Ұлттық тағамдар. Әліпби

  ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ  ЖОСПАРЫ

Астана қаласы, Әлкей Марғұлан атындағы №40  мектеп-лицейі                                     Мұғалімі: Жарболова Нұргүл Амангелдіқызы

 Тақырып: Ұлттық тағамдар. Әліпби

 

Мектеп:   Әлкей Марғұлан атындағы №40  мектеп-лицейі

Пәні: Сауат ашу

 

 

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Жарболова Нұргүл Амангелдіқызы
СЫНЫП:  1 «Д» Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабаққа негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) 1.1.1.1  Тыңдау барысында тілдік бірліктерді ( сөйлеу,сөз,сөйлем,мәтін) ажырату тыңдалған мәтіннің мазмұнын  түсіну.

1.1.2.1.Мұғалімнің көмегімен  мәтінде кім? (не?) туралы айтылғанын анықтау.

1.1.9.1 Сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар)  ажырату және дұрыс дыбыстау

Сабақ мақсаттары:

Табыс критерийлері:

Барлық оқушылар:  Оқылған мәтіннің мазмұнын түсінеді.
·
·         Оқушылардың басым бөлігі:  Мәтіннің мазмұнымен негізгі ойын анықтайды.
·
Кейбір оқушылар: Алған білімді өмірде қолдана алады. Ой пікірін айтады.
·
Бағалау критерийлері: ·         Видеоны көру, аудионы тыңдау арқылы  «Наурызкөже» тағамдар құрамын біледі.

·         Ресурстар арқылы  «Наурызкөжеге» қажетті тағамды таңдап алады.

·         Буынның  байланысын  тауып, дұрыс  сөз құрастырады.

·         Мәтіннің құрылымдық бөліктерін анықтайды.

Тілдік мақсаттар/ зерттеу дағдылары

—          Тыңдалым/ есептерді түсіну. Құрастыру, шешім қабылдау, бақылау, зерттеу

—          Айтылым

—          Жазылым

—          Оқылым

 

 

 Мәтінді тыңдайды, ойын түйіндейді.
 

 

 
Мәтіннен түсінгенін айтады. Наурыз мерекесі туралы мағлұматын кеңейтеді

 

Наурыз мерекесіне байланысты бата түрін жазады.

 

Наурыз  өлеңді тізбектеп оқиды.

Құндылықтарды дарыту (Мәңгілік ел) ·         Оқушыларды бір-біріне құрмет көрсетуіне шығармашылыққа баулуы

 

Пәнаралық байланыс

·         Көркем өнер
Алдыңғы білім

(осы тақырып бойынша оқушылар нені біледі?)

·         Наурыз мерекесі туралы біледі. Наурыз туралы өлең шумақтарын, бата,тілек  біледі. Дыбыс түрлерін ажыратады.
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

(Сыныпты қадағалау)

·         Оқу бөлмесінің  оқушы өміріне қауіпсіз екеніне көз жеткізу.
Сабақтың барысы
Уақыт

(минут, секунд)

)

Мұғалімнің әрекеті Оқушының әрекеті Оқушыдағы ойлау дағдылары Қалыптастырушы бағалау Ресурстар
 2 мин Ұйымдастыру кезеңі:

Топты сабаққа  жұмылдыру, топқа бөлу

(сабақтың мақсатын хабарлау)

 

  Өлең жолдарын айтады.

Жақсы болу өзіңнен,

Жаман болу өзіңнен.

Өзіңді- өзің аяла,

Өзіңнен үйрен өзіңнен.

(жыл мезгілдері) арқылы топтарға  бөлініп отырады.

 

 

 

 

Түсінеді,ойланады, топқа бөлінеді

 

 

 

 

Мұғалім мадақтауы Интерактивті тақта

 

 

3мин «Миға шабуыл» стратегиясы «Бейне көрсетілім» көрсетеді

Осы бейне көрсетілім бойынша сұрақ қояды. «Оқушылар сіздер бұл бейне ресурсты көріп не туралы ойландыңыздар?»

Бейнефильмді қарайды, ойланады, өзара ойларымен бөліседі… түсінеді, сыни тұрғыдан ойлайды

Көру, есте сақтау, ой қорыту. түйіндеу

«Бас бармақ» стратегиясы арқылы Экран, проектор, бейнекөрсетілім
2 мин Аудио жазылым

Оқулықтағы «Наурызкөже» мәтінін тыңдйды. Жаңа ұғымды түсіндіру (тірек сөздерді есте сақтайды.)

 

Тыңдау қабілеті артады. Тыңдау,есте сақтау, ой қорыту, түйіндеу Мұғалім мадақтауы  
5 мин Сұрақ-жауап

арқылы

*Наурыз қандай мереке?

*Наурызкөже қалай жасалады?

*Наурызкөже саған ұнайма? Неліктен?

*Наурызкөже жасағанды көргендерің бар ма?

   Әр  топтағы балалар  нақты деректер келтіреді, сұрақтарға жауап береді. Мұғалім мадақтауы  
10 мин Ресурспен жұмыс Берілген ресрустардан «Наурыз көже» пісіруге қажеттті жеті затты таңдап алып, артық заттарды бөліп алады.

Рецепт ұғымын түсінеді.

Әр  тағамның  дәмін сезінеді «Бас бармақ» стратегиясы арқылы Қажетті ресурстарды тиімді қолданады.
6 мин Оқулықпен  жұмыс:

Жаңа ұғымды түсіндіру (тірек сөз) Рецепттің не екенін түсіндіремін.

Оқушылар оқу

Барлығымыз оқулықтың  35 бетін 4 жаттығуды  мәнерлеп оқиды.

Оқушылар оқиды

Есте сақтайды.

 

Мұғалім мадақтауы  
1 мин  Сергіту сәті музыкалық әуенмен Қимылдарды музыканың ырғағымен қарап, қайталап жасайды.

 

Көңіл-күй көтереді, бой сергітеді. Мұғалімнің бағалауы  
5 мин  Дәптер мен жұмыс Көркем жазу үлгісін жазамыз. Ұлыс оң болсын!

Ақ мол болсын!

Мұғалім мадақтауы  
7 мин   Қызықты тапсырма

(Әр топқа буындар жазылғн тапсырмалар беріледі де сол буынға жалғанатын дыбыстар келесі  жағында жазылады. Дұрыс буынды тауып алуы қажет)

Дауысты, дауыссыз дыбыстарға жалғанатын буындарға  байланысты тапсырмалар: І топ

Нау——рыз,різ

Кө——же, жа

Па——рыз,різ

Қа——рыз,різ

ІІтопқа:

Уа—кіт,қыт

Жұ—-мыс,міс

Түл—-кы, кі

Бүр—күт, кіт

    ІІІ топ

 Та—рі,ры

Дәм—ді,ды

Оқу—шы,ші

Аспаз—шы

     ІVтоп

Күй—шы,ші

Етік—ші,шы

Жазу—шы,ші

Өнер—лы,лі

 

Мұғалім мадақтауы АКТ –ны қолдану
6 мин X. ТҮСІНУІН ТЕКСЕРУ КЕЗЕҢІ. Ой жинақтау Мәтіндегі сөйлемдерді рет-ретімен қою І топ 

1.Көктем келді.  

2.Күн жылынды. 3.Жаңбыр жиі жауа бастады.

 4.Ағаштар бүршік жарды.

ІІ топ

1.Наурыз көктемнің бірінші айы.

2.Адамдар Наурызды асыға күтеді.

3.Бір-бірін мерекемен құттықтайды.

4.Жеті тағамнан Наурызкөже пісіреді.

ІІІ топ

 1.Наурыз жыл басы

2.Наурыз құтты болсын

3. Ақ мол болсын.

4. Бәле- жала жерге енсін

ІV топ

1.Көктем келді.

2. Құстар туған жерге орала бастады.

3. Күн жылынды, көк шықты.

4.Жәндіктерге жан бітеді.

Мұғалімнің бағалауы  
  Кері байланыс

Жасыл-(толық түсіндім)

Сары –( толық емес)

Қызыл – (түсінбедім) түрлі стикерлермен өздеріңнің түсінгендерің  жайлы ойларыңды білдіріп  бағалаңдар.

Бағдаршамға өздерінің стикерлерін жабыстырады. Не себепте түсті таңдағандарын түсіндіреді. Жұмыс жасай алдық па?   Стикерлер
Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.  Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.