Авогадро заңы. Молярлық көлем.

 

 

 

Пәні: химия

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Стехиометриялық есептеулер.

Мектеп: ҰАББ «Ғ.Садвақасов атындағы Үлкен Ақсу орта мектебі»
Күні:    16.11.2018ж Мұғалімнің аты жөні:Усенова Г.К
Сынып: 8А Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақ тақырыбы Авогадро заңы. Молярлық көлем.
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) 8.2.3.6 -Авогадро заңын білу және қалыпты және стандартты жағдайлардағы газдар көлемін есептеуде молярлық көлемді қолдану
Сабақ мақсаты Барлық оқушылар:

Зат мөлшерінің, мольдің, Авогадро заңының, газдың молярлық көлем  анықтамасын біледі, формуласын жаза алады .

Оқушылардың басым бөлігі:

 Зат мөлшерінің, Авогадро заңының, газдың молярлық көлемін не үшін қолданатынын түсінеді,есептер шығаруда қолдана алады.

Кейбір оқушылар.

Формулаларды түрлендіріп, күрделі есептер шығара алады. Өз бетімен есеп құрастыра алады.

Бағалау  критерийі      — Зат мөлшерінің өлшем бірлігі ретінде Мольді анықтайды және  Авогадро санын есептер шығаруда қолданады.

— Көлем мен молярлық көлемді ажырата алады.

— Газдарға қатысты  есептер шығара алады.

Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар орындай алады: моль дегеніміз-……..,

қ.ж. көлем дегеніміз-………..,

салыстырмалы молекулалық масса дегеніміз-……….

Негізгі сөздер мен тіркестердің ағылшынша және орысша аудармаларын біледі:

 Моль-mole,

Авогадро заңы-Avogadro’s law

газдардың молярлық көлемі-molar mass of gas.-

Молекула саны-molecules number

Қалыпты жағдай-STP standard temperature and pressure

Мольдік көлем-molar volume

Сыныптағы диалог/жазылым/ үшін пайдалы тілдік тіркестер:

Авогадро заңы дегеніміз не?

Молярлық көлемді қолданып есептеу

Құндылықтарға баулу

 

   Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығын басшылыққа ала отырып, есептерді шешу  арқылы шағын топтарда диалогқа түсіп, сыни тұрғыдан ойлау дағдыларын қалыптастыру.
Пән аралық байланыс Физика- газ заңдары

Математика-сандық есептер

Алдыңғы білім 7.1.2.1Атомдар және молекулалар айырмашылығын сипаттау

7.1.2.12 Зат формуласы бойынша салыстырмалы молекулалық массаны есептеу

 

 
Жоспарланған сабақ кезеңдері Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет)

 

Ресурстар
 

Сабақтың басы

 

2минут

 

 

Үй тапсырмасын сұрау

10 минут

 

 

 

 

 

Ұйымдастыру кезеңі.

Good afternoon boys and girls.I am glad to see you.

How are you?

What date is it today?

What is the weather like today?

Шеңберде тұрып «Сын есім талдау» арқылы психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру.

 

Үй тапсырмасын тексеру.

«Конвертегі сұрақтар» арқылы жұптық жұмыс жүргізу.

1-жұп.Зат мөлшері 1,6 моль оттек сутекпен толық әрекеттесті. Түзілген судың зат мөлшерін анықтаңдар.

 

 

2-жұп. Күкіртсутек оттекте шала жанғанда күкірт түзіледі. Реакция нәтижесінде 4 моль күкірт түзілсе, реакцияға оттектің қандай массасы қатысқан?

3-жұп. Массасы 13г мырыш сұйытылған тұз қышқылымен әрекеттескен де түзілетін мырыш хлоридінің массасын есептеңдер.

4-жұп. Массасы 13 г мырыш сұйытылған тұз қышқылымен әрекеттескенде бөлінген сутектің зат мөлшерін есептеңдер.

5-жұп.Бөлшек саны 1,806*1023 болған СО2 нің зат мөлшерін табыңдар.

6-жұп.1,5 моль алюминийдің массасын есептеңдер.

