Газдардың салыстырмалы тығыздығы. Көлемдік қатынас заңы.. Relative density of gases. Law of combining volumes.

 

Пәні: Химия ағылшын тілінде

Subject: Chemistry in English

Мектеп: ҰАББ «Ғ.Садвақасов атындағы Үлкен Ақсу орта мектебі»

Sadvakasov secondary school

Күні:  

Date:  4.12.2018y

Мұғалімнің аты жөні:Усенова Г.К

Teachers name: Ussenova G.K

Сынып: 8А Қатысқандар:

Present                  absent

Қатыспағандар:
Сабақ тақырыбы

Theme

Газдардың салыстырмалы тығыздығы. Көлемдік қатынас заңы..

Relative density of gases. Law of combining volumes.

Learning objectives that are necessary

reach in class —

They will calculate the relative density of gases;

-calculate molar masses by using relative density;

-use the law of combining volumes for calculations.

Сабақ мақсаты

Learning objectives

Барлық оқушылар:

Газдардың салыстырмалы тығыздығы формулалары бойынша есептер шығарады

Оқушылардың басым бөлігі:

 Тарау бойынша алған теориялық  білімдерін есептеп шығарып, күнделікті өмірде қолдана алады.

Кейбір оқушылар.

Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады.

Тілдік мақсаттар

Language airms

Оқушылар орындай алады:

мұндағы р(ро) –заттың тығыздығы

m- заттың массасы

V- заттың көлемі

Негізгі сөздер мен тіркестердің ағылшынша және орысша аудармаларын біледі:

 мұндағы р(ро) –заттың тығыздығы

m- заттың массасы

V- заттың көлемі

Сыныптағы диалог/жазылым/ үшін пайдалы тілдік тіркестер:

 

Құндылықтарға баулу

lesson value

   Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығын басшылыққа ала отырып, есептерді шешу  арқылы шағын топтарда диалогқа түсіп, сыни тұрғыдан ойлау дағдыларын қалыптастыру.
Пән аралық байланыс

interdisciplinary communication

Физика- газ заңдары

Математика-сандық есептер

Алдыңғы білім

Previous training

7.1.2.1Атомдар және молекулалар айырмашылығын сипаттау

7.1.2.12 Зат формуласы бойынша салыстырмалы молекулалық массаны есептеу

 

 
Жоспарланған сабақ кезеңдері Planned dates Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет)

Planned activities

Lessons scheduled for class are recorded.

Ресурстар

Resources

 

Сабақтың басы

 

The beginning of the lesson

 

 

 

 

Ұйымдастыру кезеңі.

Good afternoon boys and girls.I am glad to see you.

How are you?

What date is it today?

What is the weather like today?

Шеңберде тұрып «Сын есім талдау» арқылы психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру.

 

Үй тапсырмасын тексеру.

«Snowball» ойыны арқылы жеке жүргізу.

Үй тапсырмасын тексеру

1.       Қалыпты жағдайдағы газдардың молекулалары?

2.       Атом, молекула және микробөлшектердің санын есептеуге қандай шама қолданылады?

3.       Авогадро саны нешеге тең? Қалай белгіленеді?

4.       1811 жылы Авогадро қандай тұжырым жасады?

5.       Молярлық көлем дегеніміз не?

 

Терминдерді қайталау.

 

mole,Моль-

Avogadro’s law -Авогадро заңы

molar mass of gas-газдардың молярлық көлемі

molecules number -Молекула саны

STP standard temperature and pressure -Қалыпты жағдай

molar volume- Мольдік көлем

Stoichiometry-стехиометрия

Established-қалыптасқан

Attained-достигнутый

Proportion-қатынас

To calculate-есептеу

to occupe-көлем алу

 

Calculation:

After the reaction of a certain amount of oxygen with hydrogen, 4.5g of water is produced. Calculate the mass of oxygen.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А4 парақтары

 

 

 

 

 

 

 

Кеспе материалдар

 

 

Сабақтың ортасы 

Middle of the lesson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаңа тақырыпқа шолу.

Есептер шығару кезінде газдардың салыстырмалы тығыздығын пайдалануға тура келеді, яғни 1 моль газдың басқа екінші газдың 1 молінен неше есе ауыр немесе жеңіл екенін білу қажет болады

 

Which gas is heavier: 1 liter of hydrogen or 1 liter of oxygen?

 

Why do helium and SF6 gases make your voice sound different?

In these lessons, we will calculate the relative density of gases;

-calculate molar masses by using relative density;

-use the law of combining volumes for calculations.

