Ежелгі көшпелілердің дүниетанымы

Қазақстан тарихы 5-сынып

 

5.2А  Ежелгі көшпелілер өмірі (8 сағат)

Сабақтың тақырыбы:

Ежелгі көшпелілердің дүниетанымы

 

Мектеп:ЖББМ№1
Уақыты: 1 сағат Мұғалімнің аты-жөні: Жантемирова Г.Б.
Сыныбы: 5 Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар:
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары: 5.2.1.2 – ежелгі тайпалардың дүниетанымын  сипаттау
Сабақтың мақсаты: Ø Ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау
Бағалау критерийлері: ü  Көшпелілердің салт – дәстүрлері туралы біледі

ü  Көшпелілердің салт – дәстүрлерінің маңызын түсінеді

Пәнаралық байланыс: География, қазақ әдебиеті, дүние жүзі тарихы.
Құндылықтарды дарыту: Құндылықтар:

— патриотизм

— отансүйгіштік

— өз халқы үшін мақтаныш

— ұлттық сана – сезім

АКТ дағдылары: Интернет, презентация.
Тілдік міндеттер: Пәндік лексика мен терминология:

Салт – дәстүр, Наурыз, көкпар,

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Мен келесі өзгерістерді байқадым….

Көшпелілерде  ұлттық ойындардың мынадай түрлері болды…..

Біздің топтың ойынша….

Алдыңғы білім: Көшпелілік өмірдің қалыптасуын біледі.
Жоспар
Уақытты жоспарлау Жоспар бойынша орындалуы тиіс тапсырмалар Дерек көздері
Сабақтың басы

 

 

 

 

 

 

 

 

Жұптасу әдісі

 

 

 

 

 

 

 

Үй жұмысын бағалау

 

Сабақтың тақырыбымен таныстыру

Бейне таспа көрсету(жаңа тақырыпқа байланысты)

 

 

 

 

М. Амандасу. Ынтымақтастық ақуал оқушыларды ортаға шақырып «Дене мүшелерімен амандасу»

Топтарға бөлу:  оқушылар түс қағаздарын таңдау арқылы топтарға бөлінеді

1 топНаурыз (жасыл түс)

•          2 топОт пен күн (тоқ сары түс)

•          3 топКөкпарқызыл түс)

•          4 топСаятшы (сары түс)

М. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру .

Өткен тақырыпты бекіту мақсатында үй жұмысына жалпы сұрақтар беріледі. Орындап келген жұмыстарын жұптасу арқылы тексереді. (тапсырма дәптерге орындалады)

1.      Көшпелілер мекендеген киіз үй қашан пайда болды?

2.      Керегенің әр бөлігі қалай аталды?

3.      Киіз үй неден жасалады?

4.      Киіз үйдің негізгі үш бөлігі?

5.      Шаңырақты кімдер көтерген?

6.      Атадан балаға мұра болатын үйдің қалай атаған?

Бағалану :   Смайликтерді алдын — ала топтардың алдына қойылган

1.      М   Назар аударындаршы, қалай ойлайсындар бүгінгі сабақтағы топтардың атаулары неге байланысты қойылған?

2.      Қандай мақсатты көздеуге болады?

М Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, оқу мақсаттарымен және бағалау критерийлерімен таныстыру.

М Оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.

Ø  Бүгінгі күнге дейін жеткен салт – дәстүрлер қалай пайда болды?

Ø  Біз қандай салт – дәстүрлерді білеміз?

Ø  Көшпелілердің қандай салт – дәстүрлері бүгінгі күнге дейін сақталды?

Оқушылар салт — дәстүрлер туралы БББ стратегиясын толтырады.

Білемін Білгім келеді Білдім
     

 

 

 

 

Қазақстан тарихы 5 сынып

Жалпы білім беретін мектептің 5 сыныбына арналған оқулық

С.Р.Ахметова, А.М.Ибраева, А.А.Құлымбетова, А.С.Мағзұмова, А.М.Марқабаева – Астана: НЗМ, 2017

Слайд №1

 

Слайд № 2

 

Слайд №3

 

Слайд №4

 

Слайд №5

 

Слайд №6

 

Слайд №7,8

 

Слайд №9

видео

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

 

 

 

Бес саусақ әдісі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Көкпар ойыны (сергіту сәті)

 

 

 

 

 

Тапсырма 1

Ж Одан кейінгі кезекте оқушылар  дәптерлеріне салт – дәстүрлер, олардың түрлері туралы мәліметті алдымен жеке оқулықтан оқып, кейін жұпта талқылайды. Осыдан кейін оқушылар топ атауларына сай тақырыпты әр топ топтасып ашады.

1 топНаурыз: Көшпелілер жаңа жылды қалай тойлаған?

•          2 топОт пен күн: Неліктен көшпелілер От пен күнге табынған?

•          3 топКөкпар: көкпар ойыны

•          4 топСаятшы: Саятшылық

Мәтін 1 Оқулықтағы мәтінді оқып, оқып болған соң, «Бес саусақ» әдісі бойынша жауап берулері тиіс. Әр топ жұмыстарын тақтаға жапсырып қорғайды (топтар кезекпен шығып жұмыстарды бағалайды)

Не?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тапсырма   ( сергіту сәті)

КӨКПАР ОЙЫНЫ:
Ортаға «Сиқырлы қалпақша» қойылады. Оқушылар топта ақылдаса отырып, екі сұрақтан қағазға жазып қалпақшаға салады. Өзге топтың оқушылары қалпақшадаң бір қағазды алып, жазылған сұраққа жауап беруі тиіс. Жауап дұрыс берілмеген жағдайда ұпай (немесе салым) сұрақ қойған топқа беріледі.

 

Мәтін 2

Тапсырма 2(алдын ала үйге берілген тапсырма)

Әр топ бір салт – дәстүрді таңдап (не болмаса, әр топқа бір салт – дәстүрден қағазға жазып қорғаулары керек) . Мысалы: «Тұсаукесер», «Бесікке салу», «Беташар»  «Ашамайға міңгізу» және т.б.

 

Критерийлері:

•          Салт-дәстүрдің мағынасын аша біледі

•          Мазмұндылығын айқындайды

 

Қазақстан тарихы 5 сынып

Жалпы білім беретін мектептің 5 сыныбына арналған оқулық

С.Р.Ахметова, А.М.Ибраева, А.А.Құлымбетова, А.С.Мағзұмова, А.М.Марқабаева – Астана: НЗМ, 2017

Слайд №10,11

 

 

Ежелгі Қазақстан тарихы:

Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық

Т.С. Садықов, Ә.Т. Төлеубаев, Ғ. Халидуллин, Б. Сәрсекеев. – алматы: Атамұра, 2011. – 176 бет.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд № 12

 

 

Слайд № 13

 

 

 

 

 

Сабақтың оңы

 

 

 

 

 

 

Бекіту сұрақтары:

•          Бүгінгі күнге дейін жеткен салт – дәстүрлер қалай пайда болды?

•          Біз қандай салт – дәстүрлерді білеміз?

•          Бүгінгі сабақ ұнады ма?

•          Несімен ұнады?

БББ кестесі

Білемін Білгім келеді Білдім
     

 

 

 

 

 

Кері байланыс

 

Смайлинк арқылы бүгінгі сабақты қортындылау

 

Слайд №14

 

 

Ежелгі Қазақстан тарихы:

Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық

Т.С. Садықов, Ә.Т. Төлеубаев, Ғ. Халидуллин, Б. Сәрсекеев. – алматы: Атамұра, 2011. – 176 бет.

 

Слайд №15