Қазақстанда өндірілетін азық-түлік өнімдері

\

 

 

Пән:Дүниетану Күні:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі «Тағам және сусын»

Сынып:1сынып

Мұғалімнің аты-жөні:Кариманова Анар

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны

Сабақ тақырыбы Қазақстанда өндірілетін азық-түлік өнімдері
Оқумақсаты: 1.1.1.5.Тұтыну заттарына деген өз қажеттіліктерінің құрылымын,олардың қайдан келетінін анықтау
Сабақ мақсаты Барлық оқушы орындай алады:Тағамдарды ақшаға сатып алу керектігін біледі

Көпшілік оқушы орындай алады:Тағамдарды өндіретін адамдардың еңбегі екенін түсінеді.

Кейбір оқушы орындай алады: Қазақстанда өндірілетін өсімдік және мал өнімдерін ажырата  алады.

Ойлау деңгейінің дағдылары Білу, түсіну, қолдану
Бағалау критерийлері 1.Тұтыну заттары қайдан келетінін анықтайды

2.Тұтыну заттарының алу көзін анықтайды

Тілдік мақсат Диолог

-Қайдан сатып алуға болады?

-Неліктен сатып аламыз?

-Қалай сатып аламыз?

Тірек сөздер:өндіріс-производство-production

Өнім-продукция-product

Құндылықтарды дарыту Оқушыларға Қазақстан  өнімдерімен байланысты  тапсырмаларды  орындату  арқылы  еңбек  және  шығармашылық, қазақстандық  патриотизм  және  жаһандық  азаматтық, өмір бойы  білім  алу  сияқты  құндылықтарды  дарыту.
Пәнаралық байланыс Картамен жұмыс(дүниетану),Сенің 100 теңгең бар.Осы ақшаға не сатып алуға болады?(математика)Оқушылар жұмыс дәптерінде бірінші тапсырманы бояйды(көркем еңбек)
Бастапқы білім Алдыңғы сабақтарда оқушылар тағамдар мен сусындар туралы әңгіме жүргізді.  Дұрыс тамақтану туралы ұғым қалыптасты.

 

 

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақта жоспарланған іс -әрекет Ресурстар
Сабақтың басы  

(Ұ)1.Ширату жаттығуы«Сәйкестендіру » әдісі

Оқушылар ақшаға сатып алатын өнімдерді сәйкестендіреді:

-Олар сенің уйіңе қайдан келеді :

-Нені тегін алуға болады :

-Қандай өнімдерді еңбек ету арқылы аламыз?

Жаңа сабақтың мақсаты айқындалады

(Т) «Белсенді оқу»«Қане, зерттейік!»

Қалтаға салынған тағамдар ұсыну.

-Бұл заттарды біз қайдан кездестіреміз?

-Не үшін қажет?

Ақшаға сатып алынатын заттарды ата.

Олар сенің үйіңе қайдан келеді?

Нені тегін алуға болады?

Оқушылар  қойылған  сұрақтарға  жауап беріп, өз  ойларымен  бөліседі.

Өнімдерді тегін алу үшін не істеу керектігі  талқыланады. Оқушылар  еңбек  жайлы өз  ойларын  айтады.

Оқушылардың  жауаптарын  толықтырып, өнім, ақша  терминдерін еңгізу.

Жаңа тақырыпқа тұжырым жасалады.

ҚБ: Тұтыну заттарының қайдан келетінін біледі

(Т )«Ізден» айдары бойыншажұмыс

Тиындарға қарап айырмашылығын табу, 100теңге не сатып алуға болатынын табады.

Қорытынды саралау

Оқушылардың жауаптары сараланады

Мақал-мәтелмен жұмыс.

Тапсырманың тәрбиелік мәнін күшейту үшін «Еңбегің қатты болса, татқаның тәтті болар» мақаланың мағынасын қалай түсінгендерін сұрау. Оқушылар мақалдың мағынасын топ ішінде талдайды. Оларға нәтижеге қол жеткізу үшін көп еңбек ету қажет екені туралы тұжырым жасауға көмектесу.

Дәптермен жұмыс

(Д) «Ботаға көмектес» айдары

«Сәйкесін тап» әдісі

(Жаңа тақырып туралы түсінігін анықтау  мақсатында)

Тапсырма:Бота тағам өнімдерін осылай бөлді.Қатесін тауып,суреттерді боя.

