Тәуекел хан тұсындағы қазақ хандығының оңтүстік шекараларының нығаюы

Қысқа мерзімді жоспар

Мектеп: №18ЖОМ
Күні:13.04 Мұғалімнің аты-жөні: КМ.Каримова
Сынып: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы Тәуекел хан тұсындағы қазақ хандығының оңтүстік шекараларының нығаюы
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 6.3.1.10 Қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау;

6.3.2.6 Қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау.

Сабақтың мақсаты Барлық оқушылар орындай алады:

Тәуекел ханның қазақ хандығының нығайтудағы рөлін анықтайды.

Басым көпшілігі орындай алады:

Қазақ хандарының сыртқы саясаттағы ұстанған бағыттарын сипаттайды.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Қазақ хандарының сыртқы саясатын салыстырып, талдайды.

Бағалау критерийі -Тәуекел ханның қазақ хандығын нығайтуда қазақ тарихындағы алар рөлін түсінеді.

Тәуекел жорықтары мен шекаралық өзгерістер бағытын кескін картада дұрыс көрсетеді.

Қазақ хандығында Тәуекел хан тұсында болған маңызды оқиғаларды суреттер топтамасынан анықтап, маңызын талдайды.

Тілдік мақсаттар Айтылым: Тақырыптағы дерек-дәйектермен жұмыс

Жазылым:ХVІ ғасырдағы Қазақ ханы Тәуекелдің Мәуереннахрға жасаған жорықтары туралы негізгі ой түйінді шығарады.

Тыңдалым дағдысы: Бейнебаян көрсету.

Оқылым дағдысы: Оқулықтағы мәтіндермен жұмыс жүргізу.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

әлеуметтік топ, ақсүйектер, қара сүйектер, мүліктік теңсіздік, жер иелену түрлері хандық, орда, хан, сұлтан, уәзір, жасақ, феодализм, аристократия, жарғы, би.

Құндылықтарға баулу Отан тарихын ардақтау, патриотизм, рухани тәрбиелеу, отансүйгіш, намысшыл сезімін тәрбиелеу, шындыққа ұмтылу, талапты қалыптастыру
Пәнаралық байланыс Дүние жүзі тарихы, география
 

Алдыңғы білім

Қазақ хандығы құрылуының негізгі алғышарттарын біледі, Керей мен Жәнібектің Қазақ хандығы тарихындағы рөлі мен орнын анықтай алады, Қасым хан, Хақназар хан кезіндегі Қазақ хандығының ерекшелігін талдайды.

 

Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар
Сабақтың басы

5 мин

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

25 мин

Сәлемдесу, Оқушыларды түгендеу.

Үй тапсырмасы. Миға шабуыл

М. Кері байланыс

 

Жаңа білімді меңгерту.

Сұрақ:

Бұхар хандығының тарихшысы Хафиз-и Таныштың «Ол дүниедегі ең батыр, батыл және ер, сонымен қатар, Дешті Қыпшаққа даңқты болды» деген сөздері арқылы тақырыпты болжайды.

 

Топқа бөлу:Мозайка әдісі арқылы. Ат,Батыр,Қару суреттерін құрайды.

 

1.Хан тобы: Қазақ хандарының хронологиясын жасайды. Кесте толтырады.

 

2- Сұлтан тобы: Тәуекел ханның негізгі мақсатын анықтайды.

Қазақ хандығы үшін қандай маңызды саяси шешімдер қабылдағаның біледі.Постер құрады.

 

3-Би тобы: Қазақ хандарының қазақ хандығын нығайтудағы іс-әрекеттерін салыстырады.

Венн диаграммасы

Топтар жұмысын қорғайды

 

А3 қағазы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Суреттер

 

Плакаттар

Маркерлер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

Дескриптор:

— Хандар хронологиясын жасайды

-Тәуекел ханның негізгі мақсатын анықтайды.

-Қазақ хандарының қазақ хандарын нығайтудағы іс-әрекеттерін салыстырады.

