Үшбұрыштарды шешуде косинустар және синустар теоремасын қолдану. Тест..

 

 

Бекітемін      

Пән  мұғалімі                 Пәні     Геометрия            Класы  9ә                 Күні 

Сабақтың  тақырыбы  Үшбұрыштарды шешуде косинустар және синустар теоремасын қолдану. Тест..

Сабақтың мақсаты Үшбұрыштарды шешуде косинустар және синустар теоремасын қолдану

Есептер шығару барысында синустар теоремасын  пайдаланудың тиімді әдістерін меңгеру. Сырртай сызылған шеңбердің радиусын табу

бірлесе жасай білуге дағдыландыру

Күтілетін нәтиже Теоремаларды, формулаларды   тиімді пайдалана алады

сыни ойлайды

бірлесе жұмыс жасай алады.

Түінді идея  Формулаларды дұрыс  қолдана біледі, дәлелдейді
Сабақтың әдістәсілдері Рефлексия. «Комплимент» , «Көңіл күй «
Кіріктірілген модуль Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер,  диалог,  оқыту үшін  бағалау және оқу үшін бағалау , АКТ, Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу, Талантты және дарынды балаларды оқыту.
Сабақтың кезеңдері Мұғалімнің ісәрекеті Оқушының ісәрекеті Бағалау Ресурстар

 

Уақыт Сабақ барысы Міндеттері

 

Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Әдіс-тәсілдер  
2 мин

 

 

Ұйымдастыру кезеңі

 

Психологиялық

ахуал орнату.

Амандасу. Оқушыларды түгендеу.

Оқушылар қиылған бөліктері  бойынша  суретті жинау арқылы топқа бөлінеді.  Сурет жинақталғанда онда жазылған тапсырманы орындайды 

Амандасады. Жоқ оқушыларды атайды. Диалогттік оқыту  
3 мин

 

Тақырыпқа шығу.

 

а) Еске түсіріп, ой қозғауға түрткі болу. —  Мақсатымыз қандай болады деп ойлайсыздар? Сабаққа сәйкес келетін мақсаттарды атайды. СТО  (миға шабуыл)

Диалогтік оқыту.

 
5  мин

 

 

Білу Өткен тақырыпты еске түсіріп, қайталау —       Синустар, косинустар теоремасын   қай уақытта және не үшін пайдалана алатын едік??

 

—       Оқушылар әрбір формуланы естеріне түсіреді СТО,

Диалогтік оқыту.

 
10мин    Түсіну Оқылымның мәнін түсіну, өмірмен тығыз байланысын түсіну —       Бұл тақырып неліктен пайда болған?

 

   Талқылай отырып өмірмен сәйкестендіру үшін ғаламтордан осы тақырыптың шығу  тарихын қарайықшы

 

-Не үшін енгізілген және қай салаларда пайдаланылған?

  Оқушылар (жұппен) ғаламтордан  мәліметтерді тауып, оқып ой бөліседі.

ü  енгізгенін анықтайды.

СТО, жұппен жұмыс,

көшбасшылық, формативті бағалау,

оқыту мен оқуда АКТ пайдалану

 
7 мин Қолдану. Ережелерді, формулаларды есеп шығаруда пайдалану  Әр формуланы пайдаланып шығуға бір-бір есептен беріледі Есептерді  формулаларды пайдалана отырып  топпен шығарады Жас ерекшелігіне байланысты тапсырмалар  
1мин Сергіту сәті Жалғасын табу  
5 мин   Тәжірибеден өткізу мақсатында  тапсырма беру —        Синустың теоремаларының  мағызы неде? Оқушылар берілгендердің мәндерін ажырата отырып,  саралайды. маңызына тоқталады. Диалогтік оқыту,, бағалау  
8 мин Жинақтау Тақырып бойынша барлық мағлұматтар еске түскенін анықтау үшін тест тапсырмасын алу — Тақырыпты талдадық, тарихын білдік, формулаларды қайталауға есептер шығардық,

енді қандай тапсырма орындалмай қалды ?

Әр  оқушыға тест тапсырмасы беріледі

1. ,  болатын ABC тік бұрышты үшбұрышына сырттай сызылған шеңбердің радиусын табыңыз.

A) 1  B)    C) 2   D)    E)

 

2. Радиусы 10-ға тең шеңбердің центрінен ұзындығы 12-ге тең хордасына дейінгі қашықтықты табыңыз.

A) 6.B) 8.C) 10.D) 9. E) 12.

3. Үшбұрыштың төбелері берілген. Үшбұрыштың бұрыштарының косинусын есептеңіз.

А)

В)

С)

Д)  

Е)  .

 

 

Оқушылар өмірмен байланысты есептер шығаруға   ұсыныс жасайды.

 

 

Оқушылар орындайды.

Дарынды және талантты оқушылармен жұмыс.  
4мин Бағалау.

.

Берілген тапсырмаларды бағалау

Үйге №267

 

«Топпен жұмыс», «Жұппен жұмыс»бағалау парағы бойынша бағалайды.

Сабақты қорытындылап, баға қою.

Рефлексия. «Комплимент»

—  Комплимент-мақтау;

—Комплимент  жұмыс жасауын мадақтау;

—Комплимент рахмет

«Топпен жұмыс», «Жұппен жұмыс»бағалау парағы бойынша бағалайды. Оқушылар сабақтағы іс-әрекет бойынша өз ойларын айтады.

 

Оқыту үшін  бағалау және оқуды бағалау  
Не сәтті өтті?  

 

 

 

 

     
Не сәтсіз өтті?