Жидебайға саяхат
Сабақ: Қазақ тілі | Мектеп: №7 мектеп-лицейі | |||||||||||||||||||||||||
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы |
5.10.3. Саяхат және демалыс |
|||||||||||||||||||||||||
Күні: 07.03.2018 ж | Мұғалімнің аты-жөні:Турсынбаева Алмагул Махмудовна | |||||||||||||||||||||||||
Сынып: 5 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Жидебайға саяхат
|
|||||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: | О3. Хат, хабарлама, жарнама, нұсқаулық хабарландырудың құрылымы мен рәсімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар орындай алады:
— мәтінді түсініп оқиды, жанрлық ерекшелігін ажыратады; — хабарландыру, хабарлама, жарнаманың құрылымы мен рәсімделуін біле отырып, жазады; — сан есімнің есептік, реттік, жинақтау түрлерін мағынасына қарай ажыратады, талдайды. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тақырыпқа байланысты өз ойларын, пікірлерін білдіреді. Кейбір оқушылар орындай алады: Жарнама, хабарландыру, хабарламаны өмірмен байланыстыра сипаттай алады. |
|||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері:
|
Білім алушы:
1. Мәтінді оқып, сан есімнің реттік, есептік, жинақтық түрлерін табады 2. Жарнама, хабарландыру, хабарлама құрылымын сақтап жазады, жанрлық ерекшеліктерін анықтайды |
|||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат: | Оқушылар орындай алады:
— Жидебайға саяхат тақырыбына қатысты негізгі ұғымдарды біледі — Мәтін арқылы ұлттық көрнекті тұлғаларды таниды Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Қорық, кесене, мұражай, жарнама, ақпарат және туристік агенттіктер Талқылауға арналған сұрақтар: Қазақ халқы Жидебай жерін неге қастерлейді? |
|||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс: | Қазақ әдебиеті, тарих, география | |||||||||||||||||||||||||
Тақырып бойынша алдыңғы бөлім : | Есептік, реттік, жинақтық сан есімдер туралы біледі.
Хабарлама, жарнама, хабарландыру құрастырып жаза алады. |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу: | Сын тұрғысынан ойлау, қарым-қатынас жасау қабілеті, өзгелердің көзқарасына құрметпен қарау. Мәңгілік ел, Рухани жаңғыру идеясы негізінде туған жерді қастерлеу | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарлан-ған кезеңдері |
Жоспарланған жұмыс түрлері
|
Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы:
2 минут |
1. Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу, түгелдеу
|
|||||||||||||||||||||||||
6 минут
|
Үй жұмысын сұрау:
1. Берілген тапсырма бойынша сан есімнің есептік,реттік, жинақтық түрлеріне талдау жасайды. 2. Хабарлама, хабарландыру, жарнаманың анықтамаларын айтады. ҚБ: Бағдаршам арқылы бағалайды. |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы:
2 минут |
Жаңа сабақ:
1. Топқа бөлу: Үш түсті парақшалармен үш топқа бөлінеді. 1-топ: Туристік агенттік 2-топ: Ақпараттық агенттік 3-топ: Жарнама агенттігі |
Қызыл
Сары Көк түсті қағаздар қиынды- сы |
||||||||||||||||||||||||
2 минут | Ойшақыру: Жидебай жері туралы видеоролик көрсетіледі. |
Видео ролик |
||||||||||||||||||||||||
10 минут
2 минут
|
1-тапсырма: ( Т )
Мәтінді оқып, есептік, реттік, жинақтық сан есімдерді ажыратыңдар, тірек сөздерді табыңдар. Дескриптор: Білім алушы: — мәтінді оқиды; — тірек сөздерді жазады; — сан есімдерді мағыналық түріне ажыратады. Мәтін
ҚБ: Топтар өзара бірін-бірі критерий бойынша бағалайды. |
Парақша- лар
|
||||||||||||||||||||||||
3 минут |
2-тапсырма: ( ЖЖ )
«Жарнама агенттігі» тобы: Сан есімдерді қатыстыра отырып, Жидебайға жарнама жасаңдар. «Туристік агенттік» тобы: Сан есімдерді қатыстыра отырып, Жидебайға саяхатқа шақыру туралы хабарландыру жазыңдар. «Ақпараттық агенттік» тобы: Жидебайға жасалған саяхат туралы хабарлама жазыңдар. Дескриптор: Білім алушы: — сан есімдерді қатыстыра отырып жазады — сыныпта оқиды ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бағаланады. |
Флипчарт Маркер-лер |
||||||||||||||||||||||||
9 минут
2 минут
|
3-тапсырма: (Ж)
Семантикалық картаны толтырыңдар
Дескриптор: Білім алушы: — жанрлық түрлерін ажыратады — мұғалім кестені кілт бойынша тексереді. ҚБ: Мұғалім ауызша бағалау жасайды. |
кестелер
|
||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңсоңы:
минут
|
Сабақты бекіту:
4-тапсырма: (Ж) «Буриме» әдісі арқылы өлеңді аяқтап жазыңдар. ————————-барамын. ————————-аламын. ————————-табамын. ————————-жанамын. Дескриптор Білім алушы: — өлең шумағын құрастырады — сыныпта оқиды. ҚБ: Мұғалім ерекше ақынды мадақтайды. |
парақша |
||||||||||||||||||||||||
1 минут
|
Үй тапсырмасы:
Жидебай мен Қорқыт кесенесін салыстыру |
|||||||||||||||||||||||||
Рефлексия
3 минут
|
А Б А Й
Дескриптор Білім алушы: — сабақтың ұнаған кезеңдеріне сәйкес түстерді жапсырады — өзін- өзі бағалайды ҚБ: Мұғалім ерекше ақынды мадақтайды. |
Төрт түсті стикер |
||||||||||||||||||||||||
Қосымша
ақпарат |
Жидебай батыр, Жидебай кесенесі, Жидебай қорығы, Абай мұражайы туралы ақпараттар
|
|||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыға мейілінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс | ||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||