«Алтын адам» археологиялық олжасы. Зерттеу сұрағы: Есік обасынан табылған «Алтын  адам» кім болды?

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

 

 

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы  Мектеп:«Ә.Бөкейханов атындағы лицей-мектеп» КММ

Күні:                                                                                   Мұғалімнің аты-жөні:Елмуратова У.К

Сынып:                      Қатысқандар:                               Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы «Алтын адам» археологиялық олжасы.

Зерттеу сұрағы: Есік обасынан табылған «Алтын  адам» кім болды?

 

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу  бағдарламасына сəйкес)  5.2.3.1-қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын білу;

5.2.2.4- Есік обасынан табылған «Алтын адам» археологиялық олжасының ерекшеліктерін анықтау.

 

Сабақтың мақсаты -Қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын білу.

Барлығы: Алтын киімді адам жайлы біледі;

Көпшілігі:Есік обасының өзіндік ерекшелігін атайды.;

Кейбірі:Есік обасын зерттеу арқылы сақтардың жалпы дүниетанымын анықтайды;

«Алтын адам» археологиялық олжасының ерекшеліктерін анықтай алады;

 

Бағалау критерийі Есік обасынан табылған ескерткіштерді, алтын адам олжасын анықтайды

 

Тілдік мақсаттар Оба-төбе,дөң басына үйілетін,қаланатын тас

Археология- тарих ғылымын заттай деректер арқылы зерттейтін ғылым.

Ханзада –ханның ұлы

Алтын адам – есік қорғанынан табылған сақ тайпасының жас көсемі

 Есік –Алматы облысындағы қорған

Аңдық стиль- аңдарды және аңыздағы ғажайып бейнелерді қолдану.

 

Құндылықтарға баулу Елін, жерін сүюге, мәдени мұраны ерекше құрметтеуге, өмірлік дүниетанымын молайтуға баулу

 

Пəнаралық байланыс  Дүниежүзі тарихы: Алтын киімді адамның әлемдік денгейін анықтату;

Қазақ әдебиетіндегі обалар мен балбалтастың маңызын, қазақ халқының обаларды ерекше құрметтеуіне көз жеткізу;

Бейнелеу өнеріндегі ою өрнектің өзіндік маңызын түсіндіру;

 

Алдыңғы білім

7мин

Үй тапсырмасын қайталау

5сұрақ әдісі

«қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтары»деген тақырыпта

оқушыларды 4 топқа бөліп  (неліктен,қалай,қайда,неге)сұрақтары бойынша алдынғы білімін нақтылайды.

 Бағалау: 5саусақ әдісі бойынша

САБАҚ БАРЫСЫ
Уақыты Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Сабақтың жоспарланған кезеңдері: сабақтың басы Ресурстар
Минут 2

 

 

Қоңырау уақытында сынып оқушылары «Алтын адамның» баскиімі, камзолы, белбеу, тостағаны суреттері арқылы  4 топқа бөлінеді.

 

Нәтижелер рамкасы

Оқушылар сабаққа мақсат қояды

 

 

суреттер
Картамен жұмыс 3мин

Минут 10

Қорғауға 5мин

27мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3мин

 

 

 

 

 

 

5мин

Сабақтың ортасы

 

Мақсат: сақ ескерткіштерінің аймақтық кеңістігін нақты білу;

1.      Қазақстандағы сақ ескерткіштерін картадан белгілейді.

2.      Мәтінмен жұмыс

Есік обасы

«Фрайер моделі»

Ітоп Есік обасы туралы анықтама жазады

ІІтоп- (фактілер): неше км жерде?қай жылы?жасы нешеде?бойы қанша?

ІІІ топ-(дерек көздермен жұмыс)Сақтардың жерлеу әдісі мен жаугершілік шеберлігі туралы қандай жазбаларда кездесетінін табады.

4топ- (қарама қайшы ойлар.)сақтардың тәңірмен байланысы болған?

Бағалау: ( үш саусақ ,бір жұдырық әдісі бойынша)

Мақсат: көру, есте сақтау дағдысы арқылы өзіндік пікір қалыптастыру;

«Алтын адам» бейнематериалындағы сақтардың дүниетанымын сипаттайтын үзіндісін  қосылады.

