6.1В Рационал сандар және оларға амалдар қолдану
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.1В Рационал сандар және оларға амалдар қолдану | Мектеп: Черкасск атындағы орта мектебі | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты- жөні: Базгиев Максат Каримбекович | |||||
Сынып: 6 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар: | ||||
Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарды салыстыру | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.1.2.8 бүтін сандарды салыстыру;
6.1.2.12 рационал сандарды салыстыру; |
|||||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: Бүтiн, рaционал сандарды сaлыстыруды біледі.
Оқушылардың көпшілігі: Рациoнал сандарды салыстырудың барлық анықтамaларын қолданып, есептeр шығарады. Кейбір оқушылар: Санның модулi бойыншa салыcтыруға есептер шығарады. |
|||||
Бағалау критерийі
|
Бүтін, рационaл сандарды салыстырады.
Рационал сандарды сaлыстырудың барлық анықтамаларын қолдaнып, есептер шығарады. Санның модулі бойыншa салыстыруға есептер шығaрады. |
|||||
Тілдік мақсат: | Пәнгe тән лексикa мен тeрминология:
Оң сандар, теріс сандар, рацтонал сандар Салыстыру, теңсіздiк белгілері, модульдері бойынша салыстыру. Диалог: бүтін сандарды салыстыру… Рационал сандарды салыстыру… |
|||||
Құндылықтарға баулу | Өздігінен және тoпта жұмыс істеуде қажетті тәуелсiздік, жауaпкершілік, бірін-бірі силау сияқты тұлғалық қасиеттердi дамыту. | |||||
Пәнаралық байланыс | геометрия. | |||||
Алдыңғы білім | Рационал сандарды салыстыру | |||||
Сабақтың барысы: | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы
7 минут
|
Оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру: «Арқаға тілек жазу» әдісі арқылы оқушылар бір-бірінің жақсы қасиеттерін жазады.
Кеспе қағаздары арқылы салыстыру белгілері бойынша үш топқа бөлу. «<», «>», «=». Өткeн тaқырыпты пысықтау мақсатында «Ия» немесе «жoқ» әдісі арқылы сұрақтарға жылдам жауап алу. 1-тапсырма -Кез келген оң сан 0-ден үлкен бе? -Кез келген теріс сан 0-ден үлкен бе? -Кез келген оң сан кез келген теріс саннан үлкен болама? -4 және -3; -4˃-3 теңдігі дұрыс па? -2 және 0; -2˂0 теңдігі дұрыс па? -1 және 1; -1=1 теңдігі дұрыс па? 2 және 4; 2˂4 теңдігі дұрыс па? ҚБ смайликтер арқылы |
Парақша лар
смайликтер |
||||
Сабақ ортасы
5 минут
12 минут
11 минут |
2-тапсырма «Топтық жұмыс» жұмысты орындау барысында білім алушылардың интелектуалды қабілетін және жан-жақты дамыған тұлға тәрбиелеуге жағдай жасайды, білім дағдысын дамытады.
а және с – оң сандар, b және d—теріс сандар екені белгілі. «<». топ 1) а және 0; 2) d және c; 3) c және b; сандарын салыстырыңдар.
«>».топ 1) b және 0; 2) d және a; 3) b және c; сандарын салыстырыңдар
«=».топ 1) 0 және c; 2) a және b; 3) c және d; сандарын салыстырыңдар. ҚБ дайын жауап парақтары арқылы топтар бірін-бірі бағалау
3-тапсырма Саралау тапсырмасы Жекелей жұмыс. «Тапсырма »әдісі . Мақсаты: Оқушылардың қажеттіліктеріне қарай тапсырмаларды орындау. Сандарды 0 санымен салыстырып, теңсіздік түрінде жаз: 1) 4*0; -7*0; 8*0; -1*0; 2)-3/5*0; -1/4*0; 3)8.1*0; -3.7*0; Сандарды салыстырыңдар: 1) 8,7 *7,8; 2) -4,1 *2; 3) 3/8 *-5/8; 4) -6 *-9,2; 5) -18 *-1,8; 6) 2,9*-9,2;
Теңсіздік тура болатын цифрды тауып, жұлдызшаның орнына қой: 1) -7348 * -7349; 2) -4615 * -4605; 3) -2/7*-1/7; 4) -29,31*-19,31; 5) |-30| * |50|; 6) ) |-10-11| * |20|;
Дескриптор: — теріс сан мен оң санды салыстырады; — алымдары (бөлімдері) бірдей бөлшектерді салыстыруды қоданып, екі теріс санды салыстырады; — берілген амалдарды орындайды; — санды модулі бойынша салыстырады; Дескриптор арқылы бағалау-оқушының жұсмысты қаншалықты орындағанын бағалайтын тұжырым.
4-тапсырма «Сұрақтар қобдишасы» әдісі бойынша әрбір топ тапсырмалар құрастырып қобдишаға салады да келесі топқа береді. Оқушылар есептерді плакаттарға шығарады.
Дұрыс жауаптары арқылы тексеріп, өзара бағалау жүргізіледі.
|
Интерактив тақта слайд
Қобдиша лар, маркер А3 |
||||
Сабақ соңы:
5 минут
|
5-тапсырма
«Сөйлемді аяқта» әдісі арқылы оқушылар идеялар мен ойлардың дағдысын дамытады.
1. Координаталық түзу бойында салыстырылатын сандардың үлкені …….. 2. Кез келген оң сан 0-ден ………. 3. Кез келген теріс сан 0-ден …….. 4.Екі теріс санның қайсысының модулі кіші болса, сол сан………. 5. Егер «а – оң сан» болса, жалпы түрде былай жазылады: 6. Егер «в – теріс сан» болса, жалпы түрде былай жазылады: 7. Бір таңбалы ең кіші бүтін сан… 8. Бір таңбалы ең үлкен сан… 9. Екі таңбалы ең кіші сан… 10. Үш таңбалы ең кіші сан…
Кері байланыс «БББ» әдісі бойынша. Білемін: Білдім: Білгім келеді
|
БББ кестесі | ||||
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||
№3тапсырма саралау тапсырмасы
«тапсырма» әдісін қолдандым Көмекті көп қажет ететін оқушыларға: жетелеу сұрақтарын қою арқылы ойын жетілдіріп нәтижеге жетуге нұсқаулық етемін . Көмекті орташа қажет ететін оқушыларға: есептің шығару жолын жеңілдету,яғни ұқсас қарайым мысал есепті түсіндіру арқылы мақсатқа жетелеймін . Көмекті аз қажет ететін оқушыларға : қосымша күрделі тапсырмалар беремін,ой өрістерін одан әрі дамыту мақсатында . |
Смайликтер арқылы бағалау, Өзін өзі бағалау. «Түсінбедім», «Бір нәрсе түсінемін, бірақ бәрін емес», «Түсіндім» смайликтерін көрсету арқылы.
ҚБ дайын жауап парақтары арқылы топтар бірін-бірі бағалау. Дескриптор арқылы бағалау-оқушының жұсмысты қаншалықты орындағанын бағалайтын тұжырым. «БББ» кестесі арқылы кері байланыс береді. Сұрақтардың жауаптарын тексеріп, өзара бағалайды. Оқу мақсатына негізделген бағалау критерийлерінің дескрипторлары арқылы кері байланыс беремін. |
Сыныпта техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтау керек екендігі айтылады. | ||||
Рефлексия | Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз.
Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз |
|||||