Уақытқа саяхат.Саяхат.Саяхатшы.

 

 

Пән:дүниетану

 

Мектеп:  Хиуаз Доспанова атындағы №30  жалпы орта білім беретін мектеп
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Жаксылыкова С.А.
Сынып: Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

 
Сабақ тақырыбы Уақытқа саяхат.Саяхат.Саяхатшы.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 1.2.4.1 туризмнің мәнін түсіндіру

1.3.5.3 Қазақстан астанасы туралы шығармашылық жұмыстарды таныстырады

Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар: уақытқа қатысты қарапайым терминдерді қолдануды үйрену;

Көптеген оқушылар: Қазақстандағы саяхаттың рөлі туралы ақпарат негізінде өз пікірін білдіруге үйренy;

Кейбір оқушылар: картадан Астананың орналасқан жерін анықтай алy;

Астананың негізгі көрікті жерлерін сипаттауды үйренy.

Жетістік критерийлері Бағалау критерийі: Білім алушы

Ерте замандағы саяхат туралы біледі

Туристің кім екенін түсінеді

Тапсырма

1.Сәйкестендіру ерте кез бен қазіргі кездің мақсаты

2.Сәйкестендіру көліктер

3.Турист деген сөзден кісі аттарын жазу

4.Астанаға саяхат әңгімелеу

5.Саяхатқа керек заттарды жапсыру

 

 

Құндылықтарды дарыту Оқушыларды адамгершілікке,зеріктікке,танымдылыққа дарыту
Пәнаралық байланыстар Жаратылыстану, математика, бейнелеу, мәңгілік ел,сауат ашу
АКТ қолдану дағдылары Аудиожазба , таныстырылым.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет  

 

Ресурстар
Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Психологиялық ахуал

 

-Қазір жылдың қай мезгілі? (қыс)

-Қыс айларын ата ? (желтоқсан,қаңтар,ақпан)

-Қазір қай ай? (ақпан)

-Ақпанның нешесі ? (13)

-Жақсы

-Ендеше бүгінгі ауа райын бақылайық.

-Бүгін күн ашық па?

-Күн аяз бар ма?

-Бар,бүгін -20 градус

-Жарайсыңдар.

Өткен сабақтарға шолу жасайық.

-Ежелгі адамдар қалай жүрген

-Ежелгі адамдардың қолы қандай болған

-Бұрынғы адамдар қалай өмір сүрген

-Қайда тұрған

-Ал қазіргі адамдар қандай

-Әп-әдемі болып тұрайық

-Біздер қайда тұрамыз

-Ендеше сабағымызды бастайық

Жоғары қарап көк аспанды көрдім,

Төмен қарап байтақ жерді көрдім

Оңға, солға бұрылып

Егеменді мәңгілік елді көрдім.

-Егеменді мәңгілік ел дегеніміз қай ел туралы айтып тұрмыз деп ойлайсыңдар?

-Қазақстан,Астана т.б.

-Ал сендер осы Қазақстанның қай жеріне саяхаттап көрдіңдер? (Астана,Ақтау,Атырау)

-Біздің елімізге басқа елден қонақтар келеді ме? (келеді)

-Не үшін келеді? (саяхаттауға,демалуға)

-Бүгін бізге қонаққа кім келгенін қараңдаршы?

-Ол өзімен бірге не алып келген?(фотоаппарат,қағаз)

-Ол қайда жиналған? (саяхатқа)

-Ол ерте кездегі саяхат.

-Ендеше оған қазір көмектесіп тағы да не алу керектігін ботаның қасына жапсырайық.(телефон,су,очки,киім)

-Жақсы

 

 

 

(өтілген материал мен жаңа сабақ арасындағы байланыс)

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

 

-Балалар бүгінгі сабағымыздың мақсаты қандай деп ойлайсыңдар?

Мақсат қою:

-ерте замандағы саяхат туралы білесің;

-туристің кім екенін түсінесің;

Саяхат-путешествовать-travel

-Саяхаттап жүрген адамды турист дейді.

-Бізге келген ботақан ол турист.

Слаид көрсету

(ерте заман саяхат)

-Балалар бұл қай кез ?(ерте)

-Осыған қарап не айтуға болады?(адамдар көшіп  бара жатыр)

-неге ?(жайлы қоныс,жайылым)

-Олар немен айналысқан?(мал баққан)

-Жазда жайлауда,күзде күзем,көктемде көктеу,қыста қыстауда мал баққан.

-Олар қандай көлікпен жүрген?(түйе,арба)

-Ал қазір саяхаттың қандай айырмашылығы бар?

-Мақсаты қандай?(демалу,қыдыру,көрікті жерлермен танысу)

-Ал қандай көліктер?(машина,ұшақ,поезд)

Слаид Астана

 

Қыдырып қайтайық

 

-Енді,оқулықтарыңды ашыңдар .

-Балалар оқиды.

 

 

 

Топтық жұмыс

1 топ сәйкестендіру

 

Ерте кез  жайылым іздеу

Жайлы қоныс

Қазіргі кез демалу

Көрікті жерлер көру

2 топ  Ерте кез арба

Түйе

Қазіргі кез  машина

Ұшақ

3 топ Әріптерден кісі аттарын жазу

Т-

У-

Р-

И-

С-

Т-

4 топ Астанаға саяхат әңгімелеу

-Әр топ тапсырмаларын орындап болғасын бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Таныстырылым, оқулықпен жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Түрлі түсті қарындаштар,

А4 парағы

 

 

Дәптермен жұмыс

Қызықты тапсырма

5 минут

Аяқталуы

1минут

 

 

 

 -Бүгін біздер сабақта немен таныстық?
-Сабақ ұнады ма?
-ерте кез бен қазіргі кездің саяхаттың айырмашылығы қандай?
—  Берілген тапсырманы жеке отырып жұмыс жасайды, жұптасып талқылайды. Ойларын сыныппен бөліседі.
 

Ламминатталған қағаз

 

 

Оқулық, дәптерлер.

 

Сабақтың соңы

8минут

 

Рефлексия

Оқушылар «Еркін микрофон» әдісі  бойынша сабаққа кері байланысты ауызша айтты. Кері байланыста оқушылар өз топтарының жұмысымен бірге басқа топтың да жұмыстарын бағалады және ұсыныстарын берді.

Бұл сабақта оқушылар шығармашылықпен жұмыста топтық жұмыстың пайдасын түсінді деп ойлаймын.

 

 
Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қолдау көрсету.

Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.

Дескриптор.

 

Оқушыларды дене тәрбиесі сабағында сақтайтын  ережелерді қайталайды. 

Жазу кезінде партада  түзу отыру.