ҚБ. Бас бармақ арқылы бағалау

М.кері байланыс

Картамен жұмыс

Тәуекел хан тұсындағы қазақ хандығын территориясы мен көрші мемлекеттерін және астанасын картаға түсіреді.

Жұптық жұмыс.

Жұпта оқушылар сұрақтарға жауап беріп бір-бірін бағалайды.

 

 

 

 

 

Таратпа материалдар.

ДЕРЕК КӨЗІ

5 мин

 

 

 

Сабақтың соңы

7

 

 

 

*Хақназар хан қайтыс болғаннан кейін билік басына кім келді?

*Тәуекел хан қай жылдары билік етті?

*1583 Тәуекел хан Сырдария қалалары үшін кімдермен соғысты және нәтижесі қаңдай?

*1594 жылы Тәуекел хан тұңғыш рет Мәскеуге елші ретінде кімді жіберді?

*Тәуекел хан Ресейге елшіні не мақсатпен жіберді?

*1595 жылы Ресейден қандай елші келді? және ол не ұсынды?

ҚБ.Жұлдызша арқылы бағалау

Мұғалім тарапынан бағаланады.

Рефлексия.

Кері байланыс «Екі жұлдыз , бір тілек»

Стикерлер арқылы

Бағалау

Үйге тапсырма. Тәуекел ханның Мәуереннахрға жасаған жорықтары немен аяқталғаны туралы оқушыларға ойларын 5 сөйлеммен түйіндеп дәптерге жазып келу.

 

Жұлдызша суреті

 

 

 

 

Стикерлер

Рефлексия үшін

дайындалған карточкалар

Саралау – Сіз қандай тәсілменкөбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандайтапсырмалар бересіз? Бағалау – Сізоқушылардыңматериалды игерудеңгейін қалай тексерудіжоспарлап отырсыз? Денсаулық және қауіпсіздіктехникасын сақтау

Мейлінше қолдауды қажет ететін оқушыларды жұптық жұмыста ,топтық белсенді оқушылармен жұптастырдым.

Қолдауды қажет ететін оқушылар жете алмаған тапсырманы қабілетті оқушылар орындайды.

 

 

Бағалауды сабақтың әр кезеңі бойынша тапсырма орындау барысында қалыптастыру үшін жүргіземін. Ол жұлдызша тарату,бас бармақ арқылы жүзеге асады .Әр тапсырмаға сай жұлдыз саны да өзгеріп отырады . Сабақ соңында әр оқушының жұлдызшаларын санап, көп жұлдыз жинағандарды мақтап, мадақтап қолдау білдіремін. Оқушылардың денсаулығына мән беріп,компьютерді ,интерактивті тақтаны қажет емес жағдайда өшіру.

Кабинеттің ауасын желдетіп , жарықпен қамтамасыз ету

Тапсырмалардыңәртүрлі формаларын қолдану арқылы сабақ үстінде оқушылардың еркін қозғалуына мүмкіндік жасады.

Сабақ бойынша рефлексия
.
Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1: «Венн диаграммасы»

2: Топтық және жұптық жұмыс,карта мен жұмыс.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1: Шығармашылық жұмыс жүргізу

2: Деңгейлік тапсырмалар берсем

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

  1. Сынып бойынша ойын сабақ жандандырсам
  2. Жеке оқушы бойынша ғылыми ізденіске бет бұруға бағыттасам

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сілтеме Күнтізбелік жоспар, оқу жоспары, оқулық                     Сынып 7

Күні: 17/04/18                                            Мұғалім: МК Каримова

Сабақ тақырыбы : Қасым хан тұсындағы қазақ хандығы
Жалпы мақсаттар: Оқушыларға Қасымның хан болу қарсаңындағы және хандық құрған кездегі ішкі-сыртқы жағдайы, «Қасым ханның қасқа жолы» атты заңдары,оның құрылымы туралы түсінік беріледі.
Оқыту нәтижелері : Тақырып мазмұнын түсінеді, басқалардың пікірін сыни тұрғыда бағалайды.
Түйінді идеялар: Қасым хан, «Қасым ханның қасқа жолы» , қазақ хандығының ішкі-сыртқы жағдайы
Көрнекіліктер : Суреттер, карта, таратпа материалдар, стикерлер, А3 қағазы, маркерлер , презентация
Дереккөздер : оқулық, интернет материалдары
Сабақ барысы : Әдіс-тәсілдер Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті ресурстар Бағалау уақыт
Қызығушылықты ояту:

— үй тапсырмасын тексеру;

— ұйымдастыру

-қарастырылған тақырып бойынша бұрынғы білім еске түсіріледі;

Ынтым-тық атмосферасы

 

 

 

Оқушыларды жұпқа бөлу

 

 

«Сәлемдесу» жаттығуы

 

Оқушыларға күту ағашынан бүгінгі сабақтан не күтетінін ілуді сұрайды

Оқушыларды жүздердің таңбаларын тарату арқылы жұпқа бөлу

Оқушыларға тапсырмалар таратады

 

 

Оқушыларға сұрақтар оқылады

 

 

Сұрақтарға жауап айтылған сайын жасырылған суреттің бөліктерін ашып отыру

Сәлем достым- қол беру

Сенің қалің қалай?-иықпен қағысу

Қайда жүрсің?-құлақтарын тартады

Сағындым сені-жүректерін ұсынады

Бәрі жақсы- құшақтасады

Оқушылар күту ағашына өз ойларын жазып іледі

Оқушылар жұптарға бөлінеді

 

Оқушылар сұрақтарға жауап береді

 

 

Оқушылар сұрақтың дұрыс жауабын «иә» «жоқ » жауабын көтереді

Суретте көрсетілген қай хан екенін айтады?

Жауаптар айтылып жасырылған суреттер ашылады

 

 

 

 

 

Ағаш суреті

 

Жүздердің таңбасы

Таратпа материал

 

Тірек сигналдар

 

 

Презента-ция

 

 

 

 

 

 

 

 

 

От шашу

 

 

Бес шапа-лақ

1 мин

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

6 мин

 

 

 

4 мин

 

 

Мағынаны ажырату:

— оқушылар өз тәжірибелері арқылы өтілген білім туралы өзіндік түсінік пен пікір қалыптастырады;

Кемпірқосақ тобы

АКТ

 

Сергіту сәті

 

Ақылдың алты қалпағы

Оқушыларға тақырыпты бөліп оқуды тапсырады

Оқушыларға видио көрсетіледі

 

Хандар хранологиясын қадам басқан сайын айтуды сұрайды

Оқушыларға тапсырма жазылған қалпақтар таратады

Оқушылар жұпта оқып, келесі жұптарға түсіндіреді

Оқушылар Қасым хан туралы өз ойларын жинақтайды

Оқушылар әр қадам басқан сайын хандар кестесін құрап шығу керек

Ақ- Қасым ханның шығу тегі

Қызыл- Қасым ханның орында болсаң …

Сары-Қасым ханның ел басқару саясатын қалай бағалайсың?

Жасыл-Қасым хан туралы деректер

Көк- әуенді тыңдап әннің авторын табу керек

Қара- Қасым ханның қасқа жолы туралы пікір

Стикер

 

Видио

 

Кеспе қағаздар

Бас бармақ

 

 

Қолпаш-тау

 

 

 

 

20 мин

Ой- толғаныс Кластер

 

Постер

 

Математика-лық алаң

Қасым кластер жасау

 

Қасым ханға ассоцация жасуды ұсынады

Оқушыларға есептер ұсынады

1 –жұп Қасым ханға кластер жасайды, қорғайды

2-жұп постер жасайды, қорғайды

 

3-жұп есепті шешіп қандай оқиға болғаны айту керек

Таратпа матеиал-дар Бағдар-шам 10 мин
Тапсырмалар Оқушыларға үйге тапсырма береді. Жұптардың бағлауы Күту ағашы

Кері байланыс

Суматив-ті баға 2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сілтеме Күнтізбелік жоспар, оқу жоспары, оқулық                     Сынып 7