 

Тапсырмаларға дискриптор:

Есептің қысқаша шартын жаза біледі;

Сәйкес химиялық реакция теңдеулерін құрып, теңестіре алады;

Зат мөлшерін байланыстыратын формуланы қолданады;

Дайындалған алгоритм бойынша есепті шығарады.

Бағалау. «+» «-» әдісі тапсырманы дискриптор арқылы бағалайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А4 парақтары

 

 

 

 

 

 

 

Кеспе материалдар

 

 

Сабақтың ортасы 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                   

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаңа тақырыпқа шолу.

Слайдтағы портретпен суреттерді көрсету арқылы сабақтың мақсатымен тақырыбын анықтау.

Авогадро заы. Мольдік көлем.

Мақсат:

Авогадро заңын білу және қалыпты және стандартты жағдайлардағы газдар көлемін есептеуде молярлық көлемді қолдану

 Мұғалімнің түсіндірмесі.

Оқушыларға физика курсында қаралған газ заңдарын еске түсіру арқылы жаңа сабақты бастаймын.Газ заңдарының бірі- Авогадро заңы (1811ж).Қалыпты жағдайда кез-келген газдың көлемі 22,4 л/мольге тең (Vm). Көлемді анықтау формуласы   V=n*Vm осы формуладан зат мөлшері n=V/Vm. Газ тәрізді заттардың массасы немесе молекула саны берілсе, алдымен сол заттың зат мөлшерін анықтап, көлемін есептейді. Осы формулалар көмегімен есептер шығарып, тапсырмалар орындайық.

 

Терминдермен танысу. «таратпа қағаздар»

Моль-mole,

Авогадро заңы-Avogadro’s law

газдардың молярлық көлемі-molar mass of gas.-

Молекула саны-molecules number

Қалыпты жағдай-STP standard temperature and pressure

Мольдік көлем-molar volume

 

Жаңа тақырыпты бекіту.

Оқулықпен жұмыс. Топтық жұмыс.

1-топ. 5-есеп.

2-топ 6-есеп.

3-топ. 7-есеп.

 Дескриптор:

1. Мольдің көлемнің формуласын, өлшем бірлігін біледі

2.Авогадро санының мәнін анықтайды                                                                                          3.Қалыпты жағдайды өлшемін біледі

ҚБ  «Ынталандыру, қолдау көрсету» әдісі

 

Тез доп лақтыру арқылы     «Дұрыс, бұрыс» ойыны   (жеке жұмыс) 

Берілген тапсырманың дұрыс не бұрыс екенін айтады.

Тапсырмалар      Дұрыс    Бұрыс
1 Зат мөлшерінің өлшем бірлігі-г\моль   +
2 6,02х1023моль-1 Авогадро тұрақтысы +  
3 2моль суда 2моль сутек болады  
  Алюминий оксидінің молярлық массасы 43г\моль  
6 Қалыпты жағдайда

1 моль газ көлемі 22,4л/мольға тең

+  
7 3,01х1023молекула азоттың зат мөлшері 1моль  

 

Дескриптор

1  Зат мөлшерін анықтайды

2  Қосылыстағы бөлшектер санын анықтайды

3  Қосылыстың молярлық массасын табады

ҚБ «Досыңды бағала» әдісі

 

 

 

 

оқулық

АКТ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кеспе қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Флип чарт, маркерлер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кеспе қағаздар

 

 

Сабақтың соңы

5 мин

 

 

 

 

2 мин

 Кері байланыс  «Ойды аяқта»

1.Бүгін мен білдім……..

2.Мен үйрендім…………

3.Қолымнан келеді…..

4.Қиындық тудырды……

 

Үйге тапсырма:§18   №2-4,8жаттығу

 

 

 

стикерлер

Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау
Сабақ бойынша рефлексия

Оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме?  Егер жетпесе неге?

 Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттары сақталды ма?  Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неге?

 

Осы бөлімде сабақ туралы ойланыңыз.  Сол жақтағы бағанның негізгі сұрақтарына жауап беріңіз. 
 
Жалпы бағалау

 

 

Сабақтың екі көрінісі жақсы өтті (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

 

2:

 

Сабақты жақсартуға ненің әсері тиуі мүмкін (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

 

2:

 

Сабақ барысында мен сыныппен бөлек оқушылар туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек?

 

 

 

Тексеріліді:                                           15.11.2018ж