Дұрыс тамақтана біл

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Дені саудың –жаны сау

Мектеп:№11 ЖББОМ
Күні: 25.01.2019 Мұғалімі:Бидайбекова Д.А.
Сынып: 2 «В» Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: 0
Сабақ тақырыбы: Дұрыс тамақтана біл
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары 2.1.4.1 түрлі дереккөздер негізінде пайдалы және зиянды тағамдардың арасындағы айырмашылықтарды анықтау
Сабақ мақсаттары Адам ағзасына пайдалы және зиянды тағамдарды ажыратып үйрену

Барлық оқушылар: адам ағзасына пайдалы заттарды анықтайды. Адамға пайдалы және зиянды заттар туралы біледі.

Көптеген оқушылар: адам шыдамды болу үшін керек пайдалы затты анықтайды. Сұрақтарға жауап береді. Тапсырмаларды орындайды.

Кейбір оқушылар: майдың пайдасы мен зиянын айтады. Адам ағзасына тағы не керек екенін айтады.Өз ойын білдіреді. Зерттеу жұмысын айтады.

Тілдік мақсат Дәрумендер , тамақтану пирамидасы
Бағалау критерийлері

Білу

Түсіну

Қолдану

Жинақтау

Пайдалы тағамдарды біледі.

Пайдалы, зиянды тағамдардың айырмашылығын анықтайды.

Жемістер мен көкөністерде қандай дәрумендер барын анықтай алады.

Тағамдардың пайдасы туралы блімдерін жинақтайды

Құндылықтарды дарыту Жан мен тәннің саулығы және рух тазалығы
Пәнаралық байланыс Қазақ тілі (Сөйлемдердің айтылу мақсатына қарай түрлерін еске түсіреді; антоним сөздер: пайдалы-зиян)

Әдебиеттік оқу («Галерея әдісі» қомағайдың суреті арқылы сабақтың мақсатын ашу)

Ағылшын тілі: дәрумен-витамин-vitamin

АКТ қолдану дағдылары Тамақтану туралы видеоролик
Алдыңғы білім Мектептегі өмір туралы біледі
Сабақтың барысы
Сабақты жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
Ұйымдастыру

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

Амандасу

Біз әдепті баламыз,

Айтқан тілді аламыз.

Қонақтарға ізетпен

Біздер сәлем береміз.

1,2,3,

Сынып іші тып-тыныш.

—          Балалар, өткен сабақта біз қандай тақырыппен таныстық? Ендеше өткен сабақты қайталап жіберейік.

•         Белсенді оқыту әдісі: «Бекіту және қолданысқа енгізу» тәсілі арқылы өткен сабақта алған білімдерін ттексеру.

—          Балалар, айта қойыңдаршы, сөйлем айтылу мақсатына қарай нешеге бөлінеді?

—          Лепті сөйлем, сұраулы сөйлем, хабарлы сөйлем.

—          Ендеше, өткен сабақтағы білімімізді сөйлемнің осы үш түрін пайдаланып айтып көрейік?

—          (Алақай, менің достарым бар! Мектепке мен білім алу үшін келемін. Сабақ неше минут болады?)

Дескриптор:

—          Тақырып бойынша хабарлы сөйлем құрайды.

—          Тақырыпқа сай лепті сөйлем құрастырады.

—          Тақырып бойынша сұрақ қояды.

—          Жарайсыңдар! Өте жақсы.

Бағалау Бриллианттар

«Галерея» әдісі арқылы жаңа сабақтың мақсатын ашқызу.

—          Біз әдебиет сабағында сурет салған болатынбыз. Бұл кімнің суреті?  Неге ол осындай жағдайға жетті?

—          Өте жақсы. Демек бүгінгі біздің тақырыбымыз қандай болмақ?

—          Дұрыс тамақтану туралы.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Ғажайып алаң» шеңбері

 

 

 

 

Жіпке ілінген суреттер

4 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақты соңы

 4 минут

•         Белсенді оқыту әдісі «Сұрақ қою және талқылау» тәсілі

Интербелсенді тақтадан «Денсаулық» атты бейнеролик көрсету

Бейнероликті көріп болған соң оқушыларға ашық микрофон арқылы сұрақтар қою.

-Адам неге тамақтануы қажет?

– Адам тамақтанбай жүре ала ма? Неліктен?

Денсаулықты қалай күтуге болады?

Деніміз сау болу үшін не қажет?

Таңғы асқа не жеген жөн?

Түскі асқа қандай тамақ жеу керек?

Кешкі асқа ше?

Дәрумендер қандай аурулардан қорғайды?

Дәрумен- витамин-vitamin

Дескриптор. Білім алушы:

·         тамақтанудың не үшін қажет екенін біледі.

·         дұрыс тамақтану арқылы денсаулықты күтуді түсінеді.

·         Таңғы,түскі,кешкі асқа пайдалы тағамдарды жеу керектігін біледі.

·         алған білімдерін өмірмен байланыстыра алады.

Бриллианттар арқылы бағалау.

Оқулықпен жұмыс

Мәтінді мұғалімнің оқуы

Саралау әдісі «Дереккөздер» тәсілі арқылы мәтіннен сұрақтарға жауап табу.

—          Адам тез өсуі үшін тағамның құрамында не болуы керек?

—          Адам шыдамды болу үшін ағзада не болуы керек?

—          Май біздің ағзамызға не береді? Біздің ағзамызға не керек?

Барлық оқушылар: адам тез өсу үшін тағамның құрамында не болу керек екенін айтады.

Көптеген оқушылар: адам шыдамды болу үшін керек пайдалы затты анықтайды

Кейбір оқушылар: майдың пайдасы мен зиянын айтады. Адам ағзасына тағы не керек екенін айтады.Өз ойын білдіреді.

Біздің Алихан осы қазіргі кезде балалар өте қатты әуес болып жүрген зиянды чипстер туралы зерттеу жүргізіп, аудандық «Зерде» жұмысына қатысқан болатын. Қысқаша, айтып кете қойшы, қандай зиян келтіретіндігін?

Бағалау: Бриллианттар

Сергіту сәті

Жеке жұмыс

—          «Пайдалы» сөзінің антонимі болатын сөз айтыңдаршы?

—          Зиян.

Ендеше, «+»,  «-» ойыны арқылы пайдалы және зиянды тағамдарды табу ойынын ойнайық.

Дәрумендер жеу.

Тісті тазалау.

Тәттіні көп жеу.

Қолорамал пайдалану.

Темекі шегу.

Жемістерді көп жеу.

Жаттығулар жасау.

Көкөністер көп жеу.

Дескриптор:

Дәрумендер жеу. +

Тісті тазалау.+

Тәттіні көп жеу.-

Қолорамал пайдалану.+

Темекі шегу.-

Жемістерді көп жеу.+

Жаттығулар жасау.+

Көкөністер көп жеу.+

Жұптық бағалау

Топтық жұмыс  1,2,3-ке саналу арқылы топқа бірігеді. «Тамақтану пирамидасын» құру.

—          Сендер күнделікті өмірде қандай тағамдарды жиі пайдаланасыңдар?

1-топ: Күнделікті жиі пайдаланатын тағамдарды

2-топ: Аптасына 1-2 рет қана пайдаланатын тағамдарды

3-топ: өте аз пайдалану керек тағамдарды жазу.

Әр топқа пирамида бөліктері беріледі. Өз қалауларынша оны толтырады.

Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек».

Қол шапалақтау арқылы бағалау.

http://imektep.kz/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Парақшалар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пирамидалар

Кері байланыс

5 мин

Бағалау

1 мин

Үйге тапсырма

1 мин

Рефлексия

Жетістік баспалдағы

Бриллианттарды санау

50-51бет оқу.Д\ж 41бет

 

Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау — Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс

Рефлексия

Сабақ / оқу

мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар

не білді?

Сыныптағы ахуал

қандай болды?

Мен жоспарлаған

саралау шаралары

тиімді болды ма?

Мен берілген

уақыт ішінде

үлгердім бе? Мен

өз жоспарыма

қандай түзетулер

енгіздім жəне

неліктен?

 

 

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес

келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіруге көмектесетін не білдім?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Талғар ауданы әкімдігінің «Талғар ауданының білім бөлімі» мемлекеттік мекемесінің «Мектеп жасына дейінгі шағын орталығы бар № 11 жалпы білім беретін орта мектебі» мемлекеттік коммуналдық мекемесі

 

 

Бекітемін

Мектеп директоры

Б.С.Ильчибаева _________

 

 

 

 

Аудандық семинар «Оқу үдерісіндегі іс-әрекетті зерттеудің тиімділігі»

 

 

Сабақ тақырыбы: «Дұрыс тамақтана біл»

 

 

 

 

Сыныбы: 2 «В»

Өткен күні: 25.01.2019ж.

Пән мұғалімі:  Бидайбекова Д.А.

 

 

 

 

2018-2019 оқу жылы