Күні: 20/04/18                                            Мұғалім: МК Каримова

Сабақ тақырыбы : Есім хан тұсындағы қазақ хандығы
Жалпы мақсаттар: Оқушыларға Есімханның хан болу қарсаңындағы және хандық құрған кездегі ішкі-сыртқы жағдайы, «Есім ханның ескі жолы» атты заңдары,оның құрылымы туралы түсінік беріледі.
Оқыту нәтижелері : Тақырып мазмұнын түсінеді, басқалардың пікірін сыни тұрғыда бағалайды.
Түйінді идеялар: Есім хан, «Есім ханның ескі жолы» , қазақ хандығының ішкі-сыртқы жағдайы
Көрнекіліктер : Суреттер, карта, таратпа материалдар, стикерлер, А4 қағазы, маркерлер , презентация
Дереккөздер : оқулық, интернет материалдары
Сабақ барысы : Әдіс-тәсілдер Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті ресурстар Бағалау уақыт
Қызығушылықты ояту:

— үй тапсырмасын тексеру;

— ұйымдастыру

-қарастырылған тақырып бойынша бұрынғы білім еске түсіріледі;

Ынтым-тық атмосферасы

 

 

 

Оқушыларды жұпқа бөлу

 

 

«Сәлемдесу» жаттығуы

 

Оқушыларға күту ағашынан бүгінгі сабақтан не күтетінін ілуді сұрайды

Оқушыларды жүздердің таңбаларын тарату арқылы жұпқа бөлу

Оқушыларға тапсырмалар таратады

 

Оқушыларға сұрақтар оқылады

 

Сұрақтарға жауап айтылған сайын жасырылған суреттің бөліктерін ашып отыру

Сәлем достым- қол беру

Сенің қалің қалай?-иықпен қағысу

Қайда жүрсің?-құлақтарын тартады

Сағындым сені-жүректерін ұсынады

Бәрі жақсы- құшақтасады

Оқушылар күту ағашына өз ойларын жазып іледі

Оқушылар жұптарға бөлінеді

 

Оқушылар сұрақтарға жауап береді

 

 

Оқушылар сұрақтың дұрыс жауабын «иә» «жоқ » жауабын көтереді

Суретте көрсетілген қай хан екенін айтады?

Жауаптар айтылып жасырылған суреттер ашылады

 

 

 

 

 

Ағаш суреті

 

Жүздердің таңбасы

Таратпа материал

 

Тірек сигналдар

 

 

Презента-ция

 

 

 

 

 

 

 

 

 

От шашу

 

 

Бес шапа-лақ

1 мин

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

6 мин

 

 

 

4 мин

 

 

Мағынаны ажырату:

— оқушылар өз тәжірибелері арқылы өтілген білім туралы өзіндік түсінік пен пікір қалыптастырады;

Кемпірқосақ тобы

АКТ

 

Сергіту сәті

 

Ақылдың алты қалпағы

Оқушыларға тақырыпты бөліп оқуды тапсырады

Оқушыларға видио көрсетіледі

 

Хандар хранологиясын қадам басқан сайын айтуды сұрайды

Оқушыларға тапсырма жазылған қалпақтар таратады

Оқушылар жұпта оқып, келесі жұптарға түсіндіреді

Оқушылар Есім хан туралы өз ойларын жинақтайды

Оқушылар әр қадам басқан сайын хандар кестесін құрап шығу керек

Ақ- Есім ханның шығу тегі

Қызыл- Есім ханның орында болсаң …

Сары- Есім ханның ел басқару саясатын қалай бағалайсың?

Жасыл- Есім хан туралы деректер

Көк- әуенді тыңдап әннің авторын табу керек

Қара- Есім ханның қасқа жолы туралы пікір

Стикер

 

Видио

 

Кеспе қағаздар

Бас бармақ

 

 

Қолпаш-тау

 

 

 

 

20 мин

Ой- толғаныс Кластер

 

Постер

 

Математика-лық алаң

Қасым кластер жасау

 

Қасым ханға ассоцация жасуды ұсынады

Оқушыларға есептер ұсынады

1 –жұп Есім ханға кластер жасайды, қорғайды

2-жұп постер жасайды, қорғайды

3-жұп есепті шешіп қандай оқиға болғаны айту керек

Таратпа матеиал-дар Бағдар-шам 10 мин
Тапсырмалар Оқушыларға үйге тапсырма береді. Жұптардың бағлауы Күту ағашы

Кері байланыс

Суматив-ті баға 2 мин

 

 

  1. Есім ханның ел билеген жылы? (1598-1628ж.ж.)
  2. Тұрсын ханның астана деп жариялаған қаласы? (Ташкент)
  3. 1611 жылы бұхар әскерін кім басқарып келді? (Имамкули хан)
  4. Тұрсынхан кімнің ұлы? (Жалым сұлтанның ұлы)
  5. Абақ хан қай жерлерді биледі? (Жаркент пен Қашғарды)
  1. Есім ханның шығарған заңның атауы? («Есім ханны ескі жолы»)
  2. Тұрсын ханның бүлігі тарихта қалай аталды? (Қатаған қырғын)
  3. Есім ханның үй ішін, әйелін жас балаларын тұтқындап қайда алып кетті? (Ташкент)
  4. Есім хан өзінің астанасы етіп жариялаған қала? (Түркістан)
  5. Қайсы рудың адамдары Есім ханға бас имеді? (Қатаған)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тапсырмалар

  1. Есім хан Әбдірахимнің қызы Патша ханымға үйленді де, ағасы Күшік сұлтанның қызын Әбдірахимге берді. Есім хан мен Тұрсын хан арасында күрес шиеленісе берді, 1627-жылы Есім хан Тұрсын ханды өлтіріп, қазақ хандығын өз қол астына біріктірді. Есім ханның феодалдық бытыраңқылықты жеңіп, қазақ хандығын біріктіру жолындағы күрестері қазақтың «Еңсегей бойлы ер Есім» атты тарихи жырына өзек болған. Есім хан Ташкент қаласына білдіртпей түнде кіріп, хан сарайының күзетшілерін байлап тастап, тұрсын ханды қаперсіз ұйықтап жатқанда қапылыста өлтіреді, сонда Есім ханның қасындағы Төлеген (Марқасқа) жырау оны мынадай жырмен оятады:

«Ей, Қатаған хан Тұрсын!

Кім арамды ант ұрсын.

Жазықсыз елді жылатып,

Жер тәңірісің, жатырсың,

Хан емессің қасқырсың,

Қара албасты басқырсың!

Алтын тақта жатсаң да

Қазаң жетті қапылсың!

Еңсегей бойлы ер Есім,

Есігіңе келіп тұр,

Шашқалы тұр қаныңды,

Кешікпей содан қатарсың!»

Есім хан шошып оянған Тұрсын ханның басын алады.

 Сұрақ: Марғасқа  жыраудың  мына  өлең  жолдарынан оқиғаны  қалай  сипаттап  берер едіңдер?

 

  1. Сұрақтардың жауаптарын даптерге жаз.
  • Есім хан шығарған заңның атауы?
  • Тұрсын ханның бүлігі тарихта қалай аталды?
  • Есім ханның үй ішін, әйелін жас балаларын тұтқындап қайда алып кетті?
  • Есім хан өзінің астанасы етіп жариялаған қала?
  • Қайсы рудың адамдары Есім ханға бас имеді?
  • Есім ханның ел билеген жылы?
  1. Хронологиялық кестені толтыр

 

Жылдар Оқиғалар
1603-1624 жж  
1621-1624 жж  
1613 ж  
1627 ж  
1628 ж  

 

Есімханға сипаттама бер
  • Есімханға сипаттама бер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Қасым ханның «Қасқа жолы» заңнамасы мен Есімханның «Ескі жолы» дала заңдар жинағын салыстыр.

 

Ұқсастығы Айырмашылықтары
  Қасқа жол Ескі жол
     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

САБАҚ: Жәңгір хан және қазақ-жоңғар қарсылығы Мектеп: №18 ЖОББМ КММ
Күні: 24.04.18 Мұғалімнің есімі: Каримова М.К
СЫНЫП: 7 «Ә,Б,В,Г» Қатысқандар саны: Қатыспағандар:
Сабақ негізделген оқу

мақсаты (мақсаттары)

6.3.1.10 – қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау;

6.3.2.6 – қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау

Сабақ мақсаттары ХҮІ ғ соңындағы қазақ –өзбек қарым –қатынастары білу.

Жәңгірдің сыртқы саясатының негізгі бағыттарын анықтау.

Бағалау критерийі ·         Жәңгір  ханның көрші елдермен қарым қатынасын анықтау.

·         Жәңгірі  ханның Орта Азияға жасаған жорықтарын сипаттау

·         Жәңгір  ханның сыртқы саясатының негізгі бағыттарын анықтайды.

Тілдік мақсат Негізгі тіркестер мен ұғымдар:

Ұлт, хан, «от қару».

Қазақ –өзбек қарым –қатынастары.(оқылым)

Деректердің мазмұнын түсінеді, тарихи интепретация жасай алады, мінездеме жазады (оқылым және жазылым дағдылары).

Оқу дағдылары Қолдану, талдау, жинақтау
АКТ –мен байланыс Вilimlend.Тақырыпқа байланысты бейнетаспа көреді.
Пәнаралық байланыс Дүние жүзі тарихы, Қазақ әдебиеті «Қазақ халқы» тақырыбында.
Алдыңғы тақырып Қазақ хандығы туралы түсінік бар жәңгір  хан туралы 5-сынып
Құндылықтарға баулу. — жеке тұлғаның пікірін ескеру және әрбір ойдың құндылығын құрметтеу;

— өз ұлтын, халқын құрметтеу және мақтаныш сезімін қалыптастыру;

Сабақтың басы

2мин

 

5 мин

Психологиялық ахуал туғызу.

«Жүректен жүрекке» оқушылар бір –біріне жақсы тілектер тілеу.

Үй тапсырмасын тексеру. «Кім жылдам?» әдісі.

1.      1 Есім хан қай жылы таққа

отырды?

2.      «Қатаған қырғыны»деп неге аталады?

3.      Есім ханның қалмақтарды талқандаған уақыты?(1627 ж)

4.      16 ғ басында бір мезгілде билік құрған екі хан?

5.      1611 жылы Ташкент түбінде Иманқұлды жеңген кім? (Есім)

6.      Далалық заңға байланысты айтылған заң?

7.      Тұрсын хан өзін Ташкент қаласының билеушісі деп жариялаған жыл? (1613 ж)

8.      Тұрсын ханның бүлігі тарихта қалай аталады?

9.      «Қатаған қырғыны» болған жыл?(1627ж)

10.  Тұрсын хан тәуелсіздіктің белгісі ретінде не шығарды? (ақша)

11.  «Ей,Қатағанның хан Тұрсын,

Кім арамды ант ұрсын!

Жазықсыз елді еңіретіп,

Жер тәңірісіп жатырсың.» — деген өлеңді кім айтты?

12.  «Сенен бұрын жеті ханды жебедім,кешегі Еңсегей бойлы,ер Есімді де білемін…» деген кім?

 

Оқулық Қазақстан тарихы 7-сынып

Карта

 

Bilim.lend

Сайты

Есім хан 1598 жылы таққа отырды.

Есім хан Түрсын ханға ілесіп,бейбіт елді ойрандатуңа белсене қатысқан Қатаған руын жазалады.

1627 ж

Есім хан мен Тұрсын хан

Есім ханның ескі жолы

1613 ж

«Қатаған қырғыны»

1627 ж

Ақша

Марғасқа жырау

Бұқар жырау

 

 

Сабақтың ортасы

 

5 минут

 

 

 

 

Білу, түсіну

15мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 мин

 

 

2. «Келісемін, келіспеймін» әдісі

1.Есім хан 1598-1628ж өмір сүрді. (жоқ билік құрған)
2.1598ж Қазақ хандығының билігін өз қолына алған Тәуекел ханның ұлы Есім хан. (жоқ інісі Есім)
3. 1613-1614ж өзін хан деп жариялаған Есім хан.( жоқ Тұрсын)
4. 17ғ Есім ханның кезінде қазақ хандығының астанасы Түркістан болды. (ия)
5.Тұрсын сұлтан өзін Түркістан қаласының ханымын деп 1612ж жариялады. (жоқ Ташкент қаласының 1613ж )
6.1603 ж бірінші қазақ – бұхар шайқасы Ташкентте болды. (Жоқ Айғыржар деген жерде)
7.ХҮІІ ғ Тұрсын ханды қолдағаны үшін Есім хан қатаған руын қатаң жазалады. (Ия)

ІІІ. Жаңа сабақ: Бейнеролик көреді. (Жәңгір хан)
Тақырыпты ашып дәптерге жазады.

Тақырыпқа талдау жасауға бағыт беру (топтық жұмыс) (20 мин)

1 тапсырма:

Мәтінмен танысу; (3 мин)

2 тапсырма: Топтық жұмыс

Берілген тақырыпты топта талдайды.

І топқа — Жәңгір хан

ІІ топқа – Орбұлақ шайқасы

ІІІ топқа — Қазақ- жоңғар шайқасы
2 тапсырма бойынша формативті бағалау.

Тергеу әдісі бойынша түсіндіреді

Баяндамашы

Дәнекерлеуші

Термин табушы

Сұрақ қоюшы
(«Екі жұлдыз, бір ұсыныс»айтады немесе топтағы жекелеген оқушыларды ерекшелігі үшін мадақтап, смайлик бағалайды.)

3 тапсырма: «Есте сақта!» әдісімен керекті мәліметтерді дәптерге түсіру. (2 мин)

4 тапсырма. Жұптық жұмыс
І топ- «Жылдар сөйлейді»
ІІ топ- «Картаға саяхат» (территор салыстырады)
ІІІ топ- Венн диалраммасы (Жәңгір хан, Қасым, Хақназар)

4 тапсырма бойынша формативті бағалау. Қол шапалақтау арқылы жүзеге асады

5 тапсырма: Жеке жүмыс көршілерін тексереді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үлестірмелер

Сабақтың соңы

6 мин

Бағалау.Оқушылар өздерін бағалау парағы бойынша бағалайды. Белсенді қатысқан оқушыларды мадақтау. Деңгейіне сәл жетпеген оқушыларды ынталандыру.

Рефлексия (кері байланыс)

«Алақан» әдісі арқылы

Бас бармақ – қызықты болған жері

Балан үйрек – ұнаған жері

Ортаңғы бөбек– маған жеткіліксіз

Шылдыр шүмек — түсінбегенім

Кішкене бөбек– тілек

Үйге тапсырма: §42-43 қосымша мәліметтермен реферат жазып келу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Күні: Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы Сыныбы: 7 сынып
Сабақтың тақырыбы: Тәуке хан тұсындағы қазақ хандығы.
Сілтеме: Александер (2001), нұсқаулық 56- 61 бет, Мерсер 2006,Выготский, Фриман 1998.
Жалпы мақсаттар: Тәукенің хан болу қарсаңындағы және хандық құрған кезіндегі қазақ хандығының ішкә және сыртқы саяси жағдайын туралы,

Тәуке хан ның «Жеті Жарғы » заңдары және жасауға қатысқан қазақтың ұлы билері туралы мәліметтермен оқушыларды жан-жақты таныстыру. Ұлы билердің мемлекетті нығайту үшін атқарған қызметтерін көрсете отырып,адамгершілікке,елін сүюге тәрбиелеу.

Түйінді идея: ·         Сын тұрғысынан ойлауға үйрету;

·         Есте сақтау және суреттермен, жұмыс жасауға дағдыландыру;

·         АКТ-ны қолдану

·         Топтық жұмысқа жұмылдыру.

Оқыту нәтижелері: ·         Оқушылар топта жұмыс жасауды біледі;

·         Қазақ хандығының ішкі және сыртқы жағдайын ;

·         «Жеті жарғы» заңдарын:

·         Ұлы билер туралы біледі.

Мұғалімнің сабақ туралы жазбалары

тапсырма 45 минутқа арналған

Мүғалім іс-әрекеті Оқушы іс-әрекеті
1.    Психологиялық ахуал туғызу.

ИТ-ға көңіл көтеретін сөз жазып, музыка қойып қоямын.

2.    Топқа бөлу

1.    Үйге берілген тапсырманы сұрау. ИТ- да сұрақтар жазылған ұяшықтар берілген,сол ұяшықтарды таңдай отырып,сұраққа жауап береді

2.    Есім хан қай жылы таққа

отырды?

12.  «Қатаған қырғыны»деп неге аталады?

13.  Есім ханның қалмақтарды талқандаған уақыты?(1627 ж)

14.  16 ғ басында бір мезгілде билік құрған екі хан?

15.  1611 жылы Ташкент түбінде Иманқұлды жеңген кім? (Есім)

16.  Далалық заңға байланысты айтылған заң?

17.  Тұрсын хан өзін Ташкент қаласының билеушісі деп жариялаған жыл? (1613 ж)

18.  Тұрсын ханның бүлігі тарихта қалай аталады?

19.  «Қатаған қырғыны» болған жыл?(1627ж)

20.  Тұрсын хан тәуелсіздіктің белгісі ретінде не шығарды? (ақша)

21.  «Ей,Қатағанның хан Тұрсын,

Кім арамды ант ұрсын!

Жазықсыз елді еңіретіп,

Жер тәңірісіп жатырсың.» — деген өлеңді кім айтты?

13.  «Сенен бұрын жеті ханды жебедім,кешегі Еңсегей бойлы,ер Есімді де білемін…» деген кім?

3.    Жаңа сабақ.

Тәуке хан тұсындағы қазақ хандығы.

Топтарға тапсырма беру . (15 минут уақыт беріледі) бірінші жұппен талқылау, топпен талқылау,1 минут жұмыстарын қорғау. Өздері құрған критерийлері бойынша топтар бір-бірін бағалау. 1 минуттан

 

Сергіту сәті 2 минут

 

Талантты және дарынды баламен жұмыс:

5 минут

 

Жеке дара жұмыс . ИТ-дағы тапсырмаларды орындау. 5 минут

 

 

 

1.    Есім хан 1598 жылы таққа отырды.

2.    Есім хан Түрсын ханға ілесіп,бейбіт елді ойрандатуңа белсене қатысқан Қатаған руын жазалады.

3.    1627 ж

4.    Есім хан мен Тұрсын хан

 

5.    Есім ханның ескі жолы

6.    1613 ж

7.    «Қатаған қырғыны»

8.    1627 ж

9.    Ақша

10.  Марғасқа жырау

11.  Бұқар жырау

 

1-топ «Тәуке хан тұсындағы қазақ хандығы»

2-топ «Тәукенің хан таңына отыруы»

3 топ- «Тәуке хан тұсындағы Қазақ хандығының ішкі және сыртқы жағдайы»

4-топ «Жеті жарғы»

 

Алдын ала берілген тапсырма бойынша «Ұлы билер» тақырыбында слайд жасағанын қорғау,түсіндіру

Актерлік шеберліктерін көрсету

Бағалау критерийлері: ·         Тақырыптың мазмұнын түсінді ме?

·         Тәуе хан тұсындағы қазақ хандығының жағдайын біледі?

·         « Жеті жарғы » заңдарын біледі.

·         «Ұлы билер » туралы біледі.

·         Топта жұмыс жасай алады

Үйге тапсырма. Тәуке хан туралы мәлімет жинау.
Оқуға арналған тапсырма § 41 оқу