Терінің тосқауылдық рөлі. Терінің құрылысы: эпидермис, нағыз тері(дерма), майлы шел қабаты, олардың қызметі.

Бекітемін:                                   Г.Дөңесова

№249 мектеп-лицей директорының ғылыми жұмыстары жөніндегі орынбасары

 

 

Мұғалім Мақсұтова Азаткүл
Күні 13.04.2016ж
Сынып 8 «А»
Тақырыбы Терінің тосқауылдық рөлі. Терінің құрылысы: эпидермис, нағыз тері(дерма), майлы шел қабаты, олардың қызметі.
Негізгі түйінді идеясы Адам денесінің сыртқы жабыны-тері.
Оқу мақсаты Терінің құрылысын, қызметін және маңызын оқушыларға түсіндіру.
Табыс критерийлері
Барлық оқушылар Көпшілік оқушылар Жекелеген оқушылар
Терінің  адам үшін қаншалықты маңызды екенін түсінеді.

 

 

 

 

Терінің  адам үшін қаншалықты маңызды екенін түсінеді.Терінің құрылысы және оның атқаратын қызметтерімен танысады.

 

Терінің адам үшін қаншалықты маңызды екенін түсінеді. Терінің құрылысы және атқаратын қызметтерімен танысады. Шаш пен тырнақтың құрылысын ажырата алады.
Кезеңдер Уақыты Мұғалімнің әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар
 

I Ұйымдастыру бөлімі

 

3

 

 

 

 

 

 

·         амандасу;

·         түгелдеу;

·         оқушының назарын сабаққа  аудару;

·         оқу құралдарының дайындығын   тексеру;

·         оқушылар дүниеге келген мезгілдері бойынша топқа бөлінеді;

І,ІІ,ІІІ,ІV топтар.

*психологиялық ахуал қалыптастыру

оқушылар бір-бірлеріне қолдарын ұсыну арқылы көздерін жұмып мұғалімнің сөзін іштей қайталайды

 

амандасу;

кезекшілік

міндеттерін

атқару;

сабаққа дайындалу;

оқушылар дүниеге келген мезгілдері бойынша топқа бөлінеді;

оқушылар бір-бірлеріне қолдарын ұсыну арқылы көздерін жұмып мұғалімнің сөзін іштей қайталайды

   

 

 

 

 

интер

белсенді тақта

 

II Үй тапсырмасын сұрау

 

 

 

 

3

 

 

 

 

“Автор орындығы” оқушының үйге берілген тапсырма бойынша ізденген жұмысын орындыққа отырып айтады

 

орындыққа отырып ізденген материалдарын айтады;

 

формативті бағалау

(смайлик

тер)

 

смайлик

тер

 

III Кіріспе

 

2

 

*«Миға шабуыл» стратегиясы

Қараңдаршы балалар! Мына мектеп формасымен қандай әдемісіңдер?

—         Бірақ өте өкінішті, себебі осы үстеріңе киіп отырған киімдерің жыртылады, жаңбыр тисе су болады тозады, жылдан кейін қысқарып қалады.

—         Шіркін, су болмайтын, жыртылмайтын, тар болып қалмайтын киім болса гой!

—         Бірақ бізде ондай киім бар емес пе?Мен не жайында айтып тұрмын?

—  Газды да алмастырады, суды да бөледі.
Ыстық-суығыңды да сезеді,
Күте білсең аурудан да қорғайды.

—         Тері – біздің табиғи киіміміз және қорғанышымыз. Ағаш, жемістер – сыртқы қабығымен, ал жануарлар терісі мен жүні арқылы қорғанады.

—         Олай болса оқушылар бүгінгі сабағымызда біз «Терінің құрылысы мен қызметі» туралы білетін боламыз

 

 

оқушылар сұрақтарға жауап береді

   
 

IVНегізгі бөлім

Топтық жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жұптық жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жеке жұмыс

 

16

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

*«Джиксо» әдісі

*Әр топқа тапсырмалар беріледі.

I-топ: Терінің маңызы

II-топ:Терінің эпидермис қабаты

III-топ:Нағыз тері және тері шелмайы қабаты

IV-топ:Терінің қызметі

 

 

 

*«Сіз білесіз бе?» әдісі

*Пән мұғалімі қосымша ақпарат береді

*Ағылшын пәні мұғалімі ағылшын тілінде қосымша ақпарат береді.

 

 

 

 

 

 

*«Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі

Жұптар тақырып таңдап алады, сол тақырыптарын топта талқылап, бір-бірлерінің сұрақтарын алмастырып баяндап береді.

1-жұп: Шаштың құрылысы?

2-жұп;Тырнақтың құрылысы?

3-жұп:Моңғолойдтық нәсілдердің терісінде қандай пигмент басым болып келеді?

4-жұп: Негройдтық нәсілдердің терісінде қандай пигмент басым болып келеді?

5-жұп:Адам терісінде қандай бездер болады және оның маңызы?

6-жұп:Эпидермис қай жерлерде қалың болып келеді?

7-жұп:Эпидермис неше қабаттан тұрады?

8-жұп:Мүйізді қабаттың маңызы?

9-жұп:Дерма қабатының қалыңдығы?

10-жұп:Емізікшелі қабатта не орналасқан және оның маңызы?

11-жұп:Түктің түбірі,тері және май бездері қай қабатта орналасқан?

12-жұп:Эпидермистің қосалқы мүйізді түзілістерін ата?

13-жұп:Майлы бездер көбінесе қай жерлерде көп кездеседі?

 

 

 

 

 

 

 

 

*«Бірге ойланамыз» әдісі

Топқа тапсырма беріледі, топ мүшелері бірге ойласады, ойларын ортаға салады. Берілген уақыт біткеннен кейін мұғалім қорап ішінен кеспе қағазда жазылған санды таңдап, сол санмен сәйкес келген оқушыдан тапсырманы сұрайды. Оқушы
I-топ: Терінің эпидермис қабаты

II-топ:Нағыз тері және тері шелмайы қабаты

III-топ:Терінің маңызы

IV-топ: Терінің қызметі

 

 

өздеріне берілген тапсырма бойынша тақырыптарын қорғайды.

 

 

 

оқушылар тыңдайды, жаңа сөздерді ағылшынша баламасымен қайталайды;

сұрақтарға жауап береді

 

 

оқушылар жұп болып жұмыс жасайды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

әр топтан бір оқушы шығып тапсырмаға жауап береді,жеке оқушы бағаланады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

формативті бағалау

(басбармақ арқылы)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

формативті бағалау

(смайлик

тер)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

формативті бағалау

(жұлдыз

ша)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

маркер, плакат,

стикер

 

 

 

 

 

 

интер-

белсенді тақта

 

 

 

 

 

 

 

таратпа қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

сан жазылған кеспе қағаздар

 

 

 

V Қортынды

 

 

 

2

 

«Сөздік» әдісі

Меланин-тері пигмент түсі

Эпидермис-терінің сыртқы қабаты

Дерма-нағыз тері қабаты,ортаңғы қабаты

Гиподерма-тері шелмайы қабаты

Дерматолог-тері ауруларын емдейтін дәрігер

Дактилоскопия- саусақтарының ұшындағы тері өрнектерінің құрылысын зерттейтін криминалистиканың бөлімі

 

 

 

 

 

 

 

оқушылар сұраққа жауап береді

 

формативті бағалау

 

 

интер

белсенді тақата

Үй жұмысы 1 §55 Терінің маңызы мен құрылысы

125,127-сурет

 

 

күнделіктеріне

жазып алады

 

  интер

белсенді тақата

Бағалау 1 Жиынтық бағалау

 

 

 

жинақтаған бағалау қағаздарын санайды    
Рефлексия 2 «Сауалы бар қорап» әдісі

Алдарыңыздағы сауалы бар қораптан сауалнама парақтарын алып толтыруларыңызды сұраймын

 

 

 

 

 

сауалнамаға жауап береді   қорап

 

 

Рефлексия

 

 

Не сәтті болды?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не сәтсіз болды?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Нені жақсартуға болады?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мен өз дағдыларымда нені дамыта алдым?

 

 

 

 

 

 

 

Нені өзгертуге болады?