Мен — кішкентай патриотпын

Бекітемін

Сынып сағаты

Күні:

 

 Мұғалімнің есімі:

Сынып:    4

 

Қатысқандар саны: 30                                                                                                               Қатыспағандар саны:0

Сабақ тақырыбы:

                                                                                                                

Мен — кішкентай патриотпын
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
  • Балаларды Отанға деген мақтаныш, патриоттық сезімін дамыту. «Азамат» деген сөздің терең мәнін түсіндіріп өту.
  • Барлық оқушылар:   «Азамат» сөзінің мағынасын ашатын сұрақтарға жауап бере  білу.
  • Оқушылардың басым бөлігі: «Азамат» сөзінің мағынасын   мысалмен    түсіну. өз халқының мүмкіндіктері мен күштеріне сену
  • Кейбір оқушылар:   «Азамат» сөзінің мағынасын     салыстыру, қолдану
Сабақ мақсаттары
Бағалау критерийлері — Сұрақтарға жауап беру арқылы «азамат» сөзінің мағынасын түсінеді

— «Азамат» сөзінің мағынасын мысалмен әңгімелейді

— Бес жолды өлең арқылы қолданады

Тілдік мақсаттар
 

Эпиграфтар

«Өз Отанының патриоты болу – бұл Қазақстанды өз жүрегінде ұстау!»

Н.Ә. Назарбаев

«Патриот болу нені білдіреді?

Сүю –иә, бірақ тек өз жерін ғана емес, бірақ  оған міндетті түрде нақты бір нәрсе істеу».

Ш. Уәлиханов

Музыкалық және бейне көркемдеу Мемлекеттік Әнұранның, «Атамекен», «Менің Қазақстаным» әндерінің аудиожазбасы,

 

   
 

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс –әрекет Ресурстар
Сабақтың басы

10 минут

Ынтымақтастық атмосферасы

Бәріміз баласындай бір атаның.

Елімізде бақ-береке, ырыс болсын.

Қазақ тілім қанжардай қылыш болсын.

Халқымның ахуалы дұрыс болсын.

Елімізде әрқашан тыныш болсын!

Мәңгілік еліміз жасасын!

Топтастыру

«Патриот – бұл………..

1. Өз елін жақсы көретін, құрметтейтін және қорғауға дайын адам.

2. Өз үйін, қаласын, дүниеге келген және өскен жерін жақсы көретін адам.

3. Ұлттық рәміздерді — Әнұраны, Туы, Елтаңбасын және өз елінің Президентін мақтан тұтатын адам.

4. Әлемдегі спорттық және басқа да біздің  жеңістермен мақтанатын адам.

5. Туған жері үшін ерлік жасауға дайын адам.

6. Қай жерде жүрсе де Отанын есінде сақтайтын адам.

7. Елі үшін  өз еңбегімен көп нәрсе жасай алады.

8. Мемлекеттік және ана тілдерін, өз мәдениетін жақсы көретін және білетін адам.

9. Заңдарға бағынады және Отанымыздың игілігі үшін бәрін жасайды.

10. Өз Отанына берілген, елі үшін құрметті және қажет адам.

11. Елі әлемдегі ең үздік ел болуын және барлығы лайықты өмір сүрсе деп армандайтын және сол үшін бәрін жасайтын адам.

12. Ұлы Отан соғысының батырлары сияқты Отанға жанын арнайды.

13. Өз елінің тарихын, салт-дәстүрін, ұлттық мерекелерін біледі, ата- бабаларын  мақтан тұтады.

14. Жақсы оқиды, себебі алған білімдері қоғамға пайда әкелуі мүмкін.

Практикаға бағдарланған

 

«Жібек жолы» іскерлік ойыны: сауда керуені жолымен Қазақстанның қалаларына аялдама жасайды. Шағын топтарда жұмыс істей отырып осы қалалар туралы постер дайындайды және қорғайды.

Бес жолды өлең

 

1.Патриот

2.Аса өнегелі, жауапты

3.Еңбектенеді, жасайды, күреседі,

4.Өз Отанын сүйеді,

5.Азамат.

 

Рефлексия  «Тегтер бұлты»

 

Мен ………………………………………..таныстым.

Маған …………………………………………оңай болған жоқ.

Мен …………………………………………………қол жеткіздім.

Мен …………………………………………………..істей алдым.

…………………………………………..болса жақсы болар еді.

Менің ……………………………………………….есімде қалды.

Мен …………………………………………………..істеп көремін.

