Географиялық қабықтың заңдылықтары

Сабақ жоспары

 

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Физикалық география

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімшесі:

3.5 Табиғи-аумақтық кешендер

Мектеп: Абай атындағы гимназия мектебі
Күні: ……………………. Мұғалімнің аты-жөні: Алибаева С.А
Сынып: 8 Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

 
Сабақ тақырыбы Географиялық қабықтың заңдылықтары
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 8.3.5.2 географиялық қабық заңдылықтарының маңыздылығын түсіндіреді
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар:Географиялық қабықтың заңдылықтарын  атап, мысал келтіре алады

Басым оқушылар: географиялық қабықтың аңдылықтарын түсіндіреді және дәлелдер келтіре алады

Кейбір оқушылар: олардың маңыздылығына баға бере отырып, модельдей алады

Бағалау критерийлері  

—          Географиялық қабықтың заңдылықтарын біледі

—          Географиялық қабықтың заңдылықтарын түсіндіріп дәлелдер келтіреді

—          Географиялық қабықтың заңдылықтың маңыздылығына баға береді

Тілдік  мақсаттар

 

Пәнге тән лексика мен терминология:

ырғақтылық

энергия және зат алналымы

біртұтастығы

зоналылығы

табиғат кешені

заңдылық

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Географиялық қабықтың … заңдылықтары түсіндіруге болады;

Географиялық қабықтың …. маңыздылығы айта аламыз;

Географиялық қабықтың …. құрылысы сипаттауға болады;

Пайдалы сөзорамдар келесілерді кіріктіре алады: антропогендік факторлардың табиғат кешендеріне тигізетін әсерін зерттейді.

антропогендік ландшафттарды жақсарту жолдарын ұсынады

 

Құндылықтарды дарыту

 

 

«Мәңгілік ел» ұлттық идеясының құндылықтарын, қазақстандық патриотимзм және азаматтық жауапкершілігін, бірлескен жұмыста оқушылардың бір біріне деген  құрмет ынтымақтастық, сыйластығын арттырып, белсенді әрекеттер арқылы  шығармашылық, өмір бойы білім алу.
Пәнаралық байланыстар биология, физика, пәндерімен байланыс жасайды.
АКТ қолдану дағдылары Осы сабақта оқушылар қандай АКТ дағдыларын мәліметтермен жұмыс істеу барысында дамытады.
Алдыңғы  білім

 

Биосфера тарауынан алған білімдері
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері  

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет  

 

 

Ресурстар

Сабақтың басы

     3 мин

 

 

 

 

Ұйымдастыру кезеңі.

Психалогиялық ахуал орнату

 

 

Үй жұмысын сұрау

«Ия және  жоқ»  әдісі

 

 

 

 

 

 

Презентация
Сабақтың ортасы 

3-13мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13-28 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

28-33мин

      Топтық   жұмыс. «Сканерлеу» әдісі арқылы мәтінмен таныса отырып  кестеге географиялық қабықтың зағдылықтарына  сипаттама жазады

 

 

 

 

География

лық қабық

тың заңды

лықтары

 

Мысалдар

 

Дәлелдер келтіру
1 Біртұтастығы  

 

 
2    

 

 
3    

 

 
4    

 

 

 

Дескриптор: 1.Географиялық қабықтың заңдылықтарын анықтайды.

2 Географиялық қабықтың заңдылықтарына мысалдар келтіреді.

3.Географиялық  қабықтың заңдылықтарын дәлелдеп түсіндіреді

 

ҚБ.Топтар бірін-бірі бағалайды.

2.Топтық жұмыс. Майкрасворд        компьютерлік ойын арқылы  топтар географиялық қабықтың бір заңдылығы мысалында  анимация жасап , сол заңдылықтың табиғаттағы мағыздылығын түсіндіреді.

Дескриптор:Географиялық қабықтың заңдылықтарының сызбанұсқасын анимацялап көрсетеді  .

2Географиялық қабықтың заңдылықтарының табиғаттағы маңыздылығын  түсіндіреді.

ҚБ.

 

Жеке жұмыс: «Бинго» ойыны .

 

 

Мәтін, дидактикалық материал

 

Табиғат кешені,географиялық қабық заңдылықтар суреттері

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

презентация

 

   
Сабақтың соңы

33-37мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

37-40 мин

  • Кері байланыс. Кері байланыс парағы толтырылады

“ҚҚҚ”әдісі

  • * Бүгін маған………………… қызықты * ал……………..қиын  болды. *…………………….. құнды болды.
  • *………………… тапсырманы мен орындадым. *……………………. екенін түсіндім

Үйге тапсырма: « табиғаттағы антропогендік  ісерлерден  табиғат кешендерінің өзгеруі» тақырыбында мәлімет жинап келу.

 

 

Түрлі түсті стикерлер

Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабілеті жоғары оқушыларға графикалық түрде бергенде көшбасшылық жасауғңа мүмкіндік беру. Қабілеті төмен оқушыларды қабілеті жоғары оқушылармен бірге жұмыс жасату керек.  

Бағалау  критерийлері арқылы бағалау;

Өзін-өзі бағалау;

Өзара топтық бағалау

Сабақ басында оқушылардың зейіндерін бір ортаға шоғырландыру үшін жаттығу жасайды.

Техникалық қауіпсіздік ережелерін ғаламтормен жұмыс жасағанда тоқ көзін дұрыс қолдануда сақ болу.

 

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
 
Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?