Салыстырмалы атомдық масса.

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

7.3С.Салыстырмалы атомдық масса және қарапайым  формула.

Мектеп: «Ы.Алтынсарин атындағы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі

 

Химия пәні мұғалімі: Сактаганова Гульсим Кумекбаевна

Күні: 09.02.2018

Сыныбы: 7

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

 

Сабақтың тақырыбы:   Салыстырмалы атомдық масса.

 

Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары 7.1.2.8 -Жердегі элементтердің басым бөлігі планеталардың қалыптасу кезінде пайда болған изотоптар қоспасы түрінде кездесетіндігін түсіну

7.1.2.9 -табиғи изотоптары бар химиялық элементтердің атомдық массалары бөлшек сан болатындығын түсіну

7.1.2.10 -салыстырмалы атомдық массаның анықтамасын білу

Сабақ мақсаттары -жердегі элементтердің көпшілігі планеталардың қалыптасу кезінде пайда болған изотоптар қоспасы түрінде кездесетіндігін  түсіну.

-табиғи изотоптары бар химиялық элеметтердің атомдық массасы бөлшек сан болатындығын түсіну

-салыстырмалы атомдық массасының анықтамасын білу.

Бағалау критерийі Білім алушы

·         Химиялық элементтердің табиғи изотоптарының құрымын анықтайды.

·         Табиғатта кездесетін табиғи изотоптарға мысал келтіреді

·         Химиялық элементтердің атомдық массаларын олардың изотоптары массасының санын  арифметикалық орта ретінде есептейді

·         Химиялық элементердің салыстырмалы атомдық массасы жайлы анықтаманы тұжырымдайды.

Тілдікмақсаттар

 

 

 

 

 

Пәндік мақсат: Химиялық элементтердің атомдық массаларын олардың изотоптары массасының санын  арифметикалық орта ретінде есептей білу

Тілдік мақсаттар

элементтерді салыстырмалы атомдық массасын , изотоптарды  ауызша және жазбаша түсіндіру, сұрақтар қою

Пәнге тән лексика мен терминология:

Салыстырмалы атомдық масса, изотоптар, орташа мән, қатынас, құрамында болу, есептеу, мысалы, мынадай тұрады……

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Салыстырмалы атомдық массаны қалай есептейміз?

Изотоптар дегеніміз_____________________

 

Ойлау дағдыларының деңгейі Білу және түсіну
Құндылықтарға баулу Өмір бойы білім алу ытмақтастық ашықтық
АКТ қолдану Бейнебаян http://www.youtube.com/watch?v=02tRpSw8_-I

 

Пәнаралықбайланыс Математика, физика, жаратылыстану.
Алдыңғы білім 7.2А және 7.1А бөлімдерінде алынған оқушылар білімдеріне негізделеді. 7.3В тарауынан  Периодтық кестені пайдалана білу
 
Сабақтың жоспарланған кезеңдері

 

Сабақтағы  жоспарланған  жаттығу  түрлері Ресурс

тар

 

Сабақтың басы.

 

 

Оқушылармен амандасу

Сыныпта ынтымақтастықтық атмосферасын және қалыпты оқу ортасын қалыптастыру.

Тақырыпты ашу

Онда бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не жайында болмақшы? /тақырып анықталады/

Бүгінгі сабақтың оқу мақсаттарын оқушылардан сұрақ-жауап арқылы  анықтайды.

  • Бүгінгі сабағымызда қандай оқу мақсаттарын жоспарлаймыз?

Бүгінгі сабақта нені үйренуіміз керек?

-жердегі элементтердің көпшілігі планеталардың қалыптасу кезінде пайда болған изотоптар қоспасы түрінде кездесетіндігін  түсінеді.

-табиғи изотоптары бар химиялық элеметтердің атомдық массасы бөлшек сан болатындығын түсінеді

-салыстырмалы атомдық массасының анықтамасын біледі.

Осы мақсатқа жеткенімізді қалай білеміз?

