Дүниеге сәби келді!
Сыныбы: | 10 (орыс класы) | |||||||||||||||||||||||
Пәні: | Қазақ тілі | |||||||||||||||||||||||
Мұғалімі: | Ақтөбе қаласы № 19 ОМ, қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Сауле Жанабиловна Рахметова | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Дүниеге сәби келді! | |||||||||||||||||||||||
Мақсаты: | ||||||||||||||||||||||||
Табыс критерийлері | ||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар | Көпшілік оқушылар | Жекелеген оқушылар | ||||||||||||||||||||||
— тақырып бойынша өз ойын жалпылама білдіре алады;
— кітаптан алынған сұрақтарды қояды; — өзіне қатысты сыни көзқарастан ауытқиды, кейіпкер кемшілігінен аса алмайды. |
— мәтінмен өз бетінше жұмыс жасай алады;
— теориялық білімін тәжірибеде қолданады; — нақтылық болғанмен кітап шеңберінде қалып қояды; — сұрақтарының мағыналы болғанымен, сөздік қорының жұтаңдығы байқалады; — бойындағы негізгі кемшілігін жасырып, үстіртін жауап береді; — айтпақ пікірі қызықты, бірақ ойы шашыраңқы болады.
|
— өз ойын негіздей, дәлелдей алады;
— құбылыстарды салыстырып, олардың ортақ және жеке ерекшеліктерін анықтай алады; — ойлы, өміршең, мағыналы сұрақтар қоя біледі; — өзі туралы ашық жазады, өзіне-өзі баға бере алды. |
||||||||||||||||||||||
Уақыт | Кезеңдері | Тапсырма | Мақсаты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Ресурстар | ||||||||||||||||||
3 мин. | Ұйым-
дастыру |
Оқушыларды шеңбер бойына тұрғызу.Көршім қандай? осы сұраққа жауап беріп, 4 түрлі түсті стикерлерді (ішкі жағында «шілдехана», «балаға ат қою», «қырқынан шығару» ) таңдау арқылы 3 топ құруы керек.
|
Оқушыларды сергітіп, жақсы көңіл-күй қалыптастырып, топтарға бөлу.
Оқушыларды бірігіп жұмыс жасауға үйрету. |
Оқушыларды шеңбер бойына тұрғызады.
4 түрлі түсті смайликтерді таңдатып(ішкі жағында «шілдехана», «балаға ат қою», «қырқынан шығару» ), 3 топқа бөлу.
Бағалау парақшасын тарату (критерия)
|
Оқушылар шеңбер бойына тұрып, бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді, таңдап алған стикердің ішкі жағындағы сөздерді оқып, төменгідегідей топтар құру
1-топ — «Шілдехана» 2-топ –« Балаға ат қою» 3-топ- «Қырқынан шығару»
|
Түрлі түсті стикерлер. | ||||||||||||||||||
3 мин. | Қызығу-
шылығын ояту |
«Суреттер сөйлейді» жұмысын жүргізу (таңдап алған суреттегі дәстүр туралы айту керек)
«Ой шақыру» Сәбиге байланысты салт-дәстүрлерді және әдет-ғұрыптарды атау керек. «Кластер толтыру» Әр топ (шілдехана, сәбиді қырқынан шығару, балаға ат қою) салт-дәстүрлер туралы білгенін А3 қағазға жазып, тақта алдында айту керек |
тақырыпқа қызығушылығын ояту.
белгілі бір ойды еске түсіре отыру |
сұрақ-жауап жұмысы, танымдық тапсырмалар беру,
сәбидің іңгәйлаған дауысын қосып, нені білдіретінін сұрау. Сабақтың мақсатын сұрайды. — Балалар, сәбиге байланысты салт- дәстүрлер мен әдет-ғұрыптарды қай топ көбірек айтайды екен?
-Балалар, 1-топ — шілдехана, 2-топ — сәбиді қырқынан шығару, 3-топ- балаға ат қою туралы 2 минут ішінде білгенін жазып, топ болып жауап беріңдер. |
Оқушылар сәбидің дауысы екенін айтады, сабақтың тақырыбы мен мақсатын айтады.
Оқушылар түрлі салт-дәстүр мен әдет-ғұрыптарды кезек-кезек айтады.
Оқушылар тапсырманы А3 қағазға жазып, тақта алдында жауап береді
1-топ –шілдехана туралы 2-топ-сәбиді қырқынан шығару 3-топ-балаға ат қою
|
Слайд,
суреттер, магнитофон |
||||||||||||||||||
20 мин. | Мағынаны
тану |
Мәтінмен жұмыс
1.Топтық, екеуара, жеке жұмыс түрлерін жүргізу. 2. Мәтінді әр топ өз бетінше оқып шығу
Дәптермен жұмыс Тапсырмаларды орындату
«Дұрыс немесе бұрыс» |
Оқушылардың сыни тұрғыдан ойлау дағдысын жетілдіру.
Өз еріктерімен оқуға, түсіндіруге, талқылауға мүмкіндік беру.
|
-Балалар, бүгінгі сабағымызда қазақтың
1 топ- мәтінде қазақ халқына тән қандай салт-дәстүрлерді байқадыңыздар? 2 топ – осы мәтін бойынша диалог құрыңдар. 3 топ- осы дәстүрлердің қазақ халқының өміріндегі маңыздылығы неде, олар неге үйретеді?
1 топ- мәтіннен қос сөздерді тауып, мағынасын анықтап, ережесін еске түсіндіріп, дүниеге келу тіркесін жіктеу; 2 топ – 3- тапсырманы орындау; 3 топ- 4 -тапсырманы орындау.
|
Мәтінмен танысады, талдайды, ой бөліседі, сұрақтарға жауап береді.
Мәтінмен жұмыс жүргізеді.
Оқушылар тапсырмаларды тақтада, дәптерлерінде орындайды.
|
Оқулық,
Дәптер
|
||||||||||||||||||
7 мин. | Ой
толғаныс |
«Тіл өнері»
Мақалдармен жұмыс көп нүктенің орнына тиісті сөзді тауып қазақ, ағылшын, орыс тілдерінде айту «Түртіп алу»
Бейне жазба мен өлеңді тыңдап, өлеңнен салт-дәстүрлерді, туыс атауларын теріп жазыңдар
|
1.Балалы ….базар,
Баласыз … мазар Үй Дом 2. Бала кезде нені … етсең, соның шырмауында қаласың. Әдет Привычка habit 3.Бала адамның бауыр еті, … нұры Көз Глаза Eyes 4. Бала жетесіз болса … … жерге қаратады, Бала жетелі болса … … елге қаратады. ата –анасын родителей parents
|
|||||||||||||||||||||
3 мин. | Қорытын
ды |
Кестені дұрыс толтыру | Өтілген сабақты пысықтау.
Сыни тұрғыдан бір-біріне баға беруді үйрету. |
Бағалау критерийлерін ұсынамын. |
|
Оқулық,
дәптер |
||||||||||||||||||
2 мин. | Үй жұмысын
беру |
9 -тапсырма 93- бет,
Эссе «Қазақ халқының салт-дәстүрлерінің мағыздылығы»
|
Өтілген тақырыпты пысықтау.
Сабақта алған білімін, ақпаратын ой елегінен қайта өткізу. |
Үй тапсырмасына түсінік береді. | Күнделікке тапсырманы жазады.
|
|||||||||||||||||||
2мин. | Бағалау | Әр топ мүшелері бағалау парағын толтырады. | Оқушының өз ісіне жауапкершілікпен қарауын дамыту. | Оқушылардың күнделіктеріне бағаларын қойып береді. | Оқушылар бағаларын күнделіктеріне қойдырады. | Бағалау парақшасы,
күнделік |
||||||||||||||||||
1 мин. | Кері байланыс,
Рефлексия |
Әр оқушы өтілген сабақ бойынша кері байланыс жасайды. | Оқушылардың жаңа тақырыпты түсінуін, келесі сабаққа ұсыныстарын білу мақсатында. | -Бүгінгі сабақта сені қызықтарған және ойландырған нәрселер?- деген сұраққа мұғалім оқушылардың ауызша, жазбаша берген кері байланыстарын тыңдайды, жинайды. | Оқушылар өз ойларын, ұсыныс пікірлерін жазады. | стикерлер | ||||||||||||||||||