Мәшһүр Жүсіп Көпейұлы өмірі мен шығармашылығы
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пәні:қазақ әдебиеті | Сыныбы:10 «А» | |
Тақырыбы:Мәшһүр Жүсіп Көпейұлы өмірі мен шығармашылығы | ||
Мақсаты: Мәшһүр Жүсіп Көпейұлының өмір жолы туралы түсінік бере отырып, шығармашылығынан мәлімет алуға, шығармаларының тақырыбы мен идеясын ашуға, оқушылардың көркем оқу шеберлігін, ой-өрістерін дамытуға, поэзиялық шығармаларды талдауға орта құру. | ||
Күтілетін нәтиже: | ||
Барлық оқушылар | Оқушылардың көпшілігі | Жекелеген оқушылар |
Мәшһүр Жүсіп Көпейұлының өмірі мен шығармашылығымен танысады. | Мәшһүр Жүсіп Көпейұлы шығармаларын талдайды, өлеңдерін жатқа айтады. | Шығармашылық жұмыс істеуге дағдыланады. Өз ойын еркін жеткізе алады. |
Бастапқы білім: Мәшһүр Жүсіп Көпейұлы кім? Шығармалары. Шығармаларының тәрбиелік мәні? |
Кезең уақыты | Оқытудың формалары, әдістері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Ресурстар, көрнекіліктер | |||||||||||||||||||||||||||
І. Ұйымдастыру | Ұжымдық | Сәлемдеседі, түгелдейді, оқу құралдарын тексереді. Сабаққа көңілін аудартады. Сыныпты топқа бөледі. Бағалау парақшасы таратады. | Сәлемдеседі. Кезекші мәлімет береді. Топ болып құралады. | Оқулық, бағалау парағы. | |||||||||||||||||||||||||||
ІІ. | Қызығушылықты ояту. «Серпілген сауал» стратегиясы. | 1.М.Ж. Көпейұлының өскен ортасы жайлы қандай мағлұматтар білесің? 2.Жүсіптің «Мәшһүр» атануының себебі не деп білесің? 3.М.Ж. Көпейұлының кітаптарын ата және олар қашан, қай баспада жарық көрді ? 4. М.Ж. Көпейұлының қазақ тарихындағы ұлы тұлғалармен байланысы жайлы не білесің? 5. Ақын өлеңдерінің негізгі тақырыптары қандай ? 6. Ақынның дастандарын ата. 7.Дастан деп қандай шығарманы айтамыз? 8.Саяси лирика дегеніміз не? 9. М.Ж. Көпейұлы қай жерде білім алды? |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. | Слайд | |||||||||||||||||||||||||||
ІІІ. | «Мағынаны тану»
Блум таксономиясы |
І топтық жұмыс.
І топ. Мұрагер тобы. Ақынның әдеби мұрасы.
ІІ топ. Ізденушілер тобы. «Гүлшат-Шеризат» дастаны.
ІІІ топ. Зерттеушілер тобы. Ақынның халық ауыз әдебиетін жинап, зерттеуге қосқан үлесі.
|
І топ. Мұрагер тобы. «Хал-ахуал», «Тірлікте көп жасағандықтан көрген тамашамыз», «Сарыарқаның кімдікі екендігі» шығармаларына тоқталады. ІІ топ. Ізденушілер тобы. «Гүлшат-Шеризат» дастанын сатылай кешенді талдайды. ІІІ топ. Зерттеушілер тобы. Ақынның зерттеулеріне тоқталады.
|
Оқулық. Қосымша әдебиеттер. | |||||||||||||||||||||||||||
Венн диаграммасы | ІІ топтық жұмыс.
Абай мен Мәшһүр Жүсіп шығармаларының үндестігі |
Венн диаграммасын толтырады. | Плакаттар | ||||||||||||||||||||||||||||
«Сергіту сәті» | «Сарыарқа сыры» Мақсатова Әсел | Карта | |||||||||||||||||||||||||||||
«Ой толғаныс» | «Даланың данышпан ұлы –Мәшһүр Жүсіп» | Оқушылар ой толғаныс жазады. | |||||||||||||||||||||||||||||
«Кезбе тілші» | Сабаққа селқостық танытып отырған оқушыны кезбе тілші роліне тағайындау, әр топқа барып интервью жүргізіп, сұрақтар қойғызу, сол арқылы сабаққа қызығушылығы оянып, келесі сабақта белсенділік танытады. | Оқушыны таңдап тілші ретінде әр топқа тақырыпты талдау мақсатынада сұрақтар қойғызып, тақырыпты қалай меңгергендерін байқау. | |||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия | «Екі жақты күнделік» стратегиясы.
|
Оқушылар толтырады. | «Екі жақты күнделік» толтыру
|
||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау | Критериалды бағалау.
Бағалау парағы
|
Бір-бірін әділ бағалауды үйренеді. | Бағалау парақшасы | ||||||||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма беру | Нарманбет Орманбетұлының өмірі мен шығармашылығына шолу жасау. | Оқулық. | |||||||||||||||||||||||||||||
Не сәтті өтті? | |||||||||||||||||||||||||||||||
Не сәтсіз өтті? | |||||||||||||||||||||||||||||||
Нені өзгертіп нені дамытар едің? |