Зерттеу әдістері: «Ойлану». «Басқа адамнан сұрау». «Қадағалау (Фото, сурет)», «Ақпаратты кітаптардан, газет-журналдардан алу», ата-аналармен бірлесіп бейнефильмдер түсіріп келу тапсырылады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

. Сезімдерді қамтитын сезімдік-эмоционалдық қасиеттер:

— кіші отанына деген сүйіспеншілік;

— өз халқының мүмкіндіктері мен күштеріне сену;

— өз ұлтына тиесілі болғанына мақтаныш;

— Отанның тарихтағы рөлі мен ұлылығын түсіну;

— ұлттық мәдениетке деген махаббат;

— Отанын қорғауға дайын болу;

— мемлекет пен халықтың мәселелеріне қатыстылық;

-этностың, әлеуметтік топ ішінде жеке тұлғалардың өзара жақын болуы және т.б.

  1. Тұлғалық құндылықтар жүйесінің көрсеткіштерін қамтитын рухани-құндылықтық қасиеттері:

— Отан игілігі үшін өзін-өзі құрбан ету;

— Отан мүддесін жекеден жоғары қою қабілеті;

— ұлттың рухани-адамгершілік мұрасын өте құрметтеу;

— құндылық бағытында  мемлекеттік деңгейдегі құндылықтардың басым болуы;

— ұлттық-конфессиялық рухани құндылықтар, адалдық.

  1. Тұлғаның патриоттық санасын көрсететін, практикалық қызметін қамтитын практикалық-қызметтік:

— өз өміріне қауіппен Отан мүддесін қорғауға  шынымен дайындығы;

— сайлау, сауалнамалар, референдум кезінде патриоттық ұстанымын нақты білдіру;

— қоғамның, әлеуметтік топ, жеке тұлғаның  құндылық бағдары жүйесінде мемлекеттік деңгейдегі құндылықтардың басым болуы;

— практикалық іс-әрекеттердің декларацияланған құндылықтары мен сезімдеріне сәйкес келуі;

— белгілі бір этникалық топпен және ішкі ұлттық бірлігін жоғары дәрежесімен өзін-өзі сәйкестендіру;

— ұлттық-мемлекеттік мүдделерін ұғынуы және оларға қоғамда бұқаралық әлеуметтік іс-әрекеттер сәйкестігі.

Сабақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Әнұранымен ашылады,   Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хаттамасына сәйкес рәміздерге —  Елтаңба, Туға ресімдеуге қойылатын талаптар орындалады.

Сабақ практикаға бағытталған құрылымға сәйкес болуы тиіс: білу – түсіну – қолдану. Инновациялық технологиялар, әдістер, интерактивті тәсілдерді пайдалану ұсынылады: «Идеялар себеті», «Блумның алты сатысы» «Ыстық орындық» әдісі, «Кластер», «Синквейн жазу», «Ақыл картасы», «Түрлендірілген дебаттар», «Жобалау пікірталасы».

 

 

4.1  1-4-сыныптар концентрі

Сабақтың тақырыбы: «Мен — патриотпын».

Сабақ арқауы: МЕН –КІШІ ОТАНЫМНЫҢ ПАТРИОТЫМЫН.

 

I-блок. Уәждемелік

Білім алушылар өз бетінше синквейн құрайды, шамамен мынадай мазмұндағы:

Патриот

Аса өнегелі, жауапты

Еңбектенеді, жасайды, күреседі,

Өз Отанын сүйеді,

Азамат.

Осы сыныптар концентрі білім алушылары үшін белсенді әуестік, эмоционалды әсершілдік тән, осыдан Білім сабағын өткізудің келесі түрлері арқылы патриотизм құндылықтарын бағдарлану ұсынылады:

ᴥҰжымдық шығармашылық іс: «Менің қаламның, ауылымның тарихын жазамыз» ( «Қала, ауыл тарихы» (таныс оқиғалар, қызықты адамдар, мақтануға тұрарлық «кіші Отан» патриоттары ұжымдық КІТАБын шығару) және басқа да ұжымдық шығармашылық істер;

ᴥ «Менің жерлестерім және олардың  біздің қала, ауыл  үшін   еңбектері»,  «Қала, ауылды түрлендіруге менің отбасымның үлесі» (әркім  өз суреттерін қорғайды) фото-көрмесі

ᴥ «Мен — қала құрлысшысымын» рөлдік ойыны («Лего» конструкторынан қала, ауылдың жаңа бөлігінің  макетін жасау) және т.б.

 

ІІІ блок. Рефлексия. «Тегтер бұлты» инновациялық тәсілі.

Сабақ өткізу нәтижесінде білім алушылар:

— патриотизмге өз анықтамасын бере;

— тарихи оқиғаларды атау және патриотизмге  байланысты кіші Отанының тарихымен байланысты тұлғалармен мысалдар келтіре;

— патриотизм мен оның көріністеріне өз ұстанымын ұстана алады.

 

 

4.2 5-7-сыныптар концентрі

Сабақтың тақырыбы: «Мен — патриотпын».

