Дос болайық бәріміз!

Пәні: дүниетану Мектеп: Елтай ОМ
Күні : Мұғалімнің  аты-жөні: Ахметжар Г.Е
сынып: 1 Қатысқандар  саны:               Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы: Дос болайық бәріміз!
Оқу мақсаты: 1.1.2.6 Өзін мектеп оқушысы және сынып ұжымының мүшесі ретінде сипаттау.

1.1.2.3 Мектептегі тәртіп ережелерін сақтау маңыздылығын түсіндіру.

Сабақтың мақсаты: Барлық оқушылар: «достық», «қарым-қатынас» ұғымымен танысып, оның адам өміріндегі маңызын түсінеді;

Оқушылардың басым бөлігі: адамдар арасындағы әртүрлі қарым-қатынас туралы біледі;

Кейбір оқушылар: өмірде қарым-қатынас ережесін қолдануды үйренеді.

Бағалау  критерийлері: Оқушылар әр  берілген  тапсырмадан кейін,  бір-бірін   алдарындағы  бағдаршам  түсімен  бағалап  отырады.
Тілдік мақсаттар: қарым-қатынас – общение – communication;

әңгімелесуші – собеседник – talker;

диалог – диалог – dialogue.

Құндылықты  дарыту: Бүкіл   адам  баласын бауыр, дос тұтыту, көпшіл болу құндылығын  дарыту.
Пәнаралық  байланыстар: өзін-өзі  тану, математика.
Құндылықтарды  дарыту Бірін-бірін  сыйлауға, құрметтеуге  тәрбиелеу
Сабақ  барысы:
Сабақтың  жоспар

ланған кезеңдері

Сабақтағы  жоспарланған   іс-әрекеттер Ресурстар

 

Сабақтың  басы

 

7 минут

 

 

 

 

 

 

Оқушылардың  зейінін  шоғырландыру  үшін Әли мен   Аяның «ДОСТЫҚ»  туралы   видеосын көрсетемін;

Оқушылармен  бірлесе  сабақ  мақсаттарын   анықтаймын;

-Балалар  осы  видеоны   көргенде  қандай  сезімде  болдыңдар?

-Қалай  ойлайсыздар  бүгінгі  біздің  сабағымыздың мақсаты   қандай? (оқушылардың  ойы  тыңдалады)

— «достық», «қарым-қатынас  ұғымымен  танысып, оның адам  өміріндегі  маңызын түсіну;

— адамдар   арасындағы   әртүрлі  қарым-қатынас  туралы  білу;

— өмірде қарым  қатынас  ережесін  қолдануға  үйрену.

 

balapan.kz

 

 

 

 

Сабақтың  ортасы

 

 

 

25 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту

сәті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың

соңы

8 минут

 

 

Оқулық  иллюстрациясымен  жұмыс

Осы  суреттер  қатарына  тағы  кімді  қосасыңдар?

Сен кіммен  не  үшін   араласасың?

Осы  суретті  бір  сөзбен   айтқанда  қалай айтуға  болады?

Берілген уақыт ішінде  осы сызба  бойынша  әрбір  топ  мүшесі  жеке, кейін  топта   бірлесе  талқылап ортаға  шығып әңгімелейді.

Сонымен  оқушылар, қарым-қатынас   — бұл адамның   әңгімелесуі, кездесуі және бірлесе жұмыс істеуі.  Жақсы  қарым-қатынас адамдардың  бір-бірін дұрыс  түсінуіне, достасуына  көмектеседі.

Ойын.   «Адасқан  әріптер»

Р А Д О Т С     —  Д О С Т А Р

Олай  болса  жұпта  жұмыс  істеген  оқушылар  бір-бірімізге қарап, қолымыздағы  бағдаршам көмегімен    бір-бірімізді бағалайық.

ДОСТАР — деген сөздерді  естігенде ойларыңа қандай сөздер келеді?

·   ДОС → адал, мейірімді, шыншыл, қайырымды, көмектеседі, ұқыпты, жанашыр, қамқор.

·   Достар тату, мейірімді болады /дружный, любезный/.

·   Достар бір-біріне көмектеседі.

·   Айтыңдаршы  достар сөзінің  ағылшын  тілінде  қалай  айтылатынын  білеміз  ба?

Д О С Т А Р-   Д Р У З Ь Я  -F R I E N D S

Оқушылар  оқулығымыздың  27 бетіндегі  суретке  қараңыздаршы.

-Суретте  олар  не  туралы   әңгімелесіп  тұр  деп  ойлайсыңдар?

-Қандай қарым-қатынасты  дұрыс  деп  санайсыңдар?

-Неліктен?

-Біздің  сыныпта  осындай  жағдайлар  болды  ма?

-Сыныптастармен  арақатынасымыз  қандай?

Олай  болса, төмендегі  сыныптағы  қарым-қатынас   ережесін  бізге  Әділхан  оқып  берсін.

