Құстар класының жалпы сипаттамасы. Тіршілік ортасы.

Бекітемін:                      Г.Дөңесова

                                        №249 мектеп-лицей директорының ғылыми жұмыстары жөніндегі орынбасары

 

 

Мұғалім Мақсұтова Азаткүл
Күні 15.04.2016ж
Сынып 7 «Ә»
Тақырыбы Құстар класының жалпы сипаттамасы. Тіршілік ортасы.
Негізгі түйінді идеясы Құстарда тістің болмауы, ішегінің қысқа болуы және қорек қалдығын көп сақтамай, жиі-жиі сыртқа шығаруы олардың ұшуына байланысты бейімділігі болып табылады.
Оқу мақсаты Оқушыларға құстардың құрылысы мен ерекшелігін айтып түсіндіру.
Табыс критерийлері
Барлық оқушылар Көпшілік оқушылар Жекелеген оқушылар
Құстың денесі неше бөліктен тұратынын және құстың қаңқасының құрылысымен танысып біле алады. Құстың денесі неше бөліктен тұратынын және құстың қаңқасының құрылысымен танысып біле алады. Құстардың ұшуына байланысты бұлшықеттерінің ерекше қызмет атқаратындығын және құстың денесін қауырсын қаптап жататындығын оқып біле алады. Сонымен қатар асқорытуы, қанайналымы, зәр шығаруы және жүйке жүйесі мен сезім мүшелерінің ерекшеліктерін ажырата алады.
Кезеңдер Уақыты Мұғалімнің әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар
I Ұйымдастыру бөлімі  

3

 

 

 

 

 

·         амандасу;

·         түгелдеу;

·         оқушының назарын сабаққа  аудару;

·         оқу құралдарының дайындығын   тексеру;

*психологиялық ахуал қалыптастыру; бойларындағы қорқынышты, кедергілерді    таратпа қағазға жазуды сұрайды және барлығын

жинап  қоқыс жәшігіне тастайды;

*әр түрлі смайликтер арқылы топқа бөлу;

*оқушыларға бағалау парағын тарату;

 

амандасу;

кезекшілік

міндеттерін

атқару;

сабаққа дайындалу;

стикерге бойларында-

ғы қорқыныш сезімдерін жазады;

смайликтерді таңдау арқылы топқа бөлінеді;

тобындағы оқушыларды бағалау парағына түсіреді;

 

 

 

 

 

 

 

 

таратпа қағаз,

смайлик

тер,баға

лау парағы

II Үй тапсырмасын сұрау

 

 

 

5

 

 

 

«Сен маған, мен саған» әдісі

*Әр топ бір-біріне  үй тапсырмасы бойынша

3 сұрақтан қояды.

 

 

оқушылар бір-біріне сұрақ қояды және сұрақтарға жауап береді; Формативті бағалау

(жұлдыз-

шалар)

жұлдызша
III Кіріспе 3 «Миға шабуыл»

*Аудиозапис тыңдатылады

-Оқушылар аудиозапистан не байқадық?

-Ненің дауысын байқадық?

-Қандай құстардың дауысы, ажырата аламызба?

-Құстардың қандай түрлерімен таныспыз?

-Құстардың қандай өзіне тән ерекшеліктерін күнделікті табиғатта байқап жүрміз?

 

 

 

 

 

оқушылар сұрақтарға жауап береді   аудио

запис

IVНегізгі бөлім

Топтық жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жұптық жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

«Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі

*Әр топ өздері қалаған түрлі түсті конверттерді таңдап алады. Конверт ішінде құстарға жалпы сипаттама беретін тапсырма қағаздар жасырылған.

I-топ: Құстардың дене пішіні

II-топ: Құстың қаңқасы

III-топ: Құстың бұлшықеттері

IV-топ: Тері және тері түзілістері

 

 

«Сіз білесіз бе?»

Дүние жүзінде 8600-түр, Қазақстанда 500-ден астам түрі бар.

Зерттейтін ғылым саласы-орнитология.

Тыныс алуы: Қосарлы тыныс алады. Ауа қапшықтарының көлемі өкпеден 10 есе артық

Қонақтап отырғанда төсін көтеріп түсіру арқылы, ұшып жүргенде – ауа қапшықтары арқылы, қанатын көтерген кезде тыныс алып,түсірген кезде тыныс шығарады. Қанаты төмен түскен кезде көкірек қуысы кішірейеді, қанат көтерілген кезде кеңейеді.

Қоректенуі:ауыз-жұтқыншақ-өңеш-жемсау(өңештің кеңейген бөлігі, дәнмен қоректенетін құстардаболады)-1 безді қарын(сөл әсерінен қорытыла бастайды.)-2-етті қарын(тістің қызметін атқарады)-аш ішек-бауыр,ұйқы безі-тік ішек-клоака

Қанайналымы: 4 бөлікті жүрек (2 құлақша,2 қарынша, 2 қанайналым шеңбері).