БК:Тұтыну заттарының алу көзін анықтайды —

Дескриптор: өсімдік өнімдерін қайдан келетінін біледі

Мал өнімдерін қайдан келетінін біледі

«Көршіңді тексер» әдісі. Өзара бағалау

Сергіту  сәті:Өнім  жинау  туралы

Ормандағы  аюдың  құлпынайы көп екен.

Құлпынайын қазір біз, теріп-теріп аламыз.

Себеттерге  саламыз.  Оқушылар  қимылмен  көрсетеді.

(ҰЖ)«Ойымды жалғастыр» әдісі

-Әже,бұл тағамдар дастарханға қайдан келеді?

-Бұл тағамдар дастарханға келу үшін көп адам еңбек етеді

-Еңбек ету нәтижесінде қаражат береді

-Біз оған тағам сатып аламыз

-Мал өнімдерін сатып алуға боламыз

-Мал өнімінен сүт тағамдарын,ет тағамдарын тегін аламыз

Қб:Тұтыну заттарының қайдан келетінін біледі

(Т,МК) Картамен жұмыс

Бұл не?Тұсбағдардан нені көреміз?Тұсбағдар арқылы тұрған жерімізді анықтап аламыз.

Картаның суретін көрсету

-Бұл не?Картадан Қазақстанның төрт тұсын анықтап аламыз (Солтүстік Қазақстан,Оңтстік Қазақстан, Батыс Қазақстан, Шығыс Қазақстан )

Мұғалім:

Қазақстанда не өндіріледі,Қазақстан қандай өнімдер өндіреді, өнімнің құрамы туралы айтамыз

Мақсаты:Қазақстанда  өндірілетін  өнімдермен таныстыру

Зерттеу Сұрақтар арқылы

(Д)Дәптермен жұмыс

(Бекіту мақсатында )

Т) «Қажетті азық-түлік» пирамидасыайдары

Оқушылар күнделікті тұтынатын тағамдарынан қажетті азық-түлік пирамидасын жасайды

Мұғалім  тамақтану  пирамидасын  әр топқа  таратады

-Балалар, мына  пирамидаға  назар  аударыңдар.

-Бұл пирамида  неше  бөліктен  тұрады?

-Пирамиданың  қай  бөлігі  ең  маңызды  деп ойлайсыңдар?

-Неліктен?

Оқушылар пирамиданың  ең  төменгі  сатысындағы  тағамдарды  айтады, талқылайды,бұл  ең  пайдалы  тағамдар  екені  түсінеді.

ҚБ:Тұтыну заттарының маңыздылығын анықтайды

Өзара кері байланыс беру

Өнімдердің аққорапшалары, Күріш, сұлы жармасы,

шырын, айран қорапшалары, суреттер, т.б.

 

Презентация «Отандық»

 

 

Өнімдер бейнеленген суреттер,

сөйлемдер,  флипчарттар,

қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар

 

 

 

 

 

 

 

 

Рефлексия  Рефлексия: «Жүректен жүрекке» шеңбері

Оқушылармен  шеңберге  тұрып,  сұрақтарға  жауап  алу, сабақта  алған түсініктерін  анықтау.

Сабақ өз мақсатына жетті.

Сабақта оқушылар қызығушылық танытты,жалықпады.

Сабақ кезендерін ұтымды пайдаландым.

 

«Бағалау» парақтары

 

 

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді қолдайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлапотырсыз.(Т )«Ізден» айдары бойынша жұмыс

Тиындарға қарап айырмашылығын табу, 100теңге не сатып алуға болатынын табады.

Қорытынды саралау

Оқушылардың жауаптары сараланады

 

 Бағалау- оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
 Кейбір оқушылар топтық жұмыста  жетекші рөл атқарады,

«Еңбегің қатты болса, татқаның тәтті болар» мақаланың мағынасын қалай түсінгендерін айтады;

жұмыстардың нәтижесіне қарай өз ойларын білдіреді.

«Сен білесің бе?»  айдары бойынша жекелеген оқушыларға ізденуге

Тапсырма беремін

 

Оқушыларды ынталандыру мадақтау сөздерін  қолдану.

 

Дұрыс тамақтану, денсаулық сақтау