«Мына заман қай заман?»

САБАҚ: 2-бөлім: Толғауы тоқсан қызыл тіл

Тақырыбы:  «Мына заман қай заман?»

Мектеп: №12 ЖБББ ОМ  
Күні: Мұғалімнің аты-жөні:  
СЫНЫП: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар:  
Оқу
мақсаттары
Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау. (7. Т/Ж3)

әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру (7.Б/С2).

 
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар орындай алады:  
Әдеби шығарманы оқып, кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтайды.  
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:  
Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтап, толғаудағы автор мен шығарма кейіпкерін салыстыра алады  
Кейбір оқушылар орындай алады:  
Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтап, ақын ойын дәлелмен жеткізеді  
Бағалау критерийі —         Кейіпкер бейнесін ашады;

—         Толғаудағы автор мен шығарма кейіпкерін салыстырады;

—         Кейіпкерлер  ойын дәлелмен жеткізеді

 
Оқыту деңгейі Талдау, қолдану, жинақтау, бағалау  
Тілдік мақсат Оқушылар орындай алады:  
Кейіпкердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтайды  
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:  
реалистік, романтикалық образдар  
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:  
менің ойымша, қорытындылай келе…  
Талқылауға арналған сұрақтар:  
—         Шығармадағы көңіл күйі қандай?

—         Ондай болу себебі неде?

 
Құндылықтарға баулу Мәңгілік ел  
Пәнаралық байланыс тарих, география  
Тақырып бойынша алдыңғы білім: Жырдың мазмұны, көркемдік ерекшелігі туралы  
Сабақтың барысы  
Кезеңдер
уақыт
ы
Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті Ресурс
Қызығушылық ояту

7        минут

Ұйымдастыру сәті. Амандасу, сыныптың сабаққа дайындығын қадағалау, сабақ мақсатымен таныстыру. Оқу ортасы қалыптасады хрестоматия
Мағынаны тану кезеңі

 

28 минут

Дамыту тапсырмалары:

№1 ТАПСЫРМА. «Анықтама бұрышы» тәсілі

Образдың түрлерін белгілеудің бірнеше (әдістік, тектік, тәсілдік) факторларымен танысады.

Дескриптор:

—          Образ түрлерінің бірнеше факторларын меңгереді

F  бағалау

Өзін-өзі бағалау

Интербел тақта, постер
№2 ТАПСЫРМА. Топтық жұмыс

Төмендегі сұрақтарға топтаса отырып, жауап іздейді.

—         Шығармадағы көңіл күйі қандай? Ондай болу себебі неде? Ақынның бейнесін жасаңдар. Ақын бейнесі қандай образ? (реалистік, романтикалық)

—         Толғаудан тағы қандай ораздарды кездестіре алдыңдар? Автор мен шығарма кейіпкерлерін жырдан үзінділер ала отырып салыстырыңдар.

 

Ақын бейнесі Жырда кездесетін кейіпкерлер кімдер, жағымды-жағымсыз кейіпкерлер екенін анықтау
  —         Бағасы кеткен жігіт;

—         Зорлар мен қорлар;

—         Барлар мен жоқтар;

—         Жөн білмеген жамандар;

—         Болыстар;

—         Жарысқа кірген жақсылар;

—         Қайыры жоқ бай шықты;

Дескриптор:

—         Сұрақтарға берілген жауаптарды негіздеу мақсатында толғау мазмұнында кездесетін сөздер мен сөйлемдерге сілтеме жасайды.

—         Оқушылар өз жауаптарын сыни хабарлама ретінде жазады.

Бағасы кеткент жігіт. Өлең бойынша Менің ойымша
   

 

—         Зорлар мен қорлар; өлең бойынша

 

Қазіргі заман бойынша менің ойым
   

 

 

 

 

—         Барлар мен жоқтар; «өлең бойынша)

 

Қазіргі заман бойынша
   

 

 

—         Болыстар; өлең бойынша

 

Қазіргі заман ел билеушісінің бейнесі
   

 

 

—         Жарысқа кірген жақсылар;

 

Қазіргі заммынның жақсылары
   

 

 

—         Қайыры жоқ бай шықты;

 

Қазіргі заманның  байлары
   

 

Дескриптор:

—         Сұрақтарға берілген жауаптарды негіздеу мақсатында толғау мазмұнында кездесетін сөздер мен сөйлемдерге сілтеме жасайды.

—         Оқушылар өз жауаптарын сыни хабарлама ретінде жазады.

—         Қазіргі заман бейнесімен салыстырады, баға береді

 

F  бағалау

Топ жетекшісінің бағалауы

 
Соңы 5 минут Кері байланыс.   «Чемодан, қоқыс жәшігі»    
Үйге Үзінді жаттау

 

   

 

 

 

 

Төмендегі сұрақтарға топтаса отырып, жауап іздейді.

  • Шығармадағы көңіл күйі қандай? Ондай болу себебі неде? Ақынның бейнесін жасаңдар. Ақын бейнесі қандай образ? (реалистік, романтикалық)
  • Толғаудан тағы қандай ораздарды кездестіре алдыңдар? Автор мен шығарма кейіпкерлерін жырдан үзінділер ала отырып салыстырыңдар.

 

Ақын бейнесі Жырда кездесетін кейіпкерлер кімдер, жағымды-жағымсыз кейіпкерлер екенін анықтау
  —          Бағасы кеткен жігіт;

—          Зорлар мен қорлар;

—          Барлар мен жоқтар;

—          Жөн білмеген жамандар;

—          Болыстар;

—          Жарысқа кірген жақсылар;

—          Қайыры жоқ бай шықты;

Дескриптор:

  • Сұрақтарға берілген жауаптарды негіздеу мақсатында толғау мазмұнында кездесетін сөздер мен сөйлемдерге сілтеме жасайды.
  • Оқушылар өз жауаптарын сыни хабарлама ретінде жазады.
Бағасы кеткент жігіт. Өлең бойынша Менің ойымша
   

 

—          Зорлар мен қорлар; өлең бойынша

 

Қазіргі заман бойынша менің ойым
   

 

 

—          Барлар мен жоқтар; «өлең бойынша)

 

Қазіргі заман бойынша
   

 

—          Болыстар; өлең бойынша

 

Қазіргі заман ел билеушісінің бейнесі
   

 

—          Жарысқа кірген жақсылар;

 

Қазіргі заммынның жақсылары
   

 

—          Қайыры жоқ бай шықты;

 

Қазіргі заманның  байлары
   

 

Дескриптор:

  • Сұрақтарға берілген жауаптарды негіздеу мақсатында толғау мазмұнында кездесетін сөздер мен сөйлемдерге сілтеме жасайды.
  • Оқушылар өз жауаптарын сыни хабарлама ретінде жазады.
  • Қазіргі заман бейнесімен салыстырады, баға береді