Дауыссыз қ мен ғ

Пән: Қазақ тілі.

Ұзақ мерзімді жоспар: Менің отбасым және достарым.

Күні:

Сынып: 2

Мұғалімнің аты- жөні: Елдізерова А.Н

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы: Дауыссыз қ мен ғ
Оқу

мақсаты:

2.1.4.1 — тірек сөздерді қатыстыра отырып,берілген тақырып бойынша әңгіме құрау.

2.2.3.1- жіберілген пунктуациялық, орфографиялық қателерді мұғалімнің көмегіментауып түзету, толықтыру.

2.2.3.1 — мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру.

2.4.1.3* — дауыссыз дыбыс түрлерін   ажырату және емлесін сақтап жазу.

Сабақтың

 мақсаты:

Барлық оқушылар:дауыссыз дыбыс түрлерін   ажыратады , емлесін сақтап жазады, жіберілген пунктуациялық, орфографиялық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып түзетіп толықтырырады.

Көптеген оқушылар:мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастырып және жауап береді.

Кейбір оқушылар:суреттер менсөйлемдерді  пайдаланып тірек  сөздерден әңгіме құрастырады.

Ойлау деңгейі: Білу, түсіну, қолдану, талдау.
Бағалау

критерийлері:

·         дауыссыз дыбыс түрлерін   ажыратады және емлесін сақтап жазады.

·         мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтарды құрастырады және жауап бере алады.

·         тірек сөздерді қатыстыра отырып,берілген тақырып бойынша әңгіме құрай алады.

·

Тілдік

мақсаттар:

Достық-достығы,атақ-атағы,құшақ-құшағы, тұмаукесер.
Құңдылықтарды дарыту: Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыс: Мәтіннің мазмұннын болжау.  (Әдебиеттік оқу)
Алдыңғы білімдер: Дауыссыз дыбыстарды дұрыс қайталап айтады, меңгерген білімдеріне негізделіп оқытылады.
Сабақ барысы
Сабақтың

жоспарланған

 кезеңдері

 

Сабақта жоспарланған іс — әрекет

Ресурстар
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Саралау жұмысы

Ширату«Сұрақтар жаңбыры  » әдісі.

Өткен сабақтың байланысы.

Оқушылар тамшыларға жазылған сұрақтарға өткен сабақты бекіту мақсатында жауап береді.

…….

/Жауабында, б  мен п әріптері кездескен сөздер айтылғана қарай топқа бөлінеді./

Сабақ мақсатын хабарлау.

Дауыссыз қ мен ғ дыбыстарының емілесін қолдану.

Т.25 – тапсырма

Ұ.«Дауыстап ойлау»әдісі.
/Дыбыстарды дұрыс  оқуғажәне дыбыстарды салыстыруға және есте сақтау қабілетін дамыту.  Оқушыларға  араластырып жазылған сөздердің парақша таратамын, екі топ бір- біріне салыстыру арқылы дәлелдеме жүргізеді./

1 –топ: Қ дыбысынан  аяқталған сөздерді жинақтайды.

І1 –топ: Ғ дыбысынан келетін сөздерді жинақтайды.

ЖА: Ғ әрпі сөздің соңында жазылмайды. Қ-ға аяқталған сөзден кейін дауысты дыбыс келсе, қ дыбысы ғ – ға айналады.

Қ— қатаң дауыссыз дыбыс

Ғ-ұяң дауыссыз дыбыс

Достық- достығы, атақ- атағы, құшақ- құшағы.

ҚБ: Қ дыбысы- қатаң дыбысын білді.

Ғдыбысы -ұяң дыбысын білді

 

Т:«Ойлан – жұптас -бөліс» әдісі.

/Аудиожазбаның мазмұнын түсінуге, белгілі бір ақпаратты қабылдауға, мәтіндегі айтылған ойды толық түсінуге, сөйлеушінің сөзін еш қиындықсызұғынудықалыптастыру/

ТЖ:26-жаттығу:Мәтінді тыңда.

/Мәтін кім жайында айтылғанның негізгі ойды анықтайды, топта жариялайды./

ҚБ:.Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды.

Мәтінді анықтап ат қояды.

 

МК: Тірексөз.

Ұ«Пазла»  әдісі

Оқушыларға  салт –дәстүрге  байланысты қиынды парақшаданқұрастырастыру арқылы тірексөзге қатысты суретті табу.

