 2мин | Бағалау парақшаны талқылау | Топ басшысы бағалау парағы бойынша талқылайды. |
Бағалау парағы
Бағалау критерийлер мен
дескрипторлар |
Алынған ақпаратты талдау, ойын толық жеткізе алуы | Нақты фактілерді, сипаттамаларды білу және өңдеуі | Өз көзқарасын ойын еркін жеткізе алуы | Уақытты үнемдеуі | Жалпы бағасы |
1-топ Дәлелдеуші сұрақтар: Пьесадағы көтерілген мәселе –адамның қандай жағдайда болса да, адам болып қалу мәселесі .
1.«Егер мен дұрыс түсінсем, онда …?» 2.«Мен қателесуім мүмкін, бірақ, меніңше сіздің айтып тұрғаныңыз …?»
2-топ Бағалау сұрақтары — Неге … жақсы, ал … жаман?» «… … айырмашылығы неде?»
3-топ : Практикалық сұрақтар— «Әңгіме кейіпкерлерінің орнында болсаңыз сіз не істер едіңіз?»
4-топ : Шығармашылық сұрақтар (жорамал)- «Қалай ойлайсыздар, … кейін (егер) … қалай болады?