М.Әуезов «Жетім»

Сабақ жоспары

 

 

Орта мерзімді жоспардағы: «Кәусар бұлақ»  тарауы Тақырыбы: М.Әуезов «Жетім»
Мерзімі:30.11.2018 Пән: әдебиеттік оқу Мұғалімнің ТАӘ:  Илимбаева Асем Батталовна
Сынып: 4 Қатысушылар саны: Қатыспағандар:
Оқу мақсаттары
Адами құндылықтар  туралы ойларын жинақтау арқылы оқушылардың ойларын, сөйлеу дағдыларын жетілдіру.
Оқу мақсаттары/

Күтілетін нәтиже

Барлығы (А (жоғары), В (жақсы), С (мейрімділік, досқа көмек секілді адам қасиетін оқиды,өз  сөзімен әңгімелейді, мәтін желісіне қарай сурет сала алады.

Көпшілігі (А, В): оқып отырған мәтіннің негізгі ойын ашады;

Кейбіреуі (А): оқылған мәтінді негізгі ойын, тәрбиелік мәнін ашады. Талдайды, мәтіннен адам қасиетіне қатысты сөздердің қай бөлігінде екендігін табады.

Тілдік мақсаттар (тыңдалым, оқылым, жазылым, айтылым): Сөздердің лексикалық мағыналары

 

Алдыңғы оқу Қ.Аманжолов «Туған жер»

Жоспар

Жоспарланған уақыт(минутпен) Жоспарланған іс-әрекеттер Бағалау Ресурстар
Мұғалім іс-әрекеті Оқушы іс-әрекеті    
Кіріспе

 

 

 

«Анықта»

Шарты: Оқушыларға берілген суреттерді оқушылар толығымен анықтап, тізбектеп айтып шығады.

Оқушылар қолдарын көтеру арқылы жауап береді.

Түсінгендерін айтады.

«Шапалақ» арқылы

 

Ауызша жауап болғандықтан, оқулық пен күнделік.

 

«Кім жылдам?» ойыны

Шарты:  Берілген сөздердің түп астарын тауып, өз беттерімен ықшамдау.

·         Ассоциация жинау арқылы тақырып мазмұнын ашады?

·         Неліктен мәтін қырдың жас түлегі деп аталған?

Жекелей жұмыс

Өз ойларын бір сөзбен жеткізеді.

«Бағдаршам» арқылы

Қызыл-дұрыс жауап,

Ж-жартылай дұрыс жауап

С-қате жауап

Суреттер, тақта, магнит.
Тұсаукесер (теория)

 

 

«Тіл дамыту»

Шарты: Өтілген тарау бойынша оқушылар бір тақырыпты таңдап, сондағы кейіпкерге шығарма жазады.

  • Ахмет деген кім? ол туралы не білесіңдер?
  • Мәтіннің негізгі ойы не?
Оқушылар қол көтеру арқылы ойларын білдіреді.

 

«Басбармақ» арқылы

Басбармақ-толығымен түсінікті.

Басбармақты жанынан-жартылай.

Басбармақ төменнен-түсініксіз.

2 сынып, әдебиеттік оқу оқулығы

 

Негізгі бөлім

 

 

 

Мәтінмен жұмыс  

Шарты: Берілген мәтінді түрлі оқу түрі арқылы толық оқып шығу.

Оқушылар оқиды.

  • Тізбектеп оқы;
  • Жұлып оқу;
  • Суреттер жианқтау арқылы оқу;
«Критерий» арқылы

Критерий талаптары баллдары
1 2 3
Тізбектеп қатесіз оқиды      
Тізбекті бір қате жіберіп оқыды.      
Тізбектеп оқығанда тез оқып, шатасып кетті.      
Бағалау парағы, қалам, кітап, тақта, бор.
Рефлексия

 

 

«Ойлан» топпен жұмыс

Шарты: Тақырып береледі, сол тақырыпқа сай шағын әңгіме жазады.

5 жолды өлең

Мұғалім

Оқушылар топпен берілген тапсырманы орындайды.

1-топ: Міржақып дген кім?

2 топ: міржақыптың бала кезін туралы не айтуға болады?

3топ: Мұғалім сөзіне 5 жолды өлең

4 топ: Міржақып  туралы шағын мәтін

«Критерий» арқылы

Критерий талаптары баллдары
1 2 3
Берілген тапсырманы толық орындады      
Әр жолына дұрыс сөздер жазды      
Синонимін дұрыс тапты      
Дәптер, қалам.
Бекіту:

Өтілген тақырыпты пысықтау негізінде сұрақтар ебру.

Саған сабақтың қай кезеңі ұнады?

Үйде: 96-99-бет, әңгімені түсініп оқу.

Оқушылар берілген сұрақтарға, қолдарын көтеріп жауап береді. «Басбармақ» арқылы

Басбармақ-толығымен түсінікті.

Басбармақты жанынан-жартылай.

Басбармақ төменнен-түсініксіз.

Кітап, тақта, суреттер.
Қосымша ақпараттар
Саралау

— Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? (Осы сабақ барысында А, В, С оқушыларыңызға жеке, жұпта, топта қандай көмек көрсетесіз…)

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

(жалпылама ақпарат/бағалау идеясы)

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс (Мектеп, оқушы, мұғалім мәдениетіне негізделеді)
А— топта берілген тапсырманы бірігіп орындауға көмектеседі Сұрақтарға жауап береді, өзін бағалайды.

В-топтағы тапсырманы орындауға өз ойын қоысп, көмектеседі.

С-топтағы жұмыста сызып, қиып көмектесіп, тақтаға шығып топ мүддесін қорғайды. .

Сабақ кезеңдерінде оқушыларға берілген тапсырмалардың орындалу ретін бағалау парақтары немесе топта атқарған жұмыстар арқылы бағаланады. Дүниетану: айран құрамы, оның қай жануардан алынатыны, айран пайдасы.   
Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Қойылған мақсатым шынайы. қазіргі таңда оқушы мен мұғалімнің алдына қойылып отырған міндеттерді толығымен ашады. Бүгінгі сабақта оқушылар суретші болмай-ақ, адамды қара сөзбен де суреттеуге болатынын түсінді. Сынып оқушылары қызығушылықпен, белсене қатысты. Аталған уақыт ішінде тек эссені тексеріп үлгермедім, басқасына толығымен үлгердік.
 
Қорытынды бағалау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы және менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетіні туралы не білдім?