кіші қ.ш-оң жақ қарынша-өкпе —сол жақ құлақша;

үлкен қ.ш: сол жақ қарынша-бүкіл дене-оң жақ құлақша

Зәр шығаруы.қызыл түсті, 2 бүйрек-2 несепағар-клоака

Жүйке жүйесі. алдыңғы ми сыңарларымен мишық көлемі үлкен

Сезім мүшелері: көру, есту, дәм сезу мүшелері жақсы, иіс сезу нашар

 

«Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі

*Әр топтағы 2 оқушыға ортақ тапсырма, беріледі.

1.       Құстардың тынысалуы?

2.       Құстардың асқорытуы?

3.       Құстардың зәршығару жүйесі?

4.       Құстардың қанайналымы?

5.       Құстардың жүйке жүйесі?

6.       Құстардың сезім мүшелері?

7.       Құстардың қарны неше бөліктен тұрады?

8.       Құстардың ұшуға байланысты ерекшеліктері?

9.       Құстардың денесі неше бөліктен тұрады?

10.    Қауырсын дегеніміз,оның құрылысы?

11.    Құстардың қандай бұлшықеттері жақсы дамыған?

12.    Құстардың қаңқасы неден тұрады?

13.    Түлеу дегеніміз?Құстардың қауырсын жабындысы неше рет түлейді?

14.    Безді қарынның қызметі?

*«Сергіту сәті»

Тізені сәл бүгіңдер,
Қолды артқа ұстаңдар.
Алға мойын созыңдар,
Қазға қане ұқсаңдар.

таңдалған тақырыптар бойынша постер қорғайды

 

 

 

 

 

 

оқушылар тыңдайды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар сол тапсырманы жұптасып орындап, оны көршісіне әңгімелеп береді. Ал тыңдап отырған көрші жұп оны мұғалімге баяндайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар орыннан тұрып мұғалімнің

іс-әрекетін қайталайды.

Сұрақтарға жауап береді.

Формативті бағалау

(басбармақ арқылы)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Формативті бағалау

(смайлик

термен)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Формативті бағалау

 

 

 

конверт,

таратпа қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

 

интер

белсенді тақта

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

таратпа қағаздар,

смайлик

тер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V Қортынды

 

 

2 «Бәріміз бірге» әдісі

*Тақтада алма ағашы бейнеленген плакат ілулі тұрады. Плакатта тоқылдақ құсының астына жасырылған тапсырмалар бар.Оқушылар сол сұрақтарға жауап беру арқылы ағашты құрттардан тазалауы қажет.

Тапсырмалар

1.       Құстардың дүние жүзінде қаншаға жуық түрі бар?

2.       Құстарды зерттейтін ғылым саласы?

3.       Қазақстанда қаншаға жуық құстар бар?

4.       Құстардың дене салмағы?

5.       Құстардың жүрегі неше қуысты?

6.       Құстардың дене температурасы?

7.       Құстар қайда тіршілік етеді?

8.       Кіші қанайналым шеңберінің реттілігі?

9.       Үлкен қанайналым шеңберінің реттілігі?

10.    Құста қуық болады ма?

Әр оқушы сол сұрақтарға алдарына ұсынылған әріп жазылған парақшалар арқылы жауап береді. Формативті бағалау

(смайлик

термен)

ағаш бейнесі,

тоқылдақ суреті,

смайлик

тер

Үй жұмысы 1 Құстар класы

155-сурет

Үй жұмысын күнделікке жазып алу   интербел-

сенді тақта

Бағалау 1 Оқушылардан бағалау парағын жинап, соның қорытындысымен бағалау     ашық журнал парағы
Рефлексия 1 «Үш пікір»  әдісі

«Жасыл түс»-егер саған сабақ ұнаса, тапсырманың барлығын сәтті орындасаң құстың тұлға бөлігіне жасыл стикер жабыстырылады.

«Сары түс»-егер сен сабақта белгілі бір қиындықтарды кездестірген болсаң құстың тұлға бөлігіне сары стикер жабыстырылады.

«Қызыл стикер»-егер саған сабақ барысында тапсырмаларды орындау қиын болып мұғалімнің көмегі қажет болса құстың тұлға бөлігіне қызыл стикер жабыстырылады.

Егер оқушыларға сабақ ұнаса жасыл стикерді құстың тұлға бөлігіне жабыстырады,

егер сабақта белгілі бір қиындықтар кездессе сары стикерді жабыстырады,

егер сабақ барысында тапсырмалар қиын болса қызыл стикер жабыстырады.

  стикер

 

 

 

 

 

Рефлексия

 

 

Не сәтті болды?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не сәтсіз болды?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Нені жақсартуға болады?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мен өз дағдыларымда нені дамыта алдым?

 

 

 

 

 

 

 

Нені өзгертуге болады?