Кавказ елдеріне жалпы шолу

Қысқа мерзімді жоспар

 

 

Пәні: Геогафия Күні: Сыныбы: 10                                   Сағат  реті  61
Сабақтың

тақырыбы

Кавказ елдеріне жалпы шолу
Сілтеме    География. Дүние жүзіне жалпы шолу.ТМД елдері. 10 сынып(Жаратылыстану-математикалық бағыт). Жалпы білім беретін мектептің  10 сыныбына арналған оқулық. Авторлары: Ә.Бейсенова, К. Каймулдинова, С. Әбілмәжінова, Қ.Баймырзаев, Ж.Достай, Алматы «Мектеп» 2010, §59.264-268 б.
Мақсаты

 

Мақсаты:

білімділік:  Кавказ елдерінің географиялық орны мен құрамын, табиғат жағдайлары мен ресурстары туралы білім беру.  

дамытушылық:   Елдердің  табиғат ресурстары мен пайдалы қазбаларының таралуына талдау жасай алуына  ықпал ету, өз ойларын еркін, нақты жеткізе білуге баулу, география пәніне деген білімділігін дамыту, өз бетімен ізденуге, ой қорытуға  және бағалауға машықтандыру.

тәрбиелік:география  материалдары арқылы оқушылардың  бойына түсінік, сауаттылық, жүйелі  мағлұматтарды  меңгерте отырып,  география сырын тануға, оны өз көзімен көре білуге тәрбиелеу.

Күтілетін

нәтижелер

 

Топтық, жұптық, диалогтік жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір-бірінен үлгі алады, өзіндік баға бере алу тиімділігі артады, диалогтік қарым-қатынаста тыңдау және географиялық тілмен сөйлеуге көңіл аударады, дарынды оқушыны үлгі етеді, географиялық мағұлматтарды меңгеруге құмарлығы артады, сыни көзқарасын білдіру арқылы география пәнінен білімі молаяды, өз бетінше ізденіп, жоба қорғауға үйренеді.
Сабақтың  түрі Жаңа білімді меңгерту сабағы
Пәнаралық байланыс Тарих,география т.б
Қолданылатын әдістер Сын тұрғысынан ойлау стратегияларын қолданамын: қызығушылығын ояту, мағынаны ашу, «Ой талқы» ұсыну, «Аялдамамен оқу» стратегиясы , «Ойтолғаныс» кезеңі, Кесте,  «Бағдаршам», БЛУМ таксономиясы, АКТ, жас ерекшеліктеріне сай оқыту, талантты және дарынды балалардың сабақты терең меңгерулеріне ықпал жасаймын. Білім беру үшін және оқуды бағалау тәсілдері бойынша жиынтық бағалау, көшбасшыны анықтау.
Сабаққа қажетті құрал-жабдықтар

 

Оқулық, Кавказ елдерінің картасы, үлестірме қағаздар, стикер, маркер т.б

 

 

Сабақтың  барысы:
Сабақ

кезеңдері

Уақыт Мұғалімнің іс- әрекеті Оқушының іс- әрекеті
Кіріспе

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

1.Ұйымдастыру кезеңі.

Амандасу.

Сабаққа қажетті оқу құралдарын дайындауды сұрау.Сабаққа қатыспаған оқушыларды белгілеу

Топқа бөлу.

Оқушыларды Амтения, Грузия, Әзірбайжан атаулары арқылы 3 топқа бөлу.

 

 

 

Кіріспе сұрақ:Молдованың географиялық орнының қандай ерекшелігі бар?

Анықтаушы сұрақ:Елдің климатының қолайлылығы мен топырағының құнарлылығы қандай шаруашылық түрін дамытуға тиімді?

Нақтылаушы сұрақ:Халқының құрамында молдовандардың үлесі қанша?

Тікелей сұрақ:Шаруашылығының маманданған салаларын атаңдар?

 Түсінік беруші сұрақ: Молдованың ауыл шаруашылығының негізгі ерекшелігі қандай?

Жабық сұрақ:Елдің дамыған көлік түріне сипаттама бер?

 Ашық сұрақ: Халқы 100 мыңнан асатын қандай ірі қалаларын білесіңдер?

 

 

 

Оқушылар бүктелген қағаздың ішінде жазылған атаулар арқылы топтасып, өз үстелдерінің басына  жиналады.

 

 

 

 

 

 

 

Әр топтан жауап сұрау, оны  картадан көрсету

Тұсаукесер.

(POWER POINT)

 

 

 

 

3 мин  «Сыни тұрғыдан ойлау» арқылы жұмыс жүргізіледі. Интербелсенді тақтадан оқушыларға Армения, Грузия, Әзірбайжан елдерінің дүние жүзінің картасындағы орны бейнеленген  кескін карта көрсетіледі

-Балалар, бұл картадан не байқадыңдар?

