Нысанбай жырау. «Кенесары-Наурызбай» дастанындағы батырлар бейнесі.

9 «а» сынып.                Әдебиет.            Күні:

Сабақ тақырыбы: Нысанбай жырау. «Кенесары-Наурызбай» дастанындағы батырлар бейнесі.

Сабақ мақсаты Күтілетін нәтиже Қолданылатын әдіс-тәсілдер Енгізілген модульдер
«Кенесары-Наурызбай» дастанындағы батырлар бейнесін ашу.

 

Оқушылар жырдағы батырлар бейнесін ашуды үйренеді. Жырдың көркемдік қуатын талдайды. Топтық, жұптық талқылаулар. СТО элементтері. Өздік ізденіс. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер /Диалогтік оқыту/, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, оқытудағы  басқару және көшбасшылық, талантты және дарынды балаларды оқыту, АКТ пайдалану, сын тұрғысынан ойлауға үйрету, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту
Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі: Шаттық шеңберін құру арқылы сыныпта жағымды психологиялық ахуал орнату.
Үй жұмысын тексеру: Нысанбай жырау кім? Қай кезеңде өмір сүрген? Махамбет пен Нысанбай жыраудың өмірі мен шығармашылық жолындағы ұқсастық неде?

 

Білу
Жаңа сабақ:

 

Сабақ критерийі:

Дастанның мазмұнын білу.

Дастандағы батырлар бейнесін аша алу.

Дастандағы көркемдік құралдарды анықтай алу.

 

 

«Кенесары-Наурызбай» жыры

1.    Тарихи жыр

2. Тарихи-реалистік сипаттағы жыр

3. Батырлық эпос үлгісінде жырланған

4. Эпикалық оқиғаға лирикалық сипат берген

5.Батырларды психологиялық жағынан айқын айшықтаған

 

 

Өзіндік ізденіс сәті:

Жырдағы Кенесары бейнесі  қандай үзіндіде берілген? Тап.оқы.

Жырдағы Наурызбай бейнесі берілген үзіндіні тап. Оқы.

Дастандағы батырлар бейнесін берудегі көркемдік құралдарды табу.

Түсіну

 

 

 

 

 

 

Қолдану
Талдау
Жинақтау
Бағалау
Үйге тапсырма: Жырдың көркемдік тіліне талдау жасау.

Қайталау. Махамбет.