1.      Тұсаукесер қандай дәстүр ?

БК:тірек сөздерді қатыстыра отырып,берілген тақырып бойынша әңгіме құрастырды.

Дескриптор:Қиынды парақшаларды  қолдана  алады.

Дәстүрге түсінік бере біледі.

 

Ж«Анықта» әдісінде  сөздегі әріптердің айтылуына қарай  өзгеруін  есте сақтау.

Ө:27- тапсырма. Өлеңді көшіріп жаз.

Өлеңдегі қарамен жазылған  сөздерде қай дыбыстың өзгеріске ұшырағанының түсіңдіру.

БК: дауыссыз дыбыс түрлерін   ажыратады және емлесін сақтап жазады.

Сергіту сәті:

Ұ.«Шашылған  дыбыстар» ойыны 

/Дыбыс түрлерін  ажыратып айту  арқылы,  екі топтан тағы бір топ  бөліп  шығару .   Оқушылар  шашылған дыбыстардан , қолына түскен дауыссыз дыбыс  түрін айту арқылы топқа бөлінеді./

1.«Үнді» дауыссыз дыбыс тобы.

2.«Ұяң» дауыссыз дыбыс тобы.

3.«Қатаң» дауыссыз дыбыс тобы.

 

Т: «Миға шабуыл» әдісі.

ТӨ:28-тапсырма.

Оқушыларды  тілін, ой – өрісін, ойлау қабілетін дамыту.

Оқулықтағы қарамен жазылған сөздерге дыбыстық талдау жасайды. Постерлерлерін топта қорғап, /қармағы, құрығы, қалағы/ сөздеріндегі дыбысты тауып  анықтама береді.

 

Смайлк

МК:Ж «Әріпті тап »әдісі.

/дауыссыз дыбыстардың өзіндік ерекшеліктерін ұғындыру, олардың сабаққа қызығушылығын ояту, шапшан ойлау , жылдам жазу дағдыларын дамыту. /

Ж.Ө. 29 –тапсырма. Көп нүктенін орнына тиісті әріптерді қойып ,

сөйлемдерді көшіріп жаз. Сөйлемдерге тиісті әріптерді қояды.

 

Бк: дауыссыз дыбыс түрлерін   ажыратады және емлесін сақтап жазады

Дескриптор:  Қ мен ғ  әріптерінің айырмашылығын білді.

Тиісті әріпті әріпті қойып жазды.

 

Саралау  тапсырмасы.

ЖТ: 30- тапсырма. «Автор» әдісі.

/Оқушылар тапсырманы анықтап, топта талқылайды, шығармашылық жұмыстарын ортаға салып,тірек сөзді  тақырыпқа қарастырып, мазұнды әңгімеге  болжам жасайды./

Шешуі: «Достық» сөзіне байланысты мәтін құрастыр.

Ө: Модельдеу  тәсілімен жазылым дағдысын жетілдіру.

 «Басбармақ» ынталандыру.

·         ДК: тірек сөздерді қатыстыра отырып,берілген тақырып бойынша

әңгіме құрай алады.

Т«Тілші» әдісі.

/Оқушылар берілген тақырыпта  сұхбатқа  сұрақтарды  дайындайды./

Ө:«Үлгілі отбасы» тақырыбында топта жариялап ой бөліседі

1. Отбасы тәрбиесінің маңызы қандай ?

2.Үлкендерге қалай құрмет көрсетеді?

3. Үлгіліотбасы қандай болады ?

4.Отбасы мүшелерінің үлгілі болудағы міндеттері қандай ?

БК:мәтін мазмұнын анықтайды, бағытталған сұрақтарды

құрастырады және жауап бере алады.

ДК: Сұхбатқа сұрақтар дайындайды.

Мазмұнына қарай шығармашылық тапсырманы жазады.

Жазылым дағдысын  дамиды.

 
Сабақтың соңы.

Рефлексия :

 

Басбармақ.

 

 
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдану көрсетуді қолдайсыз ?

«Пазла»  әдісі ,

 «Автор» әдісі.

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгерту деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

 

Басбармақ

Смайлк

 

 

 

 

 

Денсаулық

және қауіпсіздіік

 

Аяқ, қолға арналған

жаттығулар

Сергіту сәті