Жай және құрама сандар

 

Ы Қ Ш А М      С А Б А Қ

 

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 5.1В Натурал сандардың бөлінгіштігі.                         Мектеп:

Күні:.                                                                                                              Мұғалімнің аты-жөні: 

Сынып – 5                                                                       Қатысқандар:  20          

Пәні: Математика                                                      Қатыспағандар: 0

 
Сабақтың тақырыбы Жай және құрама сандар  
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) 5.1.1.6

Жай және құрама сандардың анықтамаларын білу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Сабақтың мақсаттары Барлығы:жай және құрама сандардың анықтамасын біледі.

Басым көпшілігі:жай және құрама сандардың бөлгіштерінің санын ажыратады

Кейбіреулері:жай және құрама сандардың қасиеттерін есептер шығарғанда өмірде санау жүйесінде қолданады

 
Ойлау дағдыларының деңгейлері

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау критерий:

Білу және түсіну:

— оқушылар жай және құрама сандардың анықтамаларын біледі, түсінеді

Қолдану:

— Есептер шығарғанда жай және құрама сандардың қасиеттерін қолдана алады.

Талдау:

— жай және құрама сандардың бөлгіштері арқылы бір- бірінен ажырата алады.;

Жинақтау:

— оқушылар жай және құрама сандарды  бір — бірінен ажыратады, өмірде қолданады.

 

Білім алушы

-Жай сан мен құрама санды анықтайды.

Жай сан мен құрама санды ажыратады.

Есептер шығарғанда жай және құрама сандардың қасиеттерін қолданып, өмірде санау жүйесінде пайдаланады.

 
 

Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:жай және құрама сандарды түсіндіріп анықтау үдерсін сипаттай алады .Жай және құрама сандарды «егер» сөзін пайдаланып түсіндіруді біледі.

Терминалогия: жай сан,құрама сан,бөлгіштер,егіз сан.

Сөз тіркестері  1.Жай сандардың екі ғана бөлгіші бар.

2.Құрама сандардың екіден көп бөлгіштері бар.

 

 

 

 
Құндылықтарға баулу Жалпыға бірдей еңбек қоғамы.

Шығармашылық,ынтымақтастық құндылығын өз бойына сіңіреді. Өмір бойы білім алу.

 
Пәнаралық байланыс Тарих, жаратылыстану, қазақ әдебиеті.  
Алдыңғы білім Натурал санның бөлгіштері және еселіктері туралы біледі.  
   
Сабақтың барысы.

Сабақтың жоспарланған

кезеңдері

мин

 

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Стратегиялар мен көрнекіліктер
Сабақтың басы

 

5

 

 

3

 

 

Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгелдеу.

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Шаттық шеңберін құрамыз, стикер арқылы топқа бөлу.     1. Жай сан

2. Құрама сан

3. Егіз сан

Әдіс: «Еркін талқылау»

Естеріңе түсіріңдер

1.Натурал сандарға мысал келтіріңдер

2. Натурал санының бөлгіші дегеніміз не?

3.16 санының бөлгіштерін жазыңдар

4.13 санының неше бөлгіші бар?

 

 

Стикер арқылы.

 

 

 

 

 

 

 

АКТ қолдану

Сабақтың ортасы  

 

3

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

2

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

10

Тапсырманы әр топқа бөліп беру – жай сан, құрама сан, егіс сандар туралы ақпарат көзін жинайды. Оқулық пен жұмыс жасау.

Әдіс: Кубизм

1 Тапсырма: Дұрыс тұжырымдарды көрсетіңіз

1.      Жай санның екі ғана бөлгіші  бар.

2.      Жай сандар шексіз көп

3.   1 саны жай сан.

4.   Құрама санның екіден артық бөлгіші бар

5.   Барлық тақ сандар жай сандар

6.   Барлық жұп сандар құрама сандар

Ж. «ия» «жоқ»

ҚБ: «Шапалақ»

Эратосфен елегі

1. 2 саны қалады, 2-ге есеслік сандарды сызып тастаймыз.

2. 2,3 саны қалады, 3-ке еселік сандарды сызып тастаймыз.

3. 2,3,5 саны қалады 5-ке еселік сандарды сызып тастаймыз.

2,3,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,20,

21,22,23,24,25,26,27,28,29,30,31,32,33,34,35,

36,37,38,39,40.

Кестедегі 2 санынан басқа қалған сандардың кез-келгені 2-ге бөлінбейді. Сонда кестеде 40-тан кіші жай сандар қалады.