Сабақтың арқауы: МЕН – МӘДЕНИ ҰЛТТЫҚ ИГІЛІКТЕР ПАТРИОТЫМЫН.

 

I-блок. Мотивациялық

«Ассоцация» тәсілі

Әр білім алушыға «Патриот» ұғымы кіммен немесе немен байланыстырылатынын ойлану және сөйлемдерді жалғастыру  ұсынылады:

 

II-блок. Практикаға бағдарланған

Осы жас аралығындағы білім алушылардың бойында мінез-құлық қалыптасады,  қарым-қатынас, диалог арқылы практикалық іске деген мотивация пайда болады.

Осы  сыныптар концентрі үшін мынадай сабақ түрлері ұсынылады:

ᴥ Ұлытау төріндегі жәдігерлер кешенін, Қожа Ахмет Яссауи кесенесін, Тараздың ежелгі ескерткіштерін, Бекет ата кесенесін, Алтайдағы көне қорымдар мен Жетісудың киелі мекендерін және ежелгі Отырар қаласы, ЮНЕСКО-ның Бүкіләлемдік Мұралар тізіміне енгізілген Тамғалы археологиялық кешені айналасындағы ескерткіштерді сипаттау ұсынылады;

 

ІІІ блок. Рефлексия. «Тегтер бұлты» инновациялық тәсілі.

Сабақ өткізу нәтижесінде білім алушылар:

— «патриотизм» ұғымымен тығыз байланысты ассоциативті қатар құруды;

— сәндік-қолданбалы өнер  заттарын сипаттау және патриоттық сананы ынталандыратын  тарихи оқиғаларды қайта жаңартуды;

— мұражай сайты материалдарын  пайдалануды орындай алады.

 

Өтілу барысы
Кіріспе:
Балалардың назарын сабаққа аудару.
Психологиялық сәт:

Үлкенге де “СІЗ”,
Кішіге де “СІЗ”.
Бар адамға құрметпен,
Бас иеміз біз!
Балалар шаттық шеңберінде көңілдері көтеріңкі болып, сабаққа зейін қояды.
Бір-бірімен таныстыру.

Сұрақ:  Балалар, Отан деген не, кім қалай түсінеді?

Бәріміз баласындай бір атаның.

Елімізде бақ-береке, ырыс болсын.

Қазақ тілім қанжардай қылыш болсын.

Халқымның ахуалы дұрыс болсын.

Елімізде әрқашан тыныш болсын!

Мәңгілік еліміз жасасын!

 

Қазіргі таңда үштұғырлы тіл жайлы көптеп айтылып жатқаны бәріңізге мәлім. Міне биыл балаларыңыз да үш тұғырлы тілді қолға алмақшы. Яғни қазақ тілімен қатар орыс, ағылшын тілінде білім алмақшы.

Міне біз де өз үлесімізді  қоспақшымыз. Мемлекеттік тілді дамытамыз, орыс тілін қолдаймыз, ағылшын тілін үйренеміз.

 

Енді балалар сабағымызға кері байланыс жасайық.

Бүгін мен білдім:

Мен үйрендім:

Қиындық тудырды:

Қолымнан келді:

Құрметті ата-аналар, ұстаздар!

1. Өз елін жақсы көретін, құрметтейтін және қорғауға дайын адам.

 

2. Өз үйін, қаласын, дүниеге келген және өскен жерін жақсы көретін адам.

 

  1. Ұлттық рәміздерді — Әнұраны, Туы, Елтаңбасын және өз елінің Президентін мақтан тұтатын адам.

 

  1. Әлемдегі спорттық және басқа да біздің жеңістермен мақтанатын адам.

 

  1. Туған жері үшін ерлік жасауға дайын адам.
  2. Қай жерде жүрсе де Отанын есінде сақтайтын адам.
  3. Елі үшін өз еңбегімен көп нәрсе жасай алады.
  4. Мемлекеттік және ана тілдерін, өз мәдениетін жақсы көретін және білетін адам.

 

  1. Заңдарға бағынады және Отанымыздың игілігі үшін бәрін жасайды.

 

  1. Өз Отанына берілген, елі үшін құрметті және қажет адам.

 

  1. Елі әлемдегі ең үздік ел болуын және барлығы лайықты өмір сүрсе деп армандайтын және сол үшін бәрін жасайтын адам.

 

  1. Ұлы Отан соғысының батырлары сияқты Отанға жанын арнайды.

 

  1. Өз елінің тарихын, салт-дәстүрін, ұлттық мерекелерін біледі, ата- бабаларын мақтан тұтады.

 

  1. Жақсы оқиды, себебі алған білімдері қоғамға пайда әкелуі мүмкін.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Алматы облысы Қарасай ауданы

 

 

 

 

 

 

Тақырыбы: Мен-  елімнің кішкентай патриотымын

(сынып сағаты)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2018-2019 оқу жылы