Мен  және табиғат. Үү дыбысы мен әрпі.

 

Сабақ: дүниетану Мектеп: 47 орта мектеп
Күні:14.12.2018ж Мұғалімнің аты-жөні: Омарова Шолпан
Сынып: 1 «Е» Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақ тақырыбы Мен  және табиғат.   

 Үү дыбысы мен әрпі.

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары 1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру.

1.2.1.2 оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу.

1.3.8.1 жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу.

Сабақ мақсаттары Барлығы: Мен және табиғат. Үдыбысы мен әрпі туралы  білімді меңгереді.

Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.

Кейбірі: Сөздерден сөйлем құрайды. Сөздердің мағынасына талдау жасайды.

Бағалау критерийлері

 

ü  Әріптерді таниды және ажыратады.

ü  Әріпті дыбыспен сәйкестендіріп оқиды.

ü  Буындап немесе тұтас сөздермен оқиды.

ü  Суреттерді сөзбен атайды.

ü  Сөзде қанша дыбыс барын анықтайды.

ü  Дауысты, дауыссыз дыбыстарды ажыратады.

Тілдік мақсат Пәнге тән лексика мен терминология:

Үйрек   утка  duck

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Ү дыбысының дауысты екенін білу.

Сөздерден сөйлем құрау.

Құндылықтарды дарыту Ынтымақтастық,өмір бойы білім алу, құрмет,жауапкершілік,шығармашылық.
Пәнаралық байланыстар дүниетану, қазақ тілі,көркем еңбек
АКТ қолдану дағдылары Электронды оқулық жазылым , сергіту сәті.
Бастапқы білім Ү дыбысы мен әрпі
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған  іс-әрекет Ресурстар

 

 

Сабақтың басы:

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

20  мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 мин

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

 

8 мин

 

 

 

 

 

І Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал орнату «Шаттық шеңбері»

Оқушылар бүгінгі күнге бір-бірімізге не тілейміз. Хормен «Сәттілік»

Балалар біз  қай бөлімдеміз ?

Бізді қоршаған не?

Табиғат  неше мезгілге бөлінеді?

Қазір қай мезгіл ?

-Ендеше мен сендерді жыл мезгілінде болатын құбылыс түрлері бойынша топқа бөлемін.

Топқа бөлу.

1топ – Қар

2топ – Жаңбыр

3-топ – Бұлт

4-топ – Күн

Жұмыс ережесін келісу

Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!

Уақытты үнемдейміз!

Нақты,дәл жауап береміз!

Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз!

Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!

Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда)

«Қағып алу»  әдісі

Мұғалім топтағы кез-келген бір оқушыға сұрақ қояды, оқушы жауап береді.

-Дыбыс дегенімз не?

-Әріп дегеніміз не?

-Дыбыстар нешеге бөлінеді?

-Дауысты дыбыстар нешеге бөлінеді?

-Ү дыбысы қандай дыбыс?

-Сөздің қай буынында кездеседі?

ҚБ:    сөздер беру арқылы мадақтау

Белсенді оқу әдісі

Оқулықпен жұмыс. Тізбектеп оқу әдісі.                                      Үн      үш      сүт     күшік    түлкі                                                                    Күн    күш    күт     күміс     күлкі

Дескриптор: Білім  алушы

Әріпті дыбыспен сәйкестендіріп оқиды.

Буындап немесе тұтас сөздермен оқиды

ҚБ:    Арқа қағу

Ал, енді балалар барлығымыз мультфильм көргенді ұнатамыз. Олай болса мультфильмнен үзінді көрейік. Мультфильмнен қандай кейіпкерлерді көрдіңдер. Түлкі, үкі, күшік.

Енді, кітабымыздағы 3-інші тапсырмаға назар аударайық. Суретте берілген жан-жануарларға өзіміз ертегі құрастырамыз және осы ертегінің авторы болсаңдар қалай аяқтар  едіңдер.

ҚБ:    Арқа қағу

 

«Ойлан, жұптас, бөліс»  әдісі. Ж.Ж

Ү дыбысы бар сөзді тап . Оны дөңгелекте және бір сөздің атын жаз.

 

 

Дескриптор

  1. Сөздерді дұрыс табады
  2. Сөздерді  қатесіз  оқиды.
  3. Сөздерді қатесіз жазады.