 

2 Тапсырма. Мына сандардың бөлгіштерін табыңдар, олардың ішінен жай сандарды қоршаңдар.

1.      70 санының бөлгіштері;

2.      34 санының бөлгіштері;

ҚБ: «Мадақтау»

 

Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары:

Ойлау дағдыларының деңгейлері:

Білу және түсіну:

— оқушылар жай және құрама сандардың анықтамаларын біледі, түсінеді.

Қолдану:

— Есептер шығарғанда жай және құрама сандардың қасиеттерін қолдана алады.

Талдау:

— жай және құрама сандардың бөлгіштері арқылы бір- бірінен ажырата алады.;

Жинақтау:

— оқушылар жай және құрама сандарды  бір — бірінен ажыратады, өмірде қолданады.

 

Бағалау критерий:Білім алушы

-Жай сан мен құрама санды анықтайды.

Жай сан мен құрама санды ажыратады.

Есептер шығарғанда жай және құрама сандардың қасиеттерін қолданып, өмірде санау жүйесінде пайдаланады.

Әдіс:  Кім жылдам?

1.      тапсырма:

Мына сандардың ішінен  1,2,5,18,29,42,59,64,104.

1.      жай сандарды теріп жаз.

2.      құрама сандарды теріп жаз.

ҚБ. «Бағдаршам»

2 Тапсырма.

1-ден 99-ға дейінгі жай сандаркестесінен егіз сандарды табыңдар.

Дескрипторлар: — берілген сандардың ішінен жай және құрама сандарды жазады және ажырата алады.

Сергіту сәті: құрамында саны бар мақал — мәтелдер  айту.

ҚБ. «Басбармақ»

3 Тапсырма. Тарих пәнімен байланысты.

Дүние жүзіндегі екінші ұстаз, қазақтың ежелгі ғалымы Әбу Нәсір Әл – Фараби Отырарда О.Қ.О. дүниеге келіп, 870-950 жылдар арлығында өмір сүрген. Осы жылдарды көрсететін сандар аралығында неше жай сан бар?

Деңгейлік тапсырмалар

Сандар Жай натурал

сандар

Құрама натурал сандар
7 санымен аяқталатын 7; 17; … 27; …
7- ден басқа сандарға аяқталатын 2; 3; 5; … 4; 6; …

2. Кез келген жеткілікті үлкен тақ санды үш жай санның қосындысы түрінде жазуға болады мысалы:

7= 2+2+3; 9= 2+2+5; 15 = 3+5+7; енді өздерің жалғастырыңдар.

3. Мына теңсіздіктерді қанағаттандыратын жай сандарды жазыңдар.

а) 4 < у< 10                 ә) 40 < х < 60

ҚБ. «Бессаусақ»

Қосымша тапсырма.

1, 3, 5, 7, цифрларының әрқайсысын 1рет қана пайдаланып екі таңбалы сандарды жазыңдар. Осы сандардың қайсысы жай сан қайсысы құрама сан.

 

5- сыныпқа арналған оқулық.

«Арман-ПВ» баспасы баспасы 2015.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пәнаралық байланыстар.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

№82 73-бет

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Денсаулық және қауіпсіздік  техникасын сақтау.

Сабақтың соңы

 

5    Сабақтың соңында оқушыларға проблемалы сұрақтар қойылады:

    Жай сандармен құрама сандардың өзгерістерін талдай аламызба?

    Сандарды білу  сен үшін маңыздылығы неде деп ойлайсыңдар?

Сабақты қорытындылау.

Бағалау.  БББ кестесі бойынша.

«Екі жұлдыз, бір ұсыныс»

 

 

 

 

 

Стикелер

 

Кесте

 

 

 

Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

«Кім жылдам?» әдісі, «Деңгейлік тапсырмалар»,

«Эротосфен елегі»

 

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Қалыптастырушы бағалау түрлері: «Мадақтау», «Бағдаршам»,  «Шапалақ», «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдістері. Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары арқылы бағаланады.

 

 

Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық – коммуникациялық технологияларды қолдану

Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай А, В, С деңгейіндегі тапсырмалар;

 

Метеорологиялық элементтер мен табиғат құбылыстарының өзіндік қасиеттерін талдау және жинақтау нәтижелеріне қарай тексеру Оқушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып АКТ құралы интербелсенді тақтаны денсаулыққа зияндылығын және нормативке сай

10 минут қолдану.

Сабақ бойынша рефлекция