3 бөлім «Отбасылық әдет — ғұрыптар»
Ұзақмерзімді жоспардың тарауы:
3 бөлім «Отбасылық әдет — ғұрыптар»
|
Мектеп: | |||||
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Карибаева Гульбану Каниевна | |||||
Сынып:7. қазақ әдебиеті | Қатысқандар: | Қатыспағандар: 0 | ||||
Сабақтың тақырыбы | Сүйінбай мен Қатағанның айтысы | |||||
Осы сабақтың оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7. Т/Ж1. Көркем шығарманың мазмұны мен пішіні. Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау.
7.А/И 1. Әдеби шығарманың композициясы. Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру. |
|||||
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай алады:
«Сүйінбай мен Қатағанның айтысы» тақырыбы бойынша Көркем шығарманың мазмұны мен пішіні. Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдай алады. Әдеби шығарманың композициясы. Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыра алады. |
|||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдай алады. |
||||||
Кейбір оқушылар орындай алады: Әдеби шығарманың композициясы. Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыра алады. | ||||||
Бағалау критерийі | · Көркем шығарманың мазмұны мен пішінін анықтайды
· Әдеби шығама сюжетінің құрамдас бөліктерін талдайды · Әдеби шығарманың композициясын анықтайды · Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастырады. |
|||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады:
Көркем шығарманың мазмұны мен пішінін анықтайды Әдеби шығама сюжетінің құрамдас бөліктерін талдайды Әдеби шығарманың композициясын анықтайды Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастырады. |
|||||
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: | ||||||
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Мүбәрак, тез, жатаған, сүйрік, манап | ||||||
Талқылауға арналған сұрақтар:
1.Аталған айтыс қай уақытта, қай жерде, қандай оқиғаға байланысты өткен еді? 2.Бұл айтысқа кімдер шақырылды? 3. Айтыс қалай басталды? |
||||||
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясы бойынша әлемдік құндылықтар жүйесіндегі отбасы құндылықтарын дәріптеу | |||||
Пәнаралық байланыс | Қазақстан тарихы, георгафия | |||||
Алдыңғы оқу
|
Айтыс туралы түсініктері қалыптасқан | |||||
Жоспар | ||||||
Жоспарланған
уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | ||||
Сабақтың
басы 10 мин. 2мин
8 мин
|
Топқа бөлу.
1,2,3 – ке дейін санау арқылы топқа бөлемін. О ЖЖ 1 – тапсырма Жұбымызға төмендегідей сұрақтар қою арқылы айтыстың мән – мазмұнын, идеясын түсінуге тырысайық: · Аталған айтыс қай уақытта, қай жерде, қандай оқиғаға байланысты өткен еді? · Бұл айтысқа кімдер шақырылды? · Айтыс қалай басталды? Дескриптор Айтыстың мән – мазмұнын түсінеді Идеясын аша алады Сұрақтарға жауап бере алады ҚБ «Бас бармақ » әдісі арқылы
|
Қарындаш, маркер, флипчарт
|
||||
Сабақтың соңы
5 мин. |
C. Тапсырма 10
«Бес саусақ» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап жаз. Бас бармақ – басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе не болды? Балаң үйрек – ойлану. Мен топта/жұпта қалай жұмыс жасадым? Кімге көмек бердім? Ортан терек – ойлану. Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым? Шылдыр шүмек – шынайылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен? Кішкентай бөбек – көңіл – күй ахуалы. Мен өзімді сабақта қалай сезіндім? ҚБ. «Үш шапалақ» тәсілі арқылы қорытынды бағалайды. |
Флипчарт, маркерлер
|
||||
Қосымша мәлімет | ||||||
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) | ||||
Оқушылар жұптаса отырып, сұрақтарды талқылайды. Аудитория өз ойларын талқылайды
|
Оқушыларды бағалау бес саусақ, Екі жұлдыз, бір тілек арқылы жүзеге асады. | Қазақстан тарихы, география пәндерімен байланысты
Әлемдік құндылықтар жүйесіндегі Қазақстанның алатын орнын, болашақ идеологияның бағыттары қалай айқындалатынын білу |
||||
Сабақ бойынша рефлексия
· Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма, қолжетімді болды ма? · Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқу мақсатына қол жеткізбеген болса неліктен деп ойлайсыз? · Сабақ қалай және қандай деңгейде өтті? · Жоспарланған саралау дұрыс іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) · Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? · Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма, неліктен? · Осы жоспарға қандай өзгеріс енгіземін және неге? |
||||||
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты): 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||