Бүйрек ауруларының алдын алу. Өрлеме және төмен түсетін инфекциялар. Бүйрек ауруларының себептері. Спиртті ішімдіктің зияны. Су және минералды заттардың организм үшін маңызы. Су ішу режимі.

 

Мұғалім Мақсұтова Азаткүл
Күні  
Сынып 8 «А»
Тақырыбы Бүйрек ауруларының алдын алу. Өрлеме және төмен түсетін инфекциялар. Бүйрек ауруларының себептері. Спиртті ішімдіктің зияны. Су және минералды заттардың организм үшін маңызы. Су ішу режимі.
Негізгі түйінді идеясы Ағзадағы зиянды элементтердің көбеюі бүйрекке теріс әсер етеді.
Оқу мақсаты Бүйрек ауруларының түрлері, олардың белгілері мен емделу тәсілдерімен танысу. Су мен спиртті ішімдіктің бүйрекке әсері.
Табыс критерийлері
Барлық оқушылар Көпшілік оқушылар Жекелеген оқушылар
Бүйрек ауруларының түрлерімен танысады.

 

 

 

 

 

Бүйрек ауруларының түрлері және оның пайда болу жолдары жайлы мәлімет жинақтайды. Оны емдеу жолдарымен танысады. Бүйрек ауруларының түрлері және оның пайда болу жолдары жайлы мәлімет жинақтайды. Оны емдеу жолдарымен танысады. Бүйрек қызметіне ішімдіктің қаншалықты әсер ететінін ұғынады.
Кезеңдер Уақыты Мұғалімнің әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар
I Ұйымдастыру бөлімі  

3

 

 

 

 

 

·         амандасу;

·         түгелдеу;

·         оқушының назарын сабаққа  аудару;

·         оқу құралдарының дайындығын   тексеру;

·         әр түрлі смайликтер арқылы топқа бөлу;

*психологиялық ахуал қалыптастыру; бойларындағы қорқынышты, кедергілерді    стикерге жазуды сұрайды және барлығын

жинап  қоқыс жәшігіне тастайды;

амандасу;

кезекшілік

міндеттерін

атқару;

сабаққа дайындалу;

стикерге бойларында-

ғы қорқыныш сезімдерін жазады;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

стикер

II Үй тапсырмасын сұрау 3

 

 

 

«Сен маған, мен саған» әдісі

*Әр топ бір-біріне 3 сұрақтан қояды.

 

оқушылар бір-біріне сұрақ қояды Формативті бағалау

(жұлдыз-

шалар)

жұлдызша
III Кіріспе 4 «Миға шабуыл»

*Видео көрсетіледі;

-Оқушылар видеодан не байқадық?

-Бүйректе қандай өзгерістер байқалады?

-Науқастан проблемалық хат

оқушылар сұрақтарға жауап береді    

видео,хат

IVНегізгі бөлім

Топтық жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жұптық жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жеке жұмыс

16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

«Рөлдік ойын» әдісі

*Әр топ өздері қалаған түрлі түсті конверттерді таңдап алады. Конверт ішінде бүйрек ауруларына мәлімет берілген.Төмендегі тақырыптар бойынша рөлдік ойындар көрсетілу керек.

I-топ: Емханадағы дәрігер мен науқастың әңгімесі.

II-топ:Дәріханадағы дәрігер мен науқастың әңгімесі

III-топ:Дәрігер мен кішкене жасөспірімнің әңгімесі

IV-топ:Дәрігер мен науқас баланың анасының әңгімесі

 

 

 

«Жалғанын тап» әдісі

*Әр топтағы 2 оқушыға ортақ тапсырма, аурудың аты беріледі. Сол аурудың өзіне тән белгілері туралы 2 шындық 1 жалған мәлімет жазады. Оны келесі жұп қай белгі жалған, шындық екенін анықтау қажет.

1.       Қуықтың қабынуы(цистит)

2.       Балалардағы созылмалы пиелонефрит

3.       Несептас ауруы(уролитиаз)

4.       Шыжың ауруы(энурез)

 

«Лездеме» әдісі

*Әр топтан бір оқушы қорапшаның ішінен аурудың аты жазылған кеспе қағазды таңдап алады, сол жазылған парақтағы аурудың туындау себептерін айтып отырған оқушыларға жасырады. Отырған оқушылардың ішінде кімде-кім ауру атын тапса келесі кеспе қағазды таңдау құқына ие болады.

1.       Қуықтың қабынуы(цистит)

2.       Балалардағы созылмалы пиелонефрит

3.       Несептас ауруы(уролитиаз)

4.       Шыжың ауруы(энурез)

таңдалған тақырыптар бойынша рөлдік ойын

көрсетеді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 оқушы жұптасып алдарына ұсынылған парақшаға жазады

 

 

 

 

 

Қорапшаның ішінен ауру аты жасырылған кеспе қағазды алып,отырған оқушыларға жасырады.

Формативті бағалау

(шапалақ арқылы)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

жұлдызша

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Формативті бағалау

(смайликтермен)

 

 

 

конверт,

таратпа қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

таратпа қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

қорапша,

 

V Қортынды

 

 

5 «А,Ә,Б» әдісі

*Экранға сұрақтар беріледі.

  1. Адам зәрінің қанша пайызы судан тұрады?

А) 60 %   Ә)96 %   Б)100%

  1. Бүйрек ауруларын емдейтін дәрігер?

А)Хирург Ә) Окулист Б) Уролог

  1. Түнде зәр тоқтамау ауруы?

А)Энурез    Ә)Цистит    Б)Уролитиаз

  1. Шыжың ауруын басқаша қалай атаймыз?

А)Энурез    Ә)Цистит    Б)Уролитиаз

  1. Қуық қабынуын басқаша қалай атаймыз?

А)Энурез    Ә)Цистит    Б)Уролитиаз

Әр оқушы сол сұрақтарға алдарына ұсынылған әріп жазылған парақшалар арқылы жауап береді. Формативті бағалау

(смайликтермен)

алтын балық тәжі
Үй жұмысы 1 Бүйрек ауруларының халықтық емі  туралы мәліметтер жинақтау.     интербел-

сенді тақта

Бағалау 1 Ашық журнал

 

    ашық журнал парағы
Рефлексия 2 «Бұлт,жаңбыр,күн»  әдісі

*Сенімсізбін

Жартылай сенімдімін

Сенімдімін

Оқушылар өз ойларын стикерлерге жазып жабыстырады.   стикер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рефлексия

 

 

Не сәтті болды?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не сәтсіз болды?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Нені жақсартуға болады?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мен өз дағдыларымда нені дамыта алдым?

 

 

 

 

 

 

 

Нені өзгертуге болады?