Қатты денелердегі қысым

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Қысым Мектеп:17
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Әзмұратова Айгүл
Сынып: 7 Қатысқандар саны:

 

Қатыспағандар саны:
Сабақтың

тақырыбы:

 

Қатты денелердегі қысым
Сабақ негізделген оқу мақсаты 7.3.1.2. қысымның физикалық мағынасын түсіндіру және өзгерту әдістерін сипаттау

7.3.1.3.есептер шығаруда қысымның формуласын қолдану

Сабақтың мақсаттары Барлық оқушылар істей алады: 

Қысымның анықтамасын,қысымның белгіленуін, өлшем бірлігін,формуласын, өзгерту әдістерін біледі.

Оқушылардың көпшілігі істей алады:

Қысымның формуласын түрлендіре алады,қатты денеге түсіретін қысымды есептей алады.

Кейбір оқушылар істей алады:

Дененің қысымын тәжірибе арқылы анықтай алады

Бағалау критерийлері 1.Қысымның физикалық мағынасын сипаттай алады

2.Формуланы түрлендіріп, есептер шығара алады

Пәнаралық байланыс Математика

Жаратылыстану

Ойлау дағдысы Білу, түсіну,қолдану
Құндылықтарға баулу Қарым – қатынас орнату, бір-бірінің пікірін тыңдау
Тілдік мақсат Оқушылар:

Не істей алады?

Бірлескен оқу барысында салыстыра алады,себебін түсіндіреді,негіздейді

Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология):

Қысым, қысым күші, Паскаль

Сыныптағы диалог  (жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер)

Қысымдағы еселік және үлестік бірліктер

Талқылауға арналған сұрақтар:

Сіз қолмен іс тіккенде оймақ пайдаланатынын білесіз бе?

Алдыңғы оқу Зат молекулалар мен атомдардан тұратынын, заттың әртүрлі агрегаттық күйлердегі молекулаларының  орналасуын біледі
Жоспар
Жоспарланған уақыт              Сабақтың жоспарланған жаттығу түрлері

 

Ресурстар
Сабақтың басы

3мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

Ұйымдастыру бөлімі

1.      Жағымды ахуал туғызу

Үш затты жасыру және оны бейнелеу

 

 

Ой қозғау

 Мысықтың суреті арқылы тақырыпты ашу

 

 

Топқа бөлу

Мысықтың сұлбасы көрсетілген суреттер

арқылы  топқа бөлінеді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І-топ.  Ғалымдар

ІІ-топ. Зерделілер

ІІІ-топ. Зерттеушілер

 

 

 

Суреттер бойынша

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ортасы

38 мин

 

18 мин

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

1 мин

 

 

 

 

18 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І.Топтық жұмыс.  «Топтық зерттеу» әдісі

І-топ.  Қысымның физикалық мағынасын түсіндіру

ІІ-топ. Неліктен рельстерді шпал үстіне салынатынын түсіндіру

ІІІ-топ. Кітаптың әр қырының үстел бетіне қысым түсіретінін есептеу

 

 Ауызша кері байланыс.

  1. Нені матаға сұғу кезінде шамамен 100 МПа қысым түсіреміз.Сендерге аз қысым немесе керісінше үлкен қысым түсіру туралы ұсыныс түсті. Оны қалай жүзеге асырасыңыздар?
  2. Қысым қандай шамаларға тәуелді?

  

          ҚБ .«Зәулім үй» әдісі

 

1.

 

 

 ІІІ.Жеке жұмыс:

І тапсырма. Мектептен үйге дейін осы тақырыпты ашатын заңдылықтар, формула, өлшем бірліктерді жаз.

 

 

Суреттер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІ тапсырма.Есептер шығару . «Кім  жүйрік?»

 

 

1.Егер ара бізгегі ұшының ауданы 3 · 10–12 см2, ал оның бізгекті батыратын күші 9 мкН болса, ара өзінің бізгегімен адам терісіне қандай қысым түсіруі мүмкін?

 

2 Массасы 45 кг бала шаңғы үстінде тұр. Әр шаңғының ұзындығы 1,5 м, ені 10 см. Бала қарға қандай қысым түсіреді? Оны

шаңғысыз тұрған баланың түсіретін қысымымен салыстырыңдар. Бала бәтеңкесінің ауданы 214 см2.

 

3 Ауданы 0,5 мм2 шегенің ұшы 108 Па қысым түсіру үшін оны қандай күшпен ұру қажет?

 

 

 

 

 

Бағалау критерийлері

 

Дескриптор

 

1.Қысымның физикалық мағынасын сипаттай алады

 

2.Формуланы түрлендіріп, есептер шығара алады

 

1.Қысымның анықтамасын айтты.

2.Қысымның қысым күшіне ауданға тәуелділін айтты.

3.Есептің шартын құрды

4.Есептің шартын құрды

5.ХБЖ – не келтірді

6.Формуланы түрлендірді

7.Есептер шығарды

 

 

 

 

Оқулық,

постер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Суреттер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үлестірмелі қағаздар

 

 

 

 

 

Соңы

 

3 мин

2 мин

 

1мин

 

Рефлексия. «Миыңның суретін сал»

 

Үйге тапсырма: Қысым. Қатты денелердегі қысым

 

Стикер

Қосымша  ақпарат
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

1.Кері байланыс.

2. «Зәулім үй» әдісі

3.Бағалау критерийі және дескриптор

4.Мидың суретін сал

Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс
Топтық жұмыстар арқылы оқушылар барлық тапсырмаларды орындайды.

 

1.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың  бірлескен әрекетін бақылау «Топтық зерттеу» әдісі арқылы айқындалды.

3.Әр оқушының оқу мақсатына жеткендігін анықтау үшін  бағалау критерийлері мен дескриптор  қолдану.

4.Кері байланыс БББ кестесі арқылы жасалды.

 

АКТ – ны қолданамын.
Сабақ бойынша рефлексия Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
— Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

— Бүгін оқушылар не білді?

— Сыныптағы ахуал қандай болды?

— Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

— Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

— Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

 
Қорытынды бағамдау
 

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?

1. Сабақ мақсатының сараланып қойылуы. Қысымды өзгерту әдістерін сипаттауға мүмкіндік берді.

2.Топтық жұмыс барысында оқу әңгімелері өрбіді.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?

1.   Дескриптор арқылы бағалау

2. Есептер шығару барысында формулаларды түрлендіру дағдылары қалыптасты.

 

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

 

Сабақ барысында мен оқушылармен жасаған жұмысымды келесі сабағымда жетілдіруге көмектесетінін білдім.