-Дұрыс айттыңдар.Кавказ елдері

-Оны қандай белгілерден байқадыңдар?

-Олай болса, бүгін біз  сабақта Кавказ елдерімен  тереңірек танысамыз.

 

 
Негізгі бөлім:

Білу

 

 

 

 

5 минут
Елдер Әзірбайжан Грузия Армения        
Жерінің ауданы, мың км 86,6 69,7 29,8        
Халқы,  млн адам 8,3 4,3 3,2        
Астанасы Баку Тбилиси Ереван        
Мемлекетік құрылымы федерациялық республика республика республика        
Мемлкет басшысы президент президент президент        
Заң шығарушы органы парламент парламент парламент        
Мемлекеттік тілі әзірбайжан грузин армян        
Ұлттық валютасы манат лари драм        

 

 

 

 

 

Түсіну

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мақсаты:Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеуін қадағалау.

Оқулықпен жұмыс.

1 топ. Кавказ елдерінің географиялық орны

2 топ. Кавказ елдерінің жер бедері

3 топ. Кавказ елдерінің табиғат ресурстары

 

 

 

Оқушылар топ болып тапсырманы орындайды, ойын еркін жеткізеді, тақырыпты түсінеді. Топтағы оқушылар берілген тақырыптар бойынша оқушыларға түсіндіреді.

 

 

 

Қолдану

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

Мақсаты:

Алған теориялық білімді практикада қолдана білу.

Әр топқа тапсырмалар беріледі.

1-тапсырма. Семантикалық карта.

 

2 тапсырма.Кесте толтыру .

Кавказ елдерінің табиғат жағдайы

Қолайлылығы Қолайсыздығы
   

 

 

 

 

 3-тапсырма. Номенклатуралық жұмыс

Географиялық обьектілерді картадан көрсету.

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды.

 

 

 

 

Сергіту сәті

 

 

 

 

 

2 минут Сергіту сәті.

Астаналар аялдамасы.

Мемлекеттерді астаналарымен қоса атап жарысады.

 

 

Оқушыларға жалығып кетпес үшін сергіту сәтін жасату.

Оқушылар сергітуді орнында жасайды.

Талдау

 

 

 

 

5 минут Мақсаты:

Оқушылардың ой- қиялдау дағдыларын жетілдіру.

Қазақстан мен Кавказ елдері арасындағы қарым-қатынасты болашақта қай бағытта дамытар едің ? тақырыбы бойынша шағын эссе жазу.

«Ойтолғаныс» кезеңі.

 

Бұл жаттығу арқылы оқушылар өз ойларын айту арқылы тақырыпты  талдайды.

Жинақтау

 

 

 

8 минут Мақсаты:

Оқушылардың салыстыру және негізгілерін ажырата алуын қадағалау

Кесте арқылы Кавказ елдерін сипаттау

Оқушылар  топпен Кесте арқылы кавказ елдерін сипаттайды. ортаға шығып қорғайды.

 

Оқушылар топ ішінде бағдаршам арқылы өздерін бағалайды.

Қорытынды

Рефлексия

6 минут 1.Осы тақырыптағы  өткен география пәнінен материалдар бойынша оқушылармен кесте құрастыру.

Үлгісі интерактивті тақтада беріледі.

2.Бүгінгі сабақ несімен ерекшеленді?

Не білдім? Не ұнады? Сабақтан алған әсерім
     
1. Мұғалімнің көмегімен оқушылар орындайды (ауызша айтып, тақтаға жазады)

2.Стикерге өз ойларын жазып, плакатқа іледі.

 

Үйге тапсырма 1минут Кавказ елдерінің ішкі ашырмашылықтары. Кескін картаға кавказ елдерімен көршілес мемлекеттерді түсіру. Оқушылар күнделіктеріне жазып алады.
Бағалау 2 минут Мұғалім қорытынды бағаны өзі қояды. Топ басшысы бағалау критерийлері арқылы топтағы сыныптастарын  бағалайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                     Семантикалық карта

 

                      Сандар

Сұрақтар

11 1416 1700 5642 1100 4090 1916
Үлкен Кавказ тау жүйесібатыстан оңтүстік шығысқа қарай қанша км ге созылып жатыр?              
Эльбрус тауының биіктігі?              
Арагац жанартауының биіктігі?              
Ленкорань ойпатында жылдық жауын шашын мөлшері қанша?              
Севан көлінің ауданы              
Севан көлі қанша метр биіктікте орналасқан?              
Ормандар Армения аумағының қанша пайызын алып жатыр?