Кері байланыс:

ҚБ. Мадақтау сөздер арқылы бағалау

 

Сергіту сәті

 

«Тез ойла, сөз ойла» әдісі:

Балалар кеше біз математика сабағынан қандай тақырып өттік. Ия, дұрыс айтасыңдар басқатырғыш тақырыбын өттік. Олай болса мына сурет бойынша басымызды қатырып көрейік. Берілген суреттердің бірінші әріптерінен сөз құрастырамыз.

«Үйрек» сөзі шықты.

Ү дыбысы сөздің қай жерінде кездеседі ?

Енді балалар осы үйрек сөзі бойынша 4 топқа төрт түрлі тапсырма беріледі, сол тапсырма бойынша жұмыс жасаймыз.

 

Топтық жұмыс.

Қар тобы— үйрек сөзіне дыбыстық талдау жасаймыз .

Жаңбыр тобы— Үйрекке сипаттама жасаймыз.

Бұлт тобы— Үйрек сөзінің әр әрпіне сөз құрайды

Күн тобы-Үйректің суретін салып бояйды.

Әр топ тапсырманы орындап болған соң аққаланың әр бөлігін құрастырып отырады.

 

І-топ

«Үйрек» сөзіне дыбыстық талдау жаса

    Дескриптор:                                                                               1.Сөздегі буын санын анықтайды.                                           2.Дауысты, дауыссыз дыбысты анықтайды.                                   3.Сөздегі әріп пен дыбыс санын анықтайды.

 

ІІ-топ

 

Үйрекке сипаттама жаса

    Дескриптор:                                                                              1.Үйрекке дұрыс сипаттама жасайды.                                         2.Сөзбен сөзді байланыстырып сөйлейді

  ІІІ-топ

 

«Үйрек» сөзінің әр әрпіне сөз құрау-

Дескриптор:                                                                                                                                                                                                                                                                    1.Әріптерге сөзді дұрыс құрайды.                                                                                                                                                                                                                           2.Сөздерді дұрыс оқиды.

 

 

ІV-топ

Үйректің суретін боя

Дескриптор:                                                                                1.Түстерін үйлестіріп бояй алады.

Кері байланыс:

ҚБ:топтар бірін-бірі бағалау. Шапалақ, басбармақ

 

Дәптермен жұмыс

а) Ү әрпін жазу үлгісін электронды нұсқада тыңдату

ә)Көркем жазу.

Дескриптор: Білім алушы

·Сөйлемді бас әріптен бастап жазады.
·Сөйлем соңына тыныс белгілерін дұрыс қояды.

ҚБ.мадақтау сөздер жапсыру

Сабақты бекіту.

«Ақиқат, жалған» әдісі:  Т.Ж

ия жоқ
   

 

Дескриптор:

1.Ү дыбысы бар суреттерді табады.

2.Сөздердің атауын айта алады.

Кері байланыс:

ҚБ:Басбармақ

 

Рефлексия:

Барлық оқушыларға ақ парақ таратып беріледі.

жасыл

«-Сабақ ұнады ,сабақта белсенді болдым, тапсырмаларды дұрыс орындадым .Өзіме ризамын!»

деген оқушылар жасыл түспен күлегештің суретін салады.

сары

«- Тапсырмалар орындауда сәл қиындықтар кездесті,  бірақ мен орындадым.Өзіме ризамын!» деген оқушылар сары түспен күлегештің суретін салады.

қызыл

« -Сабақта тапсырмалар қиын болды , маған көмек керек!» деген оқушылар қызыл түспен бояйды.

Салған күлегештеріңді жоғары көтеріп көрсетеміз.

Ал, енді балалар осы қолдарыңда тұрған қағазды умаждаймыз неге ұқсайды?

Қыс мезгілінде далада қандай ойын ойнаймыз?

Олай болса барлығымыз атыспақ ойнаймыз.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

музыка ырғағымен  жаттығу жасайды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Электорнды оқулық

Дәптер ,қаламсап

 

Ежелгі және қазіргі заманды салыстыра отырып,алғашқы адамдардың тіршілігі туралы білімдерін анықтайды                   Ермексазбен әртүрлі жемістер тағамдар жасайды, көрсетеді. Өз жұмыстарын сыныптастарымен талқылайды. Көрме ұйымдастырады.

 

 

«Бас бармақ», «Шапалақ» әдістері арқылы  оқушының белсенділігін арттыру,ынталандыру жүзеге асырылады.

 

 

 

 

 

 

 

Сетгіту сәті. Қауіпсіздік ережелерімен танысады. Қауіпсіздік ережелерін сақтауын қадағалау. Сабақ барысында оқу құралдарын пайдалану кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау ескертілді.