Сыныптағы қарым-қатынас ережесі

-Сұхбаттасыңның  сөзін бөлме, аяғына дейін тыңда.

-«Өтінемін» және «рақмет» сөздерін қолдан.

-Адамды ренжітіп алатын сөздерді айтпа.

-Айтыңдаршы, адамды  ренжітетін  қандай сөздер  білесіңдер?

-Осыдан  былай  осы  сөздерді  айтамыз ба?

Онда  маған бүгіннен  бастап  ешкімді  ренжітпеуге уәде  бересіңдер ма?

Сыныпта  сыныптастарымызды ренжітпеу  үшін  сыныптағы  қарым-қатынас ережелерін ойлап  жазайықшы.

-Сыныпта  мұғалімді мұқият тыңдау;

— Сыныпта  айғайлап сөйлемеу;

-Сыныпта  алысып, жүгірмеу;

-Сыныптастарыңды  ренжітпеу, сыйлау.

Берілген   уақыт  ішінде әр топ өздеріне таратылған  суреттер  бойынша әңгіме  құрастырып  топ   мүшелерінен  біреуі  қорғайды.

Бір-бірін тыңдап, қорғау жұмыстарына бйланысты сұрақтар қояды.

Жұмыстарын  қолдарындағы  бағдаршам түстерімен  өзара бағалайды.

Енді сіздерді  «Шаттық шеңберіне» шақырамын.
— Балалар біз барлығымыз шеңберге тұрдық, біздің шеңберіміз қандай тамаша! Бізді достық пен сүйіспеншілікке шақыратындай.
Армысың досым,
Кел, маған қосыл (қолымен шақырады).
Алақанға салып алақан,
Шеңберге бірге тұрайық (қолдарынан ұстайды).
Жер шарындай айналып,
Әлемге жарық ұқсайық (айналады).
Қолымызды көтеріп,
Күннің нұрын алайық (қолдарын көкке созады).
Ортамызда күн нұры,
Құшаққа оны алайық (құшақтасады).

Біз  өз  көңіл  күйімізді   анықтадық. Енді  бір –бірімізге  қарадық  та, дүниетану  жұмыс  дәптеріміздің  17 бетін  ашып  смайликтерге қарайықшы.

-Сыныптасыңның   көңіл күйін қай   смайликтер арқылы   көрсетесіңдер?

-Таңдаған  ұяшықтарыңды  қалаған  түстеріңмен  бояңдар.

-Өз  таңдауларын  екі-үш  оқушы  түсіндіреді.

Орындап  болсақ, өз-өзімізді  қолымыздағы  бағдаршаммен  бағалайық.

— Балалар, бүгін біздің   алға  қойған  мақсаттарымыз  қандай еді?

-Біз  өз  мақсатымызға  жеттік  па?

-«достық», «қарым-қатынас» ұғымымен танысып, оның адам өміріндегі маңызын түсінy;

-адамдар арасындағы әртүрлі қарым-қатынас туралы білy;

-өмірде қарым-қатынас ережесін қолдануға үйренy.

 

1 сынып  дүниетану  оқулығы

26 бет

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

қима-қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 сынып  дүниетану  оқулығы  27 бет

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар

Ережесі

 

 

 

 

 

 

 

 

Сюжетті  суреттер

 

Сергіту

жинағы

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық

 

 

 

Бағдаршам

Дифференциация – оқушы ларға көбірек қолдау көрсету ді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушылар- ға қандай тапсырмалар қою- ды жоспарлап отырсыз? Бағалау – оқушылардың материал -ды  меңгеру деңгейін  тексеру жоспарыңыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы  

 

 

 
Қабілеті  жоғары  оқушылар ға  достық  ұғымын  қалай  түсінетінін  әңгімелеу  тапсырылды Суреттер, бейнеүзінділер  арқылы  өз  пікірлерін ашық, еркін жеткізе  білу дағдысына  қарай бағалау Қауіпсіздік ережесін  сақтау

Партада  дұрыс  отыру  ережесін  қадағалау

 
Рефлексия

Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма?  Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспар лаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгер дім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Сабақтың оқу мақсаты дұрыс қойылған.

1.      Оқушылар түрлі әдістерді  ойын,ширату жаттығуларын орындауды үйренеді.

2.      Саралау жұмыстары  дұрыс жүргізілді.

3.      Уақытты тиімді пайдаландым.

4.      Әрбір әдістерді тиімді пайдаландым, себебі сабақ қызықты өтті.Жоспарға  сабақ  барысында  түзету  енгізілмеді

 
Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:  Тақырыпқа  байланысты  күлегештерді  пайдалану

2: Бірлескен оқу әдісі

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

1. «Адасқан  әріптер» ойыны

2.  Кинометафора  әдісі

Сабақ барысында мына сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінін не білдім?

 

1.Ұжымдық  белсенді  тапсырмалар  жоспарлау.

 

2.Оқушы  тәжірибесіне  көбірек  көңіл  бөлу