Эссе. «Досыңызбен бірге  мектептен қайтып келе жатып, аялдамада ауыр сөмке көтерген қарт кісіні кездестірдіңіз. Қарт кісіге қалай көмектесетіндігіңізді сипаттап жазыңыз»

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

САБАҚ: №6
Күні: Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып: 5 Қатысқан оқушылар саны: 2 Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы Эссе. «Досыңызбен бірге  мектептен қайтып келе жатып, аялдамада ауыр сөмке көтерген қарт кісіні кездестірдіңіз. Қарт кісіге қалай көмектесетіндігіңізді сипаттап жазыңыз»
Осы сабақ  арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары Эссе құрылымын  сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны  сипаттап жазу.
Сабақтың мақсаттары Барлық оқушылар орындай алады:
Эссе құрылымын сақтай алады
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Эссе құрылымын сақтап, оқиғаны сипаттай алады
Кейбір оқушылар орындай алады:
Эссе құрылымын сақтайды.Оқиғаны сипаттауда ерекшелік танытады.
Бағалау критерийі  — Оқиғаны сипаттап жазады;

— Эссе құрылымын сақтайды.

Дискриптор — эссенің кіріспе бөлімінде  аялдамада қарт кісіні  көргендігін

сипаттайды (15 сөз);

— эссенің негізгі бөлімінде досымен қарт кісіге  қалай көмектескендігі туралы сипаттайды (40 сөз);

— эссенің қорытынды бөлімінде қарт кісінің  ризашылығы туралы сипаттайды  (15 сөз);

— эссе құрылымын (кіріспе, негізгі, қорытынды) сақтайды.

Тілдік мақсат Оқушылар орындай алады:

 

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
Тәрбие, құрмет, көмек, ізет
Жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:

Кіріспе бойынша жұмыс жасағанда мына сұрақтарға жауап көмектесуі мүмкін:  «Мен ашатын тақырып қазіргі кезде маңызды ма?»

 

Алдыңғы оқу Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау
Жоспар
Жоспарланатын уақыт Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер Дереккөздер
Сабақтың басы

 

10 минут

І. Ұйымдастыру кезеңі. Қызығушылықты ояту.

Жаңа сабақтың мақсаты мен бағалау критерийін таныстырамын, үй тапсырмасын пысықтаймын.

II. Жұптық жұмыс.

«Сөздік гол» ойыны.

 

Сөз Орыс тілінде Ағылшын тілінде Сөйлем
тәрбие      
құрмет      

 

Бағалау  критерийі:

1.Жасырынған сөздерді рет-ретімен дұрыс таба біледі;

2.Сөздердің аудармасын дұрыс таба біледі;

3.Құраған сөйлемдері көркем әрі түсінікті.

 

Жазылымалды сұрақ:

1. Сын есімнің мағыналық түрлерін білесіздер ме?

2. Эссе құрылымын білеміз бе?

 

Презентация

Сынып бөлмесінің бұрыштарына жасырынған сөздердің анықтамасын табады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

         

          

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

20 минут

 

 

 

 

 

 

 

III.  Эссенің жазылу талаптарын түсіндіру

Әр бөлім жаңа азат жолдан басталып жазылады.

Эссенің жазылу жоспарына тоқталу:

  Эссе
Кіріспе 20 сөз
Негізгі

 

40 сөз
Қорытынды

 

10 сөз

 

 

III. Жазылым

Тапсырма:

Досыңызбен бірге  мектептен қайтып келе жатып, аялдамада ауыр сөмке көтерген қарт кісіні кездестірдіңіз. Қарт кісіге қалай көмектесетіндігіңізді сипаттап жазыңыз. Сын есімдерді қолданыңыз.  (60-70 сөз)

Төменде ұсынылған тірек сөздерді қолданыңыз:

көмектесу, қарт кісі, құрмет, үйіне дейін жеткізіп салу, алғыс білдіру

 

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Дискриптор:

— эссенің кіріспе бөлімінде  аялдамада қарт кісіні  көргендігін

сипаттайды (20 сөз);

— эссенің негізгі бөлімінде досымен қарт кісіге  қалай көмектескендігі туралы сипаттайды (40 сөз);

— эссенің қорытынды бөлімінде қарт кісінің  ризашылығы туралы сипаттайды  (10 сөз);

— эссе құрылымын (кіріспе, негізгі, қорытынды) сақтайды.

                            

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

5 минут

 

 

 

Кері байланыс.

 

 

 Үйге тапсырма: « Әдепті бала қандай болу керек?»  ой толғау

слайд
Қосымша ақпарат
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?  Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз. Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?

Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме?

Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма?

Осы сабақ барысында құндылықтарды  дамытуға қандай мүмкіндік бар?

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы  қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ  туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.
 
Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?