.    Бірінші газдың екінші газ бойынша салыстырмалы тығыздығы – D деп белгіленеді.

Бірінші газдыңсалыстырмалы тығыздығы мен екінші газдың салыстырмалы тығыздығы олардың молярлық массаларының қатынастарына тең:

 

 

Мұндағы D — Бірінші газдың екінші газ бойынша салыстырмалы тығыздығы деп аталады. Әдетте газдардың салыстырмалы тығыздығы сутек газы DН2, оттек газы DО2, ауа Dауа т.б. бойынша есептеледі. Ауаның орташа молярлық массасы Мауа═ 29. Осыған сәйкес әртүрлі газдардың молярлық массасын мына формулалар бойынша есептеледі:

М═ DН2Н2;                М═ DО2О2;

М═ Dair*Мair

 

Аммиак газының ауа бойынша салыстырмалы тығыздығын табыңдар. Әуелі газдардың салыстырмалы молекулалық массасын табу қажет:

Мr (NН3)═17, Мr (аir)═ 29.

Енді аммиактың салысиырмалы тығыздығын табайық:

Dауir(NН3)═ Мr (NН3)/ Мr (аir)═ 17/29═0,59

Химиялық формула бойынша да газдардың тығыздығын табуға болады.

Кез-келген газдың 1 молінің көлемі (VМ— молярлық көлем) қалыпты жағдайда  22,4 л екенін пайдаланып, берілген газдың тығыздықтарын келесі формула бойынша есептейді:

р═ m/V

мұндағы р(ро) –заттың тығыздығы

m- заттың массасы

V- заттың көлемі

Егер зат массасы оның молярлық массасына тең болса, оның көлемі молярлық көлемге сай кемиді, сондықтан

р═ М/VМ

Мысалы:  Ауаның қалыпты жағдайдағы тығыздығын есептеңдер:

р═ М/VМ

формулаға сүйеніп, мәндерін қоямыз:

р(аir)═ 29 g/mol /22,4 l/mol═ 1,29g/l

 

 Тerminology

relative density-салыстыралы тығыздық-относительная плотность

combining volumes-көлемдік қатынас-объемные отношения

according-қатысты-в соответствие

ratio-қатынас-соотношение

to remain-сақталу-оставатся

 

Relative densities of gases

Gas Molar mass
Hydrogen 2g/mol
Helium 4g/mol
Carbon monoxide 28g/mol
Nitrogen 28g/mol
Air 29g/mol
Carbon dioxide 44g/mol
Chlorine 71g/mol
 

 

 

 

оқулық

АКТ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кеспе қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

видео

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кеспе қағаздар

 

 

Сабақтың соңы

End

 

 Кері байланыс  «Ойды аяқта»

1.Бүгін мен білдім……..

2.Мен үйрендім…………

3.Қолымнан келеді…..

4.Қиындық тудырды……

Homework” learn terminology

Literacy

1.       Find relative density of following gases according to hydrogen gas H2

 a. SO

 C. NH3

 b. C2H4

d. B2H6

       2. Relative density of X4H10 gas according to air is 2. Find atomic mass of element X.

       3. There is a mystical cave near the city of Naples in Italy. It is named as «Grotta del Cane» that means «Dog’s cave». Dogs suffocate in that cave while men does not. Which gas does cause that? How is it related to the height of living things?

 

 

 

стикерлер

Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Differentiation

How do you plan to support students?

How do you plan to stimulate capable learners?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Evaluation

How do you plan to evaluate the knowledge acquired by students?

Additional help:

Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау

 

Compliance with SanPiN ICT competence.

Connections with values

Сабақ бойынша рефлексия

Оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме?  Егер жетпесе неге?

 Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттары сақталды ма?  Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неге? Reflection

Were learning objectives real? What did students learn today? What was the training aimed at? Did the planned differentiation work well? Has the time of learning been maintained? What changes to this plan have I implemented?Why?

 

Осы бөлімде сабақ туралы ойланыңыз.  Сол жақтағы бағанның негізгі сұрақтарына жауап беріңіз. 
Use the space below to summarize the lesson. Answer the most relevant questions about the lesson from the block on the left. Reflection «Check yourself»:

—              What have you been doing?

— For what purpose — Why did you do that?

— What is the result? — What need to do?

Жалпы бағалау

Сабақтың екі көрінісі жақсы өтті (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға ненің әсері тиуі мүмкін (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сыныппен бөлек оқушылар туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек?

Conclusion

Indicate two successful techniques (in training, teaching)

What techniques will help improve the teaching of the subject (in training, teaching)?

What needs to be done to improve the following lessons and to personalize learning during the lessons?