Климаттық белдеуі

Бекітілді: __________

Пәні:география

 

Мектеп: №10 мектеп-лицей
Күні: 08.11.2018 ж

 

Мұғалімнің аты-жөні: Кребаева Меруерт
Сынып: 8 в Қатысқандар саны:

 

Қатыспағандар саны:
Сабақтың

тақырыбы:

 

                                Климаттық белдеуі

 

Сабақтың оқу мақсаты 8.3.2.3 климаттық белдеулерді талдайды
 

 

 

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар істей алады:  Климат құрушы   факторлар туралы білімдерін жүйелеу. «Күн радиациясы» ұғымын қалыптастырып, оның түрлерімен (тура, шашыранды, жиынтық)   ажырата алады.

 

Оқушылардың көпшілігі істей алады: Жергілікті жердің климатын атай алады.
Кейбір оқушылар істей алады: тура, шашыранды, жиынтық радиацияны  ажырата алады.

 

Бағалау критерийі Климат құрушы факторлар.

Климат қалыптастырушы факторлар мен жергілікті жер климатын меңгереді. Шартты белгілерді біледі.

Диалогке түсіп, тілдік қарым-қатынасқа түседі

 

Тілдік мақсат

Оқушылар:

Не істей алады?

Қазақстанның қалаларын картадан көрсете алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология

Climate,  wind, weather

Алдыңғы оқу Ауа массалры
 

Жоспар

 

Жоспарлан-

ған уақыт

Төменде жоспарланған жаттығулармен  қатар ескертпелерді жазыңыз Ресурстар
Басы 3 мин

 

 

5 мин

I.Ұйымдастыру кезеңі  2 минут

Оқушылардың орындықтарының арқасында жасыл, сары, қызыл, көк, ақ түсті стикерлер ілінеді.Түстері сәйкес келген оқушылар бір- бірімен амандасады.

1 қатар -(көк түстілер) Сәлем! деп екі қолдарын жоғары көтеріп амандасады

2 қатар-(сары түстілер) Нai- деп оң қолдарын көтеріп амандасады

3 қатар- (қызыл түстілер) қолдарын кеуделеріне қойып бастарын иеді.

4 қатар –(ақ түстілер) бір –бірімен қол алысып амандасады

 

II. Үй тапсырмасы:    «Кім жылдам» әдісі   

1.Ауа массалары дегенміз не ?

Жауабы: Температуралық көрсеткіші, ылғалдану дәрежесі, қалыптасу ауданына сәйкес жинақталған біртектес ауа ағыны.

2. Ауа массаларының қандай түрлерін білесіңдер
Жауабы: Экваторлық, Тропиктік, Қоңыржай, Арктикалық

3. Атмосфераның жер бетіне және ондағы заттарға түсіретін қысымы  не деп атаймыз?

Жауабы: Атмосфералық қысым.

4.Қысым  орталықтары дегенміз не, олар қалай қалыптасады?

Жауабы: Қысым көрсеткіштері бірдей нүктелерді қосатын сызықтарды

 

изобара деп атайды. Изобаралар бір-біріне жақын болған сайын, қысым

көрсеткіштері тез арада өзгереді.Қысым көрсеткіші төмен орталықтарды қысымдық минимум немесе циклон деп атайды. Қысымдық көрсеткіші жоғары болатын тұйық изобаралар жүйесі қысымдық максимум немесе антициклон деп аталады.

5.Тропиктік циклондардың қалыптасу аудандандары ата

Жауабы: Мексика шығанағы, Калифорния түбегі мен Мексика жағалауы, Оңтүстік – Шығыс Азия жағалауы, Оңтүстік- Шығыс Азия жағалауы, Африканың оңтүстік- шығыс жағалауы, Индонезия аралдары мен Аустралияның солтүстік – батыс жағалауы.

ҚБ:   Мадақтау

Слайд

Суреттер,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ортасы

 

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

III. жаңа сабақ:

   Бейнефильм көрсетіледі. Ұ. «Ой шақыру»

1. Климаттық белеулердің қанадай түрлері бар?

2. Осы белдеулердің Қазақстанға тәні?

3. Климаттық белдеулердің өтпелі және негізгі түрлерін қалай ажыратуға болады?

Топтарға мәтін беріледі. ( топтық жұмыс) Топ баяндамашылары жоба қорғайды.

1 — топқа Нгеізгі климатттық белдеу

2 – топқа Өтпелі климаттық белдеу

3- топқа  Климаттық белдеулердің ерекшеліктері

 

ҚБ: Екі жұлдыз бір тілекпен бағаланады.

Сергіту сәті (ауа райын болжау).

1)Бүгін күн бұлтты.(Қолын жоғары көтеріп,біріктіреді

2) Бүгін жаңбырлы.(Саусақтарын  сыртылдатады)

3) Бүгін күн ашық.(Қолдарын жоғары көтереді)

4) Күн сәулесі нұрын төгіп тұр.(Қолдарын қосып,шаңырақ жасайды)

 

ЖТ. 1 -жұпқа

Климаттық белдеулердің ұқсастығы мен айырмашылығын ажыратыңыз.  (венн диаграммасы)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 –жұп. Белдеулерге тән белгілер мен ерекшеліктерін анықтаңыз

 

Климаттық белдеулер Тән белгілірі Климаттық ерекелегі
негізі    
өтпілі    

 

 

 

 

 

 

3 -жұп

«Адасқан әріптер» сұрақтары (конверттің ішінде сабағымызға байланысты термин сөздер берілген)

климат, мұздықтар, жел,  тау  т.б

ЖЖ. Картамен жұмыс

Кескін картаға климаттық картаға түсіру

 

 

 

Постер, стикер

Маркер

А4,3 қағазы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Соңы

 

 

 

 

 

 

Рефлексия

Үйге тапсырма: Климаттық белдеуі

 

 

 

Қосымша  ақпарат
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз? Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс
     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рефлексия Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
— Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

— Бүгін оқушылар не білді?

— Сыныптағы ахуал қандай болды?

— Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

— Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

— Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

 
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?

 

1.

 

2.

 

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?

 

1.

 

2.

 

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?