Күрделі сөз туралы жалпы түсінік

Сабақ жоспары

 

 

Орта мерзімді жоспардағы: «Тіл және сөйлеу» тарауы Тақырыбы: Күрделі сөз туралы жалпы түсінік
Мерзімі: 29.11. 18ж. Пән: қазақ тілі Мұғалімнің ТАӘ:  Илимбаева Асем Батталовна
Сынып: 4 Қатысушылар саны: Қатыспағандар:
Оқу мақсаттары Күрделі сөздер және олардың түрлері жайындағы тапсырмалар арқылы ойларын жинақтау.
Оқу мақсаттары/

Күтілетін нәтиже

Барлығы (А (жоғары), В (жақсы), С (орташа): берілген сөздердің дыбыстарын анықтайды.

Көпшілігі (А, В): берілген мысалдардағы мәтіндерден сөздер түрлерін анықтайды.

Кейбіреуі (А): кезкелген суретке қарап өздігінен сөздер құрастырып, сол сөздерге сөйлемдер құрастырады.

Тілдік мақсаттар (тыңдалым, оқылым, жазылым, айтылым): Бастауыш, баяндауыш, толықтауыш, анықтауыш, пысықтауыш.
Алдыңғы оқу 3 сыныпта өткенді қайталау

Жоспар

Жоспарланған уақыт(минутпен) Жоспарланған іс-әрекеттер Бағалау Ресурстар
Мұғалім іс-әрекеті Оқушы іс-әрекеті    
Кіріспе

 

 

 

«Сыбырласпақ»

Шарты: Әр нұсқа оқушылары шыққан әріптерден дұрыс сөз тауып жазады.

Оқушылар өзбеттерімен орындап, тақтадағы дұрысымен тексеріп баға қояды.

 

«Шапалақ» арқылы

 

Кеспе қағаздар, тақта, магнит.

 

Үй тапсырмасы Шарты: Өтілген тақырыпты пысықтау барысында жасаған жұмыстарын тексеру.

  • Сөз мағыналарына нелер жаады?
  • Күрделі сөздер қандай топтарға бөлінеді?
Оқушылар үйдегі орындаған тапсырмалар оқып, баға қойып отырады.

Төбе шашы тік тұрды.

Дәптер, қалам, қарындаш
Тұсаукесер (теория)

 

 

«Таным»

Шарты: берілген слайдтар бойынша өз ойларын білдіреді. Мысалдар келтіреді.

96- бет, 8-жаттығу

  • Берілген сөздерді оқы.
Берілген тапсырманың қайсысының мәтін екенін анықтайды.

Айнабұлақ, көкжиек, Алакөл, қосаяқ, тасбақа, Нұрдәулет, шаңсорғыш, көкқұтан, балмұздақ.

«Басбармақ» арқылы

Басбармақ-толығымен түсінікті.

Басбармақты жанынан-жартылай.

Басбармақ төменнен-түсініксіз.

4 сынып, Қазақ тілі оқулығы

 

Негізгі бөлім

 

 

 

Жаттығу жұмыстары

Шарты: Берілген тақырыпқа сай жаттығу жұмыстарын орындайды.

96- бет, 9-жаттығу  

  • Сөздерді оқып, көшіріп жаз. .

 

 

 

96- бет, 10-жаттығу

  • Күрделі сөздерді оқып, мағынасын түсіндір.

 

 

97- бет, 12-жаттығу

  • Көп нүктенің орнына тиісті біріккен сөздерді тауып жаз. .
Жекелей жұмыс.

Әр оқушы жеке-жеке дәптеріне орындап шығады.

9-жаттығу

Құс: аққу

Адам: Ақмарал

Зат:шаңсорғыш, бұзаубас.

Тағам: балмұздақ,

10-жаттығу 

Күн күркіреп, себелеп,

Жаңбыр жауып, басылды.

Көкжиекке кермет

Кемпірқосақ асылды.

12-жаттығу 

Аңдар:

Құстар:

Өсімдіктер:

Жер-су аттары:

«От шашу» арқылы

 

Дәптер, қалам, кітап, тақта, бор.
Рефлексия

 

 

«Ойлан»

Шарты: Сөздерд не болмаса сұрақтар беру. Сол сөздер болса, әңгіме құрау, сұрақ болса соған жауап жазу.

Әр оқушы жеке орындайды.

 

 

Үйде: 97-бет, 11-жаттығу

 

Өз беттерімен берілген тапсырманы жазады.

13-жаттығу

Туған жер

(біріккен сөздер, қос сөздер, сөз тіркестері)

«Критерий» арқылы

Критерий талаптары баллдары
1 2 3
Тақырыптың негізгі ойы ашылған, сауатты жазылған      
Тапсырманың негізгі ойы ашылмаған, бірақ жинақы      
Тапсырманың қатесі өте көп      
Дәптер, қалам.
Қосымша ақпараттар
Саралау

— Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? (Осы сабақ барысында А, В, С оқушыларыңызға жеке, жұпта, топта қандай көмек көрсетесіз…)

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

(жалпылама ақпарат/бағалау идеясы)

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс (Мектеп, оқушы, мұғалім мәдениетіне негізделеді)
А-өз бетімен берілген жаттығуларды орындайды. Ребусты шешеді, өзін бағалайды.

В-тақтаға шығып орындау арқылы жаттығуды орындайды.

С-тақтадан дұрыс көшіру арқылы тапсырманы орындайды.

Сабақ кезеңдерінде оқушыларға берілген тапсырмалардың орындалу ретін дәптерлерін тексеру арқылы бағалар қойылады. Сөйлем түрлері (хабарлы, лепті, сұраулы)

 

Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Қойылған мақсатым шынайы. қазіргі таңда оқушы мен мұғалімнің алдына қойылып отырған міндеттерді толығымен ашады. Бүгінгі сабақта оқушылар суретші болмай-ақ, адамды қара сөзбен де суреттеуге болатынын түсінді. Сынып оқушылары қызығушылықпен, белсене қатысты. Аталған уақыт ішінде тек эссені тексеріп үлгермедім, басқасына толығымен үлгердік.
 
Қорытынды бағалау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы және менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетіні туралы не білдім?