Қожа Ахмет Ясауи «Даналық кітабының» идеясы

САБАҚ:  Қожа Ахмет Ясауи «Даналық кітабының» идеясы
Күні:  24. 09. 2018 ж. Мұғалімнің есімі: Билдебекова Г.
СЫНЫП: 8 « А» Қатысқандар саны: Қатыспағандар:
Сабақ негізделген оқу

мақсаты (мақсаттары)

8.Б/С1.Шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар:
·         Шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды.
Оқушылардың басым бөлігі:
·         Шығарманың тақырыбы мен идеясына талдау жасайды.
Кейбір оқушылар:
·         Тақырыбы мен идеясына сай шығармалармен салыстырады және баға береді.
Бағалау  критерийі Шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалайды
Құндылықтар-

ды игеру

 

«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы:

-тіл мен мәдениет;

-өмір бойы білім алу;

-топ мүшесі ретінде жүктелген жауапкершілікті сезіну;

-топтық және жұптық жұмыста ынтымақтастықпен жұмыс жасау

Тілдік құзіреттілік Сопы, хикмет, диуан, ақиқат, адамгершілік, имандылық, әділдік, инабаттылық
Ресурстар Оқулық, суреттер, әртүрлі  заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.
Пәнаралық байланыс Тарих, қазақ тілі.
Алдыңғы тақырып Ахмет Ясауидің «Даналық кітабы»
Жоспарланған

уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде

жоспарланған жаттығулармен қатар,

ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар
Басталуы

 

Ұйымдастыру кезеңі

Қызығушылығын ояту

Шеринг.

1. Кешегі сабақта есте қалған қызықты эпизод пен қиындық туғызған тапсырманы әр оқушы айта отырып, жаңа сабақта атқарылатын іс-әрекеттерге, нені жетілдіруге болатынына болжау жасайды.

2. «1,2,3» санау тәсілі арқылы оқушыларды топқа бөлу.

Сабақтың тақырыбы, мақсаты және бағалау критерийлері таныстырылады.

 

 

 

 

 

 

Болжау» әдісі 

 

 

 

 

Ортасы

 

Талқылау сұрақтары

1. А.Ясауи туралы не білесің? Ол кім?

2. А.Ясауидің бүгінге жеткен шығармасы қалай аталады?

3. «Даналық кітабында» адам бойындағы қандай ізгі қасиеттер дәріптеледі?

4. А.Ясауидің «Хикметтерінен» үзінді жатқа айту.

5. Хикмет сөзін қалай түсінесің?

6. А.Ясауи кесенесінің тарихы туралы не білесің?

 

 Қалыптастырушы бағалау: Мұғалім әр дұрыс жауапқа бір асықтан беру арқылы бағалайды.

 

Топтық тапсырма: Хикметтердің  тақырыбы мен идеясы қандай?

Сатылай кешенді талдау жасай отырып, шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды.

Тақырыбы:

Идеясы:

Жанры:

Шумақ саны:

Тармақ саны:

Бунақ саны:

Буын саны:

Ұйқас түрі:

 

Дескриптор:

  1. Хикметтердің тақырыбы мен идеясын анықтай алады.
  2. Шығарманың тақырыбы мен идеясына талдау жасай алады.

 

«Венн диаграммасы»

«Даналық кітабының» ғибратты ойларын төмендегі кестеде көрсетілген шығармалардың мазмұнымен салыстырады.

 

«Даналық кітабы» Абай. «Отыз сегізінші» қара сөзі Абай. «Ғылым таппай мақтанба»
 

 

   
Ортақ ойлары:

 

 

Жеке жұмыс

«Төрт сөйлем» тәсілі арқылы хикметтердің көркемдік құндылығын бағалау

Пікір. «Даналық кітабы» бойынша өзіндік пікірлеріңді бір сөйлеммен жазыңдар.

Дәләл. Өз пікірлеріңді бір сөйлеммен дәлелдеңдер.

Мысал. Пікірлеріңді өмірмен байланыстырып, мысал келтіріңдер.

Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды шығарыңдар

 

Дескриптор:

1. Өз пікірін дәлелдеуде үзіндіні орынды қолдана алады.

2. Хикметтердің көркемдік құндылығын бағалай алады.

 

Мұғалім кері байланыс береді.

 

Қалыптастырушы бағалау: Мұғалім әр дұрыс жауапқа бір асықтан беру арқылы бағалайды. Қай топ көп асық жинағанын анықтау арқылы топтардың сабаққа қатысу белсенділігін анықтайды.

 

Оқулық

 

 

 

Топтық тапсырмалар

 

Асық

 

 

 

 

 

 

 

 

Сатылай кешенді талдау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Венн диаграммасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Төрт сөйлем» тәсілі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Соңы

Кері байланыс: «3-2-1» стратегиясы

 

—          Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат;

—          Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті;

—          Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет

 

Үйге тапсырма:  «Имандылық»  тақырыбында шығарма жазу.

 

 

 

Кері байланыс ауызша беріледі

Қосымша ақпарат

 

Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау — Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіруге көмектесетін не білдім?