Киіз үй. Фразеологизмдердің көпмағыналылығы.  Фразеологиялық омонимдер

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақ: қазақ тілі Мектеп: Қазақ мектеп-гимназиясы
Тақырыбы: 
Күні: Мұғалімнің есімі: Байтенова Г.Ж.
СЫНЫП: 7 Қатысқандар саны: 12 Қатыспағандар саны:
Сабаққа негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) О7.2.4.1 — идеясы ұқсас публицистикалық және көркем  әдебиет стиліндегі  мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін  салыстыра талдау
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар:
·         Мәтін мазмұнын түсінеді, мазмұндай алады.

·         Фразеологизмдердің түрлері туралы түсінік алады

Оқушылардың басым бөлігі:
·         Мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді.

·         Фразеологизмдердің түрлерін таба алады.

Кейбір оқушылар:
·         Мәтінді талдай отыра, тұрақты тіркестердің түрлерін таба алады.

·         Фразеологимздерді пайдаланып, сөйлемдер құрайды.

Жетістік критерийлері ·         Мәтін мазмұнын түсінеді;

·         Ойын көркем тілде жеткізеді.

·         Өз көзқарастарын білдіре алады.

Алдыңғы оқу Көш. Фразеологимздердің түрлері туралы түсінік.
Жоспар
Жоспарланған уақыт Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) Ресурстар
Сабақтың басы Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Менің көңіл күйім». Сыныпты 2 топқа бөлу. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады.

Миға шабуыл: «Сұрақ-жауап» әдісі

— Киіз үй дегеніміз не?

— Киіз үйдің қандай түрлерін білесіңдер?

Жүрекше

 

Сұрақ үлгілері

Сабақтың ортасы

 

1-тапсырма: Мәтінді және фразеологиялық омонимдер туралы түсінікті оқу.

«Ыстық орындық» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беру.

Сұрақ үлгілері:

— Үзінді не туралы?

— Мәтіннің идеясы не?

— Мағыналық бөліктерге бөлу, ат қою.

— Сөздікпен жұмыс: күлдіреуіш, еріс, сағанақ, маңдайша, бақан.

— Фразеологиялық омонимдер деген не?

ҚБ: «Бас бармақ»

2-тапсырма: Берілген фразеологизмдердің мағыналарын айту. Оларды көп мағыналы және омонимдер деп ажытару.

1-топ: көзі ашылу, аузы берік, қарны ашты

2-топ: күні өтті, қас қақпады

3-тапсырма: Фразеологизмдік сөздікті пайдаланып, көп мағыналы фразеологимздерді табу.

6-тапсырма: Берілген мағыналарға ортақ фразеологизмдік нұсқаны табу.

1-топ: 1-ші қатарды алу

2-топ: 2-ші қатарды алу.

ҚБ: «Шапалақ»

Орындық

 

 

Сұрақ үлгілері

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Фразеология

лық сөздік

Сабақтың соңы

 

«3 сұрақ» әдісі:

1.       Киіз үй дегеніміз не?

2.       Киіз үйдің бөліктерін ата?

3.       Фразеологиялық омонимдер дегеніміз не?

 

Сұрақ үлгілері

Кері байланыс «Себет» кері байланысы 

                                                                               

ü  Бүгінгі сабақтан қандай жаңа мәлімет алдыңыз ?

ü  Алған біліміңді себетке салыңыз.

Үй тапсырмасы 43-бет, 7-тапсырма