Виртуалды лабиринттен шығуды табу. БЖБ № 1

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

«Біздің өміріміздегі алгоритмдер»

Мектеп:

«Иқан» ЖОМ

Мұғалімнің аты-жөні: Марипов Шодиёр Абдумухитович
Күні:  31.01.2019 ж        Сынып: 5  «А», 5  «Ә», 5  «Б», 5  «В»
Күні:  04.02.2019 ж        Сынып: 5  «Г», 5  «Д», 5  «Е», 5  «Ё»
Сабақтың тақырыбы: Виртуалды лабиринттен шығуды табу. БЖБ № 1
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)  5.3.2.2-алгоритмді сөз түрінде ұсыну

5.3.2.3-орындаушыларға және олардың командалар жүйесіне мысал келтіру

Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар:Виртуальды лабиринт ұғымын білу.

Оқушылардың көпшілігі: Лабиринт және виртуальды лабиринт ұғымын ажырата алу.

Кейбір оқушылар Алгоритмді сөз түрінде ұсына алу және лабиринттен шығудың түрлі әдіс-тәсілдерін білу.

Бағалау критерийі Виртуальды лабиринт ұғымын біледі.

Лабиринт және виртуальды лабиринт ұғымын ажырата алады.

Алгоритмді сөз түрінде ұсына алады және лабиринттен  шығудың түрлі әдіс-тәсілдерін біледі.

Тілдік мақсат Пәндік лексика мен терминология:
Орындаушы, команда, қадам, бағыт, таңдау, лабиринт, ұғымдарын меңгереді.
Құндылықтарға баулу Құндылыққа баулу арқылы оқушылардың қарым – қатынас сыни ойлау жүйесін қалыптастыру, оны өмірде қолдана білуге дағдыландыру.
Пәнаралық байланыс Математика-логикалық ойлау
АКТ қолдану дағдылары компьютер
Алдыңғы білім Лабиринт атауын , не үшін қолданамыз, лабиринттен шығудың қандай әдістері бар екенін біледі
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар
Сабақтың басы

4-5 мин

 

 

а) оқушылармен сәлемдесу;

ә) сыныпқа жағымды ахуал туғызу;

б) Сабақта ынтымақтастық атмосферасын орнату.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару, сабаққа психологиялық ахуал орнату.

«Ең,ең….» тренингі

1. Ең  әзілкеш оқушы кім?

2. Ең сымбатты оқушы кім?

3. Ең жас тыңдаушы кім?

4. Ең ақылды оқушыны ата

5. Ең әмбебап (әртіс, суретші, белсенді) кім?

Атын атағанда қошеметтеп шапалақтаймыз.

Оқушылардың өткен тақырып бойынша алған білімдерін «Қар кесегі» әдісі арқылы пысықтау.

Қалыптастырушы бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Өзара бағалау

Сабақтың ортасы

Барлығы 30  мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Диалог» әдісі

Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырамын.

Лабиринт – түрлі  өткелдер мен жолдар арқылы берілген шатасқан құрделі құрылым.

Виртуалды лабиринт – желі арқылы түрлі өткелдер мен қиылыстарды, кедергілерді өту бойынша берілетін ойындар топтамасында, балалар ойындарында коптеп кездеседі. Қазіргі таңда 3D форматында да шығарылып жатыр.

1-тапсырма. Машинаның финишке бару жолын табу көмектесіңіз.

Дискрепторлар

— лабиринтті орындайды

-лабиринттерді қолдана отырып, өмірмен байланыстырып қолдана алады.

Қалыптастырушы бағалау

 

2-тапсырма. Маша мен аюды табыстыруға көмектесіңіз

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор

—   Орындаушының қадамдарын біледі.

—   Орындаушыны  лабиринттен шығару алгоритмін құра алады.

Қалыптастырушы бағалау

     БЖБ парағын тарату

Оқулық, компьютер

 

 

 

 

 

 

 

 

Үлестірмелі материалдар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ауызша ынталандыру

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Смайлик арқылы

Сабақтың соңы

4-5 мин

Қорытындылау БЖБ-ны жинап алу

Үйге тапсырма. Параграф-18-19

Рефлекция: «БББ» әдісі

Күнделік дәптер

 

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға  тапсырманы күрделендіруді  қалай жоспарлайсыз? Бағалау – Оқушылардың  үйренгенін  тексеруді қалай жоспарлайсыз? Денсаулық және

қауіпсіздік техникасын сақтау

 

Мен сабақта қолданған осы әдістерім арқылы өз мақсатыма жетемін деп ойлаймын. Оқушылардан алынған кері байланысына қарай түсінбей қалған сұрақтары бойынша келесі сабаққа, оқушы қабілетіне қарай тапсырмалар жоспарлаймын. 1.Жұптық кезінде оқушыларды мадақтау сөздер арқылы бармақбасы мен екі жұлдыз, бір ұсыныспен бағаладым.

2.Жұптық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, өзін өзі бағалау бойынша жетістіктерін айқындау.

3. Кері байланыс (ауызша)

Кауіпсіздік  ережесін  еске түсіру

 

 

Рефлексия

Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары  тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер  енгіздім және неліктен?

 

 

 

 

Қорытынды  бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды  да, оқуды  да ескеріңіз)?

1:

 

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды  да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

 

2:

Сабақ барысында  мен сынып  немесе жекелеген  оқушылар туралы менің келесі  сабағымды  жетілдіруге  көмектесетін  не білдім?

1:

 

2: