Қара шаңырақ.

 

Сабақ: Мектеп: «Н.Төреқұлов атындағы №13жом»
Сынып: 5 Мұғалімнің аты жөні: Акшаева А
Күні: Қатысқандар: Қатыспағандар:
Бөлім / тақырып Қара шаңырақ.
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: Тірек сөздер мен үсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау.
Сабақ мақсаты: Барлық оқушылар орындай алады: Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжай алады.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Сөздер мен иллюстрациялар арқылы тақырыпты салыстыра алады.
Кейбір оқушылар орындай алады: Сөздер мен иллюстрациялар арқылы әңгіме жаза алады.

 

Бағалау критерий:

 

1.Тірек сөздер мен иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжайды.

2. Сөздер мен иллюстрациялар арқылы тақырыпты салыстырады.

3.Сөздер мен иллюстрациялар арқылы әңгіме жазады.

 

Тілдік мақсат: Оқушылар орындай алады:

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:шаңырақ, дәріптеу,медет тұту.

 

Талқылауға арналған сұрақтар:

1.Қара шаңырақ дегенді кім қалай түсінеді?

2. Қара шаңырақтың киесі қандай?

 

Құндылықтарға баулу:

 

 

Ұлттық дәстүрімізді бала бойына сіңіру, шаңырақтың киелі екенін ұғындыру.
Пәнаралық байланыс:

 

 

Әдебиет, өзін-өзі тану.
Алдыңғы оқу:

 

 

Оқылым, тыңдалым  дағдысы қалыптасқан. Мәтін бойынша түсініктерін көркемдеп жеткізеді.
Жоспар:
Жоспарланған уақыт: Жоспарланған жаттығу түрлері: Ресурстар
      3 минут

 

      2 минут

Ширату жаттығуы:

Психологиялық атмосфера қалыптыстыру.

«Кезбе тілші» әдісі арқылы өткен сабақты еске түсіру,жаңа тақырыпқа қадам.

Оқушыларды түстер арқылы топқа бөлу.

 

 

 

 

 

 

 

Түрлі-түсті қағаздар.

 

 

       10 минут

1.Тапсырма

Оқушылардың тыңдалым дағдысын қалыптастыру мақсатында  «Стоп кадр» әдісі қолданамын.

Бейнефильм көрсету арқылы шығарманың дамуын болжатамын.

1. Мәтінді түсініп тыңда.

2.Тыңдалған мәтіннің дамуын болжа.

3.Мәтіннің мазмұнына сай тақырып қой.

 

 

 

 

Бағалау критерий:

Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжай алды.

 

Дескрипторлар:
1.Мәтінді түсініп тыңдайды.
2. Шығарманың мазмұныны болжайды.
3. Мәтін мазмұнына сай тақырыпты қояды.
     15 минут

 

 

2.Тапсырма

1 Оқушылардың сыни тұрғыдан ойлау мақсатында «Кім тапқыр» әдісін  қолданамын.

1.Қара шаңырақ тіркесіндегі «қара» сөзінің қандай мағынада қолданатынын анықта.

2. Қара шаңырақ ұғымы мен маңызын салыстыр.

3. Дұрыс жауап болатын нұсқаларды сәйкестендір.

Енші                              қызға беріледі.

 

Жасау                             отау құрады.

 

Қыз                                 ұлға беріледі .

 

Ұл                                      ұзатылады.

 

Қима қағаздар,

 

маркер, стикер.

Бағалау критерий:

Сөздер мен иллюстрациялар арқылы тақырыпты салыстырды

 

Дескрипторлар:
1.Қара сөзінің мағынасын анықтайды.

 

2.Қара шаңырақ ұғымы мен маңызын салыстырады.
3.Дұрыс жауап болатын нұсқаларды сәйкестендіреді.

 

 

   15 минут 3.Тапсырма

1. Тірек сөздерді пайдалан

2. 5 сөйлем құрастыр.

3. Сауатты жаз.

 

.

 
Бағалау критерий:

Сөздер мен иллюстрациялар арқылы әңгіме жазады.

 

    

Дескрипторлар:

 

1.Тірек сөздерді  пайдаланады
2. 5  сөйлем  құрастырады.
3.Сауатты жазады..  
Қосымша ақпарат
Саралау

Оқушыларға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыларға тапсырмаларды қалайша күрделендіресіз?

 

Бағалауоқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Денсаулық сақтау технологияларын сақтау.

Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтарын ескеру.

  • Мәтін негізінде қойылған сұрақтарға жауап береді.    
  • Мәтін бойынша илюстрация тапсырмаларды болжап,салыстыра алады.
  • «Кім тапқыр?!» әдісі

Қабілеті жоғары оқушылар еш қиындықсыз берілген тапсырмаларды орындай алады

 

 «Бағдаршам», «Смайликтер»  
Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?

 

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды.  Сабақ орташа деңгейде өтті. Жоспарланған саралау жақсы іске асты, тапсырмалар оқушылардың деңгейіне сәйкес болды. Уақытты үнемді пайдаландым.

Қорытынды:

Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1: «Кім тапқыр» әдісі тиімді шықты.

2 «Стоп кадр»әдісі нәтижелі шықты.

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді ( оқыту мен оқуға қатысты)?

1: Оқушылардың топпен бірігіп жұмыс жасауы

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

1:Сабақ бaрысындa жекеленген oқушылардың сөздік қорлaрының aздығы бaйқaлды. Тіл бaйлығының oсaл түстaры көрінді.

2: