Қажетті заттар

ҚМЖ

Пән   дүниетану      

 

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны:

Ортақ тақырып: Өзім туралы

Мектеп:
Мерзімі:

 

 

Мұғалімнің аты-жөні: Темиргалиева Сабира Буркутовна

Сынып: 1 Қатысқандар:

 

Қатыспағандар:
Сабақ тақырыбы Қажетті заттар
Оқу мақсаттары ұзақ мерзімді  жоспардан 1.1.1.5. Тұтыну заттарына деген өз қажеттіліктерінің құрылымын, олардың қайдан келетінін анықтау.
Сабақ мақсаты

 

Оқушылардың барлығы:   Отбасындағы күнделікті өмірде қолданатын заттарын өз қажеттіліктерімен  байланыстыра білу.                                            

Оқушылардың көпшілігі:  Өздеріне қажетті тұтыну заттарының құрылымын анықтап,салыстыру.

 

Оқушылардың кейбірі :    Өмірдегі өз қажеттіліктерін,түсініп,оның қайдан келетінін анықтау, дәлелдеу.

Бағалау критерийлері

 

  Білім алушылар:   Өзіне қажетті тұтыну заттарының алыну жолын анықтайды, заттарының құрылымын салыстырады,түсінгенін дәлелдейді.

,

 
   
Тілдік  мақсаттар

 

«Тұтыну заттарына »  байланысты сөздер мен лингвистикалық құрылымдар арқылы сөздік қорларын ұлғайтады.

Пәндік лексика мен терминология:

«Тұтыну» және «оқу құралдары», «қажеттілік» ұғымдарының мәнімен танысады.

Диалогқа қажетті тіркестер:

-«Тұтыну заттары» деген не?

-Не үшін пайдаланамыз?

-Оқу құралдарын қалай ұзақ қолдануға болады?

Құндылықтарды қалыптастыру Сүйікті заттарына ұқыпты қарау,заттарды жасайтын мамандар еңбегіне құрметпен қарау дағдыларын оқушы бойына дарыту.

 

Пәнаралық байланыс

 

Денешынықтыру, сауат ашу пәніндегі сауатты жазу құндылығымен байланысты.

 

Алдынғы білім

 

Оқушыларда оқу құралдары мен қажетті заттар туралы түсінік қалыптасқан және атауларын біледі

 

 

 

 

 

 

Сабақ барысы

Үақыт /Сабақ кезеңдері

 

Мұғалімнің іс-әрекеті (мақсатқа қалай қол жеткіземін?/ Оқушының іс-әрекеті Бағалау (әдіс-тәсілдер/ Саралау тәсілдері  
Сабақтың басы

 

Психологиялық дайындық

Біз ерекше баламыз,

Айтқан тілді аламыз.

Қажет затты түсініп,

Еске сақтап аламыз.

Бүгінгі күн сендерге сәтті күн болсын.

Ширату жаттығулары

(Ұ) «Қажет заттар»әдісі

Оқушыларға тұтыну заттары жинағынан суреттер тастау.Оқуға қажетті суреттерді, тұтыну заттарын таңдап, анықтайды.

Суреттер топтамасы арасынан күнделікті өмірде қажетті заттарды іріктеп ала отырып, оқу құралдары, киімдер, мектеп құралдары тобына бөлінеді.

-Балалар, неліктен бұл затты таңдап алдыңдар?

-Бұларды қандай ортақ атаулармен атауға болады?

-Осы суреттерге қарап қандай тақырыппен танысамыз деп ойлайсыңдар?

— Бүгінгі сабағымызда не туралы айтамыз?

           Сабақтың мақсатын хабарлау

Бүгінгі сабағымызда тұтыну заттарына деген өз қажеттіліктерінің құрылымын, олардың қайдан келетінін анықтап білеміз.

 

Оқушылар мұғаліммен қосылып тақпақты айтады.

 

 

 

 

 

 

3 топқа бөлінеді

Оқу құралдары

Киімдер

Мектеп құралдары

 

 

 

 

Оқушылардың әртүрлі

жауабы

 

 

 

Қол шапалақтау

 

 

 

 

 

 

 

 

Мадақтау

 

 

 

 

 

 

Жарайсыңдар!

Өте жақсы!

 

 

 

 

 

 

 

«Қарқын»кейбір оқушылар басқаларға қарағанда жылдам жұмыс істейді.

 

.

 
Негізгі бөлім

 

Т.Ж. «Суреттер сөйлейді» әдісі

1.Таңдау жаса.

Әр топ алдындағы атауына қарай суреттерді сөйлету мақсатында таңдап, оларды топтайды.

 

2. МК. «Сұрақ-жауап» әдісі

-Не үшін қажет?

— Қалай пайдаланамыз?

 

3. Оқулықпен жұмыс

-Заттарды анықтау

-Оқу құралдарын қалай ұзақ қолдануға болады?

— Қажетті оқу құралдарын қайдан аласың?

 

 

 

2.  Сергіту сәті

 

3.Суретпен жұмыс

 

-Сен немен айналысқанды ұнатасың?

Әркім өзінің ұнататын ісі туралы әңгімелейді.

 

 

   Т.Ж.

Тұтыну заттарын өз қажеттіліктеріне қалай пайдаланатыны туралы айтады

Ж.Ж:

Оқу құралдарын анықтайды, мәтінді түсініп оқиды.

 

Т.Ж.Тұтыну заттарының алыну көздерін айтады.Өзінің мектепке дайындығы туралы әңгімелейді.

 

Әртүрлі қимыл жасау

 

Жұпта әңгімеле

Өзіне қажетті істі анықтайды.

Өзіне ұнайтын істі әңгімелейді.

       «От шашу» әдісі

бойынша бағалау         1 шапалақ- ҚЗПБ топқа

2шапалақ-ҚЗПБ,сипаттаған топқа

3шапалақ-ҚЗқалай пайд.  ашып айтқан топқа

 

 

 

 

Қол шапалақтау

 

Бас бармақтар

 

 

Мадақтау

 

Мадақтау

Диалог және қолдау  Сабақтың мақсатын ашу үшін ,диалогке негіз болатын сұрақтар қоямын.

 

 

 

 

 

Жіктеу тәсілі

Барлық және көптеген оқушылар тұтыну заттарын қабілетіне қарай алыну көздерін айтады

 

 

 

 

     Бағалау

Тапсырма арқылы

саралау

 
Сабақ соңы    «Ойлан,жұптас,бөліс»

-Күнделікті тұтынуға қажетті заттарды топтастырып, қайдан алынатынын айт.

 

-Қандай ортақ атаулармен атауға болады?

 

Тұтынуға қажетті заттарды топтастырады, Тұтыну заттарының алыну көздері туралы айтады.            Мадақтау    Қорытынды

Нәтиже арқылы

саралау

 
Рефлексия.   Кері байланыс

-Жарайсыңдар!Құттықтаймын.Әлі де талаптан.Сен орындай аласың.  Жүйелі жауап беруге талпын.

 

Сабақтан алған әсерлерін айту         Қол шапалақтау