Ондық бөлшектерді қосу және азайту Есептер шығару
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
5.3 Ондық бөлшектерді қосу және азайту |
Мектеп: №138 | ||||||||||
Күні: | Мұғалімніңаты-жөні: | ||||||||||
Сынып: 5. | Қатысқандар саны:20 | Қатыспағандар саны: | |||||||||
Сабақ тақырыбы: | Ондық бөлшектерді қосу және азайту Есептер шығару
|
||||||||||
Оқу мақсаттары | 5.1.2.27 Ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау
|
||||||||||
Сабақ мақсаттары | -Ондық бөлшектерді қосу және азайтады
-Ондық бөлшектердің жазылуында үтірден кейін таңбалар саны әр түрлі жағдайда қосу және азайтуды орындайды -Кейбірі оқушылар ондық бөлшектерді,жай бөлшектерді қосу,азайтуды орындайды |
||||||||||
Бағалау критерийі | -Ондық бөлшекті қосады.
-Ондық бөлшекті азайтады. -Тиімді тәсілмен шығарады. |
||||||||||
Тілдік мақсат | -Ондық бөлшекті қосу мен азайту ережесін айтады
-Үтір мағынасын түсіндіреді |
||||||||||
Ойлау денгейі | Білу түсіну бағалау | ||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген эканомикалық өсу | ||||||||||
Пәнаралық байланыстар | География М асштаб Биология | ||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарлаған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар | |||||||||
Алдынғы білім | -Ондық бөлшек
-Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру -Ондық бөлшекті оқу және жазу -Ондық бөлшекті координаталық сәуледе кескіндеу -Ондық бөлшектерді салыстыру -Ондық бөлшектерді қосу және азайту |
||||||||||
Сабақтың басы
3 мин |
Үй тапсырмасын тексеру: Тақтамен жұмыс
643-есеп шығарылады
І. Оқушылардың зейінін мақсатында қайталауға « Кубизм» әдісін шоғырландыру қолданамын, өзін-өзі бағалау -Қандай бөлшек ондық бөлшектер деп аталады? -Ондық бөлшектерді қалай салыстырамыз? -Жай бөлшекті ондық бөлшекке қалай айналдырамыз? -Ондық бөлшекті жай бөлшек түрінде қалай жазамыз? -Ондық бөлшектің жазылуында үтір қалай қойылады? -Екі ондық бөлшекті қалай қосамыз,қалай азайтамыз? Қалыптастырушы бағалау ІІ. Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын айқындау және сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау |
|
|||||||||
Сабақтың ортасы
5 мин.
5-7 мин.
10 мин.
|
Жаңа сабақ:
І. Санамақ арқылы Үшке дейін санау әдісін қолданамын Оқушыларды 4 топқа біріктіру. ІІ. Топтарға тапсырмалар ұсыну. 1-топ 12,56 + 1,3= 13,86 12,56 + 1,3
15,7 + 0,128 = 15,828 15,700 + 0,128 15,828
18, 648 – 12,256 = 6, 392 18, 648 — 12,256 6, 392
2-топ
18, 648 – 12,256 = 6, 392 18, 648 — 12,256 6, 392
17,5 – 8, 12 = 9,38 17,50 — 8,12 9,38 3-топ
2,1 + 0,9 = 3 13,12 + 4,88 = 18
6,124 + 3,876 = 10 4-топ
8,65+2,34=10,99
3,17+4,33=7,50
0,99+7,11=8,1
Бағалануы Бас бармақ Жоғары Төмен Топ бірін-бірі бағалайды
Әр топтың тұжырымдамасын тыңдау, артынан мұғалім қорытынды жасайды. ІІІ.Келесі тапсырманы орындау жұптық жұмыс арқылы іске асады.
Есептеңдер: а) 32 + 18 = 5 3,2 + 1,8 = 5 б) 3 + 108 = 408 3 + 1,08 = 4,08 в) 63 – 27 = 603 63 – 2,7 = 60,3 г) 736 – 336 = 4 7,36 – 3,36 = 4
Екі тапсырманың жауаптарын салыстыру арқылы оқушылар бір тұжырымға келеді, басқа жұптармен ауысып, қорытындыларымен бөліседі. Өзін өзі бағалау әдіс Жеке жұмыс: 1.Теңдік дұрыс болатындай етіп, үтірді қалпына келтіріңдер : а/ 45 + 362 = 812 б/ 354 + 14= 494 в/ 687 – 216 = 471 г/ 4 – 293 = 107 2.а/ 42 + 17 = 212 б/ 57 – 4 = 17 в/ 79 — 63 = 16 г/ 1254 + 26 = 1514 3.Қойылған үтірдің қатесін түзе: 4. а/ 3,2 + 7,543 = 107,43 б/ 5,2 + 7,8 = 130 в/ 11,125 – 1,025 = 121 д/ 7,6 – 0,26 = 53,4 |
Топтық жұмыс Таратпабойынша
|
|||||||||
Сабақтың соңы
3 мин. |
Кері байланыс
Әр оқушы кестені толтырады.
|
|
|||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасыныңсақталуы | |||||||||
Оқушылардың зейінін шоғырландыру мақсатында ширату жаттығуы орындалады Кубизм әдісі,санамақ әдісі арқылы 4 топқа бөлуСабақ меңгеру үшін топ құрамы сараланды.Жеке жұмыс, топтық жұмыс жүргіземін | Топпен жұмыс Бас бармақ арқылы бағалау.
Жұппен жұмыс бірін-бірі бағалау Жеке жұмыс өзін-өзі бағалау |
Сабақ барысында оқушылардың дем алуына назар аудару. Сабақ кезеңдері арасында 1 мин көзге жаттығу, 1 мин сергіту сәттерін ұйымдастыру | |||||||||