Бағалау критерийі                   Білім алушы

·         Химиялық элементтердің табиғи изотоптарының құрымын анықтайды.

·         Табиғатта кездесетін табиғи изотоптарға мысал келтіреді

·         Химиялық элементтердің атомдық массаларын олардың изотоптары массасының санын  арифметикалық орта ретінде есептейді

  • Химиялық элементердің салыстырмалы атомдық массасы жайлы анықтаманы тұжырымдайды.

Терминологияға назар аударамыз.

1-тапсырма.  «Өзім үшін жазу»

Изотоптар туралы анықтаманы тұжырымдаңыз:

Изотоптар дегеніміз________________________

___________________________________________

Дескриптор     Білім алушы

-изотоптар туралы анықтаманы тұжырымдайды

 

2-тапсырма. Топтық жұмыс.   «Бірге талқылаймыз»

 

Бөлшек Химиялық элемент таңбасы Протондар саны

 

Нейтрондар саны Электрондар саны
3014Э         
2914Э         
2814Э         

 

 

таныстырылым

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Д.И. Менделеевтің периодтық кестесі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Салыстырмалы атомдық массаға негізделген пайдалы PowerPoint:

http://www.webelements.com/

http://www.chemiemania.ru/chemies-

 

қима қағаздар

 

 

Сабақтың ортасы.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

 

 

 

Дескриптор     Білім алушы

-химиялық элементтер таңбасын анықтайды;

-протон санын анықтайды;

-нейтрон санын анықтайды;

-электрон санын анықтайды.

 

Изотоптардың орташа мәні арқылы атомдық массасы өлшеу бойынша  бейнебаян ( 2 минут)

 

3-тапсырма.  Жұптық жұмыс.  «Жұбыңмен сырлас»

Егер табиғатта калийдің төмендегідей изотоптары кездесетін болса оның орташа салыстырмалы атомдық массасы қанша болатынын есептеңіз:

 

Элемент Изотоптары Атомдардың % мөлшері
 

K

39K 93.26
40K 0.01
41K 6.73

 

Изотоптардың мольдік үлесі 24Mg, 25Mg және 26Mg болады, демек олардың таралуы 79,7; 9,8 және  10,5%. Магнийдің орташа салыстырмалы атомдық массасын есептеңіздер.

 

Дескриптор   Білім алушы

-табиғатта бар изотоптар қоспасындағы  атомдардың орташа салыстырмалы атомдық массасын есептейді

 

Бейнебаян көруіміз керек «Салыстырмалы атомдық масса»

 

4-тапсырма. «Кім жылдам?»

Берілген сөздерді қолдана отырып анықтаманы толықтырыңыз.

Салыстырмалы атомдық масса (Аr) дегеніміз___________________

Көміртек атомы массасының 1/12 бөлігінен берілген атомның  массасы қанша есе ауыр екенін көрсететін шаманы айтамыз

 

Дескриптор      Білім алушы

химиялық элементтердің атомдық  массасы  жайлы анықтаманы тұжырымдайды

 

 

Кері байланыс

Бүгінгі сабақта қандай мақсатты жоспарлаған едік?

Мақсатқа жете алдық па?

Қандай қиындықтар кездесті?

Қиындықтарды қалай жеңеміз?

 

 

http://www.youtube.com/user/EducatorVids?v=e-57OMS51tI&feature=pyv&ad=8624610908&kw=isotopes

http://bruma.ru/enc/nauka_i_tehnika/himiya/IZOTOPI.html

 

 

қима қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Білім ланд сайтынан

Периодтық кестеге негізделген пайдалы PowerPoint:

 

қима қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

 Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? 

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
Саралау  «Тапсырма» әдісі  арқылы 4-тапсырмада берілді.

 

Өзара бағалау

Дескриптор арқылы бағалау

Сергіту сәттерімен белсенді іс-әрекет түрлері қолданылады.

 

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың мақсаттары және оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы қол жеткізді ме?

Сабақты саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыты кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарында қандай ауытқулар болды, неліктен?

 
Жалпы бағалау

 

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

 

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?