 

Мақсат: тарихи жәдігерлермен жұмыс жүргізе отыра, жүйелі ойлауға дағдыландыру;

Жәдігерлер сөйлейді әдісі:           аукцион түрінде оқушы өз жәдігерін жарнамалауға тырысады. Толық мазмұнды мағлұмат беруі тиіс.

—          Бас киімі

—          Қару жарағы

—          Киімі мен аяқ киімі

—          Наным сенімі

 Бағалау: бес саусақ әдісі бойынша

73бет оқулық

Карта

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=YA8jHY8oivc

 

 

 

суреттер әр топқа таратылады.

 

Минут 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2мин

 

1мин

Сабақтың соңы

Жалғасын тап… әдісі арқылы

 1.1970 жылы профессор……….бастаған археологтер алғаш рет тоналмаған сақ көсемінің жерлеу орнын тапқан.

2. Ғалымдар қайтыс болған адамның жасы ……болғанын анықтаған.

4. Осы жерден сабында аққұтанның басы бейнеленген күміс қасық……….

5. Есік обасы б.з.б. ………ғасырға жатады.

6. Тас қоршау бағандармен (менгир)қоршалған көсем обаларымен қатар……………..обалары да орналасқан.

7. Оңтүстік  қабырғаға жақын ағаш ыдыстар…….қойылған.

8. Бас жағындағы алтын жалатылған тостағанда сиқырлы ……….. қапсырмалар жатты.

 

Бағалау: жапондық әдіспен бағалау

 

«515 әдісі»— 5 минут ішінде меңгерген 15 термин жазады.

«5-5-1»- әдісі бойынша

5-сөйлемнен тұратын сабақтың қорытындысын жаса

5-сөзге  дейін қысқарт.

1-енді бір сөзге дейін қысқарт

 Бағалау: бес бармақ әдісі

Оқулық 74 бет
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау
Саралап оқыту әдісінің  тапсырма,дереккөздермен жұмыс, қарқын, қорытынды, диалог және қолдау көрсету әдістері қолданылды.

Қабілеті жоғары оқушылар:

-Топты ұйымдастырады

-Тапсырмалар орындау барысында белсенділік танытады,

-Үй тапсырмасын тексеру барысында берілген Қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтары деген тақырыпта «неліктен»сұрағына ауқымды дәлелдермен жауап береді.

Саралау:

-Үй тапсырмасын орындауда «Қайда,неге» деген сұрақ қолдауды қажет ететін балаларға беріледі.

-Мәтінмен жұмыс кезінде оқушыларға фактілермен жұмыс жүргізу қолдауды қажет ететін оқушыларға беріледі.дереккөздкрмен жұмыс және қарама-қайшы ойлар тапсырмасын деңгейі жоғарылау оқушылар белсене қатысады.

-Жалғасын тап әдісі бойынша сабаққа қолдау қажет ететін оқушыларды қатыстыруға болады.

551 әдісі мен 515 әдісінде оқушылар деңгейіне қарай дайындайды.

Ынталандыру,қолдау көрсету,өзара бірін-бірі бағалау,

Әр түрлі тапсырма беру барысында кері байланыс орнату.

Тапсырмалар беру арқылы өзіндік ой,пікір қалыптастыру.

1.      Үй тапсырмасын қайталау- Бес саусақ әдісі

2.      Мәтінмен жұмыс

Есік обасы «Фрайер моделі»  Бағалау:(үшсаусақ,бір жұдырық әдісі бойынша)

3.      Жәдігерлер сөйлейді әдісі:   Бағалау: бес саусақ әдісі бойынша

4.      Сабақтың соңында «Жалғасын тап» әдісінде оқушыларды «Жапондық әдіспен» бағалау» әдісін қолдандым.

5.      515 әдісі және 5-5-1 әдісінде бағалаудың бес бармақ әдісімен бағаладым.     

Оқушылардың сабаққа даярлығын, парталардың дұрыс орналасуын қадағалап, АКТ ны қолдануда қауіпсіздік ережесін сақтау.

 

Сабақ бойынша рефлексия Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен?

 

 

 

